8. Sport, Kulturális és Oktatási Világkonferencia amszterdami nyilatkozat

8. Sport, Kulturális és Oktatási Világkonferencia amszterdami nyilatkozat

2012. 11. 30.
Megosztás

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság az Egyesült Nemzetek Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezetével (UNESCO) közösen 2012. november 25. és 27. között rendezte meg Amszterdamban, Hollandiában a 8. Sport, Kulturális és Oktatási Világkonferenciáját.

A Konferencián több mint 500 küldött vett részt Nemzeti Olimpiai Bizottságok, Nemzetközi Szövetségek, Olimpiai Játékok Szervező Bizottságai, oktatási és kulturális intézmények, ENSZ szakosított szervezetei, kormány- és nem kormányszervezetek képviseletében.

Plenáris ülések és tematikus beszélgetések keretében előadások hangzottak el az „Olimpizmus az Ifjúság támogatásával” témakörben.

A résztvevők határoztak a következő nyilatkozat ajánlásainak megvalósításáról:

  1. A Környezet meghatározó szerepe

    a. Az Olimpiai Értékek fiatalok körében történő terjesztésében meghatározó a Környezet és a Nevelők (a sportoló családja, edzők és segítők, ahogyan azt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság definiálja) szerepe, bármilyen sportágat gyakoroljanak is. Éppen ezért szükséges, hogy azok, akik a Környezetet alkotják, maguk is megértsék, higgyenek benne és magukévá tegyék az Olimpiai Értékeket.

    b. A Konferencia ezért felkéri a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, hogy az Olimpiai Értékek oktatásának programjába foglalja bele mindazon személyeket, akik a Környezetet alkotják. A sport több mint egy társadalmi vagy szórakoztató érték – ez a program főmondanivalója. Ez egy fontos eszköz ahhoz, hogy irányt mutassunk a fiataloknak és ápoljuk a barátság eszméjét.
  2. A Konferencia üzenete a MINEPS V számára

    a. Az 5. UNESCO Sportminiszteri konferencia, amely jövő májusban, Berlinben kerül megrendezésre, napirendjére tűzi azokat a kritikus témákat, amelyek érintik az irányítást, a sport tisztaságát, illetve a nem megfelelő viselkedési formákat, mint többek között a szexuális visszaélés, a dopping és illegális fogadások, a sport szerepét a társadalomban és a sport fontosságát az oktatási rendszerekben.

    b. A Konferencia kéri a MINEPS V-t, hogy vizsgálja meg annak a lehetőségét, hogy kötelezővé tegye a hatóságok részére az értékekre alapuló oktatás és testnevelés beillesztését az iskolai tantervbe. Továbbá azt, hogy kérjék fel a hatóságokat annak biztosítására, hogy a sportlehetőségekhez való hozzájutás a városok és lakóhelyek megfelelő tervezésével kezdődjön. Miközben sok országban nem megfelelő a sportinfrastruktúra, gyakran tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a hivatalos vagy ideiglenes sportpályákat felszámolják lakóépületek és más nem-sport jellegű infrastruktúrák építése miatt.
  3. A NOB és az Olimpiai Mozgalom

    a. Az Olimpiai Mozgalom olyan elemeket foglal magába, amelyek felelőssége túlmutat a sporton. Közéjük tartoznak a média és a szponzorok. Amíg a társadalom egésze és különösen a sporteszközként használja a médiát és legfőképpen a közösségi médiát az egymással való kapcsolattartáshoz, más technológiákra ugyanakkor úgy tekintenek, hogy felelős az ülő életmódért elterjedéséért, és részük van az elhízásban és a fiatalok kommunikációs problémáinak kialakulásában.

    b. A Konferencia elégedetten veszi tudomásul, hogy a közösségi média hatékony eszköz lehet és pozitív szerepet játszhat, hogy kedvet csináljon a fiataloknak a sportoláshoz, illetve a sportban tartsa őket. Továbbá elismeri a NOB törekvéseit arra vonatkozóan, hogy hagyományos és más médiumok felhasználásával nevelje a társadalmat és azon belül is a fiatalokat a sportra. A Konferencia ösztönzi minden médium használatát annak érdekében, hogy a sportot, az olimpiai értékeket, az oktatást és az egészséges életmódot népszerűsítő üzeneteket eljuttassák az érintettekhez, amint azt a NOB fiatalokra vonatkozó stratégiája is rögzíti.
  4. 4. Az Olimpiai Mozgalom, az ENSZ Hálózat és Civil Társadalom

a. A Konferencia elégedetten veszi tudomásul a biztató együttműködést és közös munkát az Olimpiai Mozgalom, az ENSZ valamint az ENSZ Hálózat és a Civil Társadalom között, annak érdekében, hogy állást foglaljanak számos társadalmat érintő negatív jelenség valamint a Milleniumi Fejlesztési Célok teljesítése tárgyában. Ez a partnerség nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a sport erősíthesse az emberi jogokon alapuló kölcsönös tiszteletet, amint azt az ENSZ Egyetemes Nyilatkozata az emberi jogokról, valamint az UNESCO és a NOB irányadó chartái rögzítik. A sportot egy fontos eszköznek kell tekinteni többek között a marginalizálódott csoportok, rokkantak vagy nemi alapon megkülönböztetettek társadalmi integrációjához.

b. A Konferencia tudomásul veszi és támogatja azoknak az oktatási programoknak a megvalósítását és kiemelten kezelését, amelyek a sportolók aktív élsportbeli pályafutása utáni karrierjéhez nyújt számukra szaktudást. Felhívja az Olimpiai Mozgalmat, az ENSZ Hálózat és Civil Társadalmat, hogy dolgozzanak együtt a közigazgatási szervekkel a sportolók védelmének biztosítása érdekében.

  1. 5. A Durban-i Nyilatkozat: A Fiatalok Bevonása

Felidézve a Durban-i Nyilatkozatot, a Konferencia elismerően nyilatkozik a fiatalság elkötelezettsége terén elért fejlődésről azáltal, hogy jobban bevonták őket az Olimpiai Mozgalom, az UNESCO és az egész ENSZ hálózat célkitűzéseinek népszerűsítésébe.

(Amszterdam, Hollandia, Fotó: a konferencia záróünnepségén)