100 éves a Vasas birkózó szakosztálya

100 éves a Vasas birkózó szakosztálya

2012. 06. 20.
Megosztás

Egy évvel a Vasas Sport Club megalakulását követően, 1912. június 20-án létrejött a birkózó szakosztály.

A birkózók közül került ki a Vasas első magyar bajnoka Szelky Ottó személyében, aki 1918-ban szerzett bajnoki címet nehézsúlyban a kötöttfogásúak között. Már a kezdetektől fogva utánpótlás bázisként működött a szakosztály, a huszas évek közepén már a fiatalok is dobogós helyezésekkel, aranyérmekkel gazdagították a klub eredménylistáját.

A második világháború után azonban teljesen újra kellett szervezni a szakosztályt, amelynek vezetőedzője Keresztes Lajos, 1928-as olimpiai bajnok lett. Az ő irányítása alatt nőtt fel a nagy generáció, amellyel megkezdődött a Vasas birkózás fénykora. Az ő irányításával készült a klubban többek között Kozma István, Vágó Wágner Róbert, Piti Péter, Deli József. Kozma 1964-ben Tokióban megszerezte a szakosztály első olimpiai bajnoki címét, amelyet a nehézsúlyú versenyző 1968-ban meg is védett. Mexikóvárosban Kozma aranyérme mellett a váltósúlyú Bajkó Károly bronzérmes lett kötöttfogásban.

1966-ban a szakosztály első csapatbajnoki aranyérmét is megnyerte. Egy újabb generáció nőtt föl, amelynek tagjai 1971- 1977 között hat alkalommal nyerték meg a csapatbajnokságot. Olyan személyek fémjelezték ekkor a Vasast, mint a Hegedűs és Toma testvérek, Bajkó Károly, Doncsecz József. Hegedűs Csaba aktuális világbajnokként nyerte meg 1972-ben az olimpiát, amellyel Magyarország 100. olimpiai címét gyűjtötte be. Rajta kívül Bajkó Károly ismét bronzérmes lett. A 70-es évek nagy generációjából sportolói pályafutásukat követően többen is a Vasas kötelékében maradtak edzőként, intézőként, technikai vezetőként.

Átmeneti időszak következett a szakosztály életében, hiszen a nagy eredményeket elért versenyzők szinte egyszerre hagyták abba az élsportot és hiányukat nehezen lehetett pótolni. A következetes szakmai munka a 80-as évek közepére kezdett beérni, újabb csapatbajnoki aranyérmet ünnepelhetett a Vasas, és egyéniben is értek el sikereket a világversenyeken.

A 80-as évek végén a Vasas a XIII. kerületben birkózóiskolát létesített Fodor György egykori kitűnő piros-kék birkózó vezetésével, jelenleg testnevelés óra keretében több óvodában és általános iskolában is tart birkózóórákat. A kerületi oktatás mellett Kovács János és Kovács Levente edzőknek köszönhetően a Vasassal együttműködve pest megyei településeken, tovább bővült az utánpótlás bázis.

A 90-es évektől ismét változott az edzői stáb és szakosztályvezetés összetétele, a hangsúlyt az utánpótlás nevelésre helyezték, és a munka az ezredfordulóra be is ért.
Az új évezred Deák-Bárdos Mihály és Virág Lajos eredményeitől volt hangos, előbbi ötszörös, míg utóbbi egyszeres világbajnoki ezüstérmes. Emellett 12 év után újra csapatbajnoki címet szerzett a szakosztály, amelyet zsinórban ötször meg is védett.

Napjainkban három nemzetközi szinten is magasan jegyzett birkózója van a klubnak, Sastin Marianna világbajnoki ezüstérmes, Wöller Gergő és Barka Emese Európa-bajnoki bronzérmesek. Közülük Sastin Mariannának szurkolhatunk majd az olimpián Londonban. A tudatos utánpótlás nevelésnek köszönhetően utánpótlás csapataink minden súlycsoportban tudnak versenyzőt indítani a csapatbajnokságokon, valamint a felnőtt csapatbajnokságon is saját nevelésű birkózók érnek el az utóbbi években kiemelkedő eredményeket.
A szakosztály centenáriumi programjait a szakosztály munkáját 21 éve segítő Vágó Wágner Róbert Birkózósport Alapítvány szervezi.

Szakosztály eredményei az elmúlt 100 évben

Nyári Olimpiai Játékok: 3 aranyérem (1964, 1968 – Kozma István, 1972 – dr. Hegedűs Csaba)
2 bronzérem (1968. 1972 – Bajkó Károly)

Világbajnokság: 4 aranyérem (1962, 1966, 1967 – Kozma István, 1971 – dr. Hegedűs Csaba)
9 ezüstérem
3 bronzérem

Európa-bajnokság: 5 aranyérem (1967 – Kozma István, 1976, 1977 – dr. Hegedűs Csaba, 1991 – Faragó József, 2001 – Deák Bárdos Mihály)
9 ezüstérem
11 bronzérem

Magyar bajnokság: 143 aranyérem

Birkózó szakosztály óvodai, iskolai kapcsolatai, ahol Fodor György edző 9 éve tart testnevelésórákat, foglalkozásokat a XIII. kerületi Önkormányzattal együttműködve:

Óvodák: Mese Óvoda, Petneházy utcai Óvoda, Futár utcai Óvoda, Pöttyös Óvoda, Pittypang Óvoda

Általános Iskolák: Eötvös Utcai Általános Iskola, Csata Utcai Általános Iskola, Hegedűs Géza Általános Iskola, Tomori Pál Általános Iskola, Számítástechnikai Általános Iskola, Hunyadi Mátyás Általános Iskola

Birkózó Szakosztály kihelyezett bázisai Pest megyében: Ócsa, Inárcs, Kakucs, Üllő, Alsónémedi, Dabas-Sári

(Forrás: Dobor Dezső)