25 éve hunyt el Gerevich Aladár

25 éve hunyt el Gerevich Aladár

2016. 05. 15.
Megosztás

A Farkasréti temetőben megemlékezést tartott a Magyar Olimpiai Akadémia a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottságával közösen Gerevich Aladár hétszeres olimpiai bajnok vívó, a legeredményesebb magyar olimpikon halálának 25. évfordulója alkalmából a bajnok családi sírhelyénél.

Az Olimpiai Himnusz hangjai után Győr Béla, a MOA Tanácsának és a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottságának tagja, a Hagyományőrző Munkacsoport vezetője köszöntötte a megemlékezőket május 12-én.

A bajnokra Sákovicsné Dömölky Lídia vívó olimpiai bajnok emlékezett. Büszkén beszélt arról, hogy személyesen is ismerte a legeredményesebb magyar olimpikont. Megemlítette, hogy Gerevich Aladár 1932-ben 22 évesen szerezte az első bajnoki címét, az utolsót pedig 1960-ban, 50 évesen. 28 évig ebben a sportágban a világ legjobbjai közé tartozni nem akármilyen teljesítmény. Mindezt úgy, hogy a II. világháború miatt két olimpia is elmaradt. Emellett nagyszerű férj volt, egy nem akármilyen feleség, Bogen–Bogáti Erna olimpiai bronzérmes tőrvívó oldalán. Nagyszerű apa is volt, amit a megemlékezésen résztvevő fia, a kétszeres olimpiai bronzérmes, világbajnok vívó, Gerevich Pál is megerősített.

A bajnok az olimpiákon a hét aranyérme mellé egy ezüst- és két bronzérmet is nyert. 34 magyar bajnoki címet tudott nyerni egy olyan magyar mezőnyben, ahol a világ legjobbjai viaskodtak, és a bajnokság egy kis világbajnokság volt lényegében.

Öröm, hogy emlékét sok helyen őrzik: Szülőhelye, Jászberény díszpolgára, ahol utca és emléktábla emlékezik rá; a Csanádi Árpád Általános Iskola és Gimnáziumban tantermet, Budapesten a Nemzeti Sportcsarnokot, Alattyánban iskolát neveztek el róla. Két klasszis olimpiai bajnok társával, Kárpáti Rudolffal és Kovács Pállal róluk nevezték el a Budapesten évente megrendezett kard emlékversenyt. Lakóházán, az I. kerületi Attila úton emléktábla, egy sportösztöndíj, egy alapítvány és egy emlékérem szintén emlékét őrzi.

A bajnoknő után Gerevich Pál meghatottan mondott köszönetet a hagyományőrző csapatnak azért, hogy ilyen szépen őrzik édesapja és a bajnokok emlékét.

Az Olimpiai Bajnokok Klubjának koszorúját Ságiné Rejtő Ildikó kétszeres olimpiai bajnok vívó, a Nemzet Sportolója; Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai bajnok vívó és Varga János olimpiai bajnok birkózó helyezte el a bajnok sírja előtt.

A MOA és a MOB koszorúja elhelyezése után Győr Béla, Fehér Ferenc, Domby Iván, Varga Jánosné, Ujvári Ferencné, Ujvári Ferenc és Tar László hajtott fejet a sír előtt. A család nevében Gerevich Pál helyezte el a megemlékezés virágait.

A megemlékezés a Magyar Himnusszal zárult a bajnok sikereinek adózva.

(MOB-MOA/Győr Béla, fotó: MTI/Petrovics László, MOB/Fehér Ferenc)