A csehek és a görögök a nyolc között

2012. 06. 17.

Mindössze két gól esett a harmadik forduló nyitómeccsén – de két micsoda gól! Mindkettővel továbblőtte hazája válogatottját Petr Jirácek és Jorgosz Karagunisz, így aztán ezek az árva gólok többet érnek megannyi mesterhármasnál.

Kevesen számítottak – bár nyilván többen, mint a görögök továbbjutására -, de Csehország teljesen megérdemelten 1-0-ra legyőzte az egyik házigazdát, Lengyelországot, és ezzel bejutott a legjobb nyolc közé az Európa-bajnokságon. Az igazi szenzáció az volt, hogy a csehek végig jobban akarták a győzelmet, pedig a lengyeleknek csakis a győzelem jelentett volna továbblépést. A hazaiakat megbénította a nagy lehetőség, az, hogy negyvenmillió negyven várta tőlük a sikert. Hiába volt ott Donald Tusk kormányfő a nézőtéren, nyakában egy szurkolói sállal, hiába készítettek a gliwicei szurkolók egy 1500 négyzetméteres, hatalmas piros-fehér lobogót - aki ott hullámzott a nézőtéren -, a meccs egyetlen gólját a 72. percben Milan Maros átadásából Jirácek lőtte, mégpedig egy remek csel után – Wasilewskit elküldte „gyufáért” -, a hosszú alsó sarokba.
Végig többet támadtak a vendégek, több helyzetük volt, és a labdabirtoklási arány (58:42) is nekik kedvezett.
A mámoros cseh ünnepléshez az is kellett, hogy a 94. percben Kadlec elképesztő bravúrral kifejelje a gólvonalról a lengyelek hálóba tartó, egyenlítést – és cseh kiesést, valamint orosz továbbjutást – jelentő labdáját.

Az A-csoport záró találkozói közül a görög–oroszon „meglepő” módon nem kisebb volt a tét, mint a továbbjutás. Az eddig eredmények miatt őleg a hellének számára bírt élet-halál jelentőséggel a harmadik csoportmérkőzés, a Szbornajának mindössze arra kellett figyelnie, hogy legalább az iksz meglegyen…
Ennek megfelelően inkább Fernando Santos legénysége lépett föl kezdeményezőbben (legalábbis az első tíz percben), bizonyítva ezzel azt a tételt, hogy háromszor nem lehet ugyanbba a folyóba lépni. Kacuranisz például már a 6. percben majdnem megszerezte a vezetést az Ethnikinek, de a szöglet utáni pörgetését Malafejev hárítani tuda a hosszú sarkon.
Az oroszok csak a 10. perc után fújtak ébresztőt, ekkor Arsavin majdnem gólt is szerzett – a görögök ötösére berobbanva, talppal, aztán a helyzeteivel eddig módfelett rosszul (sőt: inkább sehogyan sem) sáfárkodó Kerzsakov érezte úgy, hogy ideje ismét hibázni (nemes egyszerűséggel luftot rúgott).
A Szokratisz Papasztatopulosz visszatérésével papíron megerősödött görög védelem a 10. és a 20. perc között jóformán azt sem tudta, hogy hol van, ekkor előbb Zsirkov, majd Arsavin és Dzagojev is bolondot csinált belőle.
A félidő hátralevő részében kissé alábbhagyott az iram, de amikor már mindenki elkönyvelte volna, hogy 0–0-val mennek a szünetre a felek, a hosszabbítás második percében a rutinos – és 2004-ben Európa-bajnok – csapatkapitány, Jorgosz Karagunisz egy orosz „szuvenír” labdával megiramodva, majd azt a jobb alsó sarokba „postázva” megszerezte a vezetést Görögországnak. „Ez ám a csattanó” – gondohatták a kék-fehérre pingált drukkerek, és ekkor joggal bizakodhattak a továbbjutásban.

A második negyvenöt perc megkezdésekor már Pavljucsenkóval rohamoztak az oroszok (a „vaktöltényeket” használó Kerzsakov maradt benn az öltözőben), a Santos-legénység pedig jobbára csak a védekezésre és a kontrákra koncentrált.
Ennek ellenére akár növelhették is volna az előnyüket a görögök, hiszen az igazi vezérként küzdő Jorgosz Karaguniszt a 61. percben Szergej Ignasevics tizenegyest érően faultolta – kár, hogy Jonas Eriksson játékvezető az óriási hibáját (kifelé szabadrúgás) még tetézte is azzal, hogy sárgát mutatott fel a következő meccset így kihagyni kénytelen fedezetnek.
Teljesen érthető volt Karagunisz dühe, miként az is, hogy Fernando Santos óvatosságból lehozta őt (a svéd bíró valószínűleg előbb-utóbb ismét lappal jutalmazta volna a csapatkapitányt a konstans „zümmögése” okán).
Pár perccel későb Cavelasz parádés szabadrúgásánál imádkozhatott Malafejev az égiekhez – a rögtönzött vallási kurzus eredményes volt, hiszen a sorfal fölött szálló „föld–levegő rakéta” a rövid oldalon, pontosabban a két kapufa találkozásánál csattant.
Mivel a párhuzamosan futó cseh–lengyel mérkőzésen Michal Bilek fiai megszerezték a vezetést, egyre sürgősebbé vált az egyenlítés Dick Advocaaték számára, ennek megfelelően a holland szakember középpályás helyett csatárt cserélt – nem egyszer, nem kétszer.
Ám mivel a Szbornaja utolsó nagy rohamát is túlélték a hősiesen küzdő görögök, a másik mérkőzés eredménye pedig nem változott, konstatálhattuk, hogy óriási meglepetésre a lengyelek és az oroszok estek ki az A-csoportból.

Európa-bajnokság, A-csoport

Görögország–Oroszország 1–0 (1–0), Varsó, Nemzeti Stadion, 55 000 néző. V.: Jonas Eriksson (svéd)
Görögország: Szifakisz – Toroszidisz, Papasztathopulosz, K. Papadopulosz, Cavelasz – Maniatisz, Karagunisz (Makosz, 66.), Kacuranisz – Szalpingidisz (Ninisz, 83.), Gekasz (Holevasz, 64.), Szamarasz
Oroszország: Malafejev – Anjukov (Izmajlov, 81.), Ignasevics, A. Berezuckij, Zsirkov – Sirokov, Gyenyiszov, Glusakov (Pogrebnyak, 72.) – Dzagojev, Kerzsakov (Pavljucsenko, 46.), Arsavin
g.: Karagunisz (45. + 2)

Csehország-Lengyelország 1-0 (0-0), Wroclaw, Városi Stadion, 42 771 néző, V.: Craig Thomson (Alasdair Ross, Derek Rose (skótok)
Csehország: Cech – Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky – Plasil, Hübschman – Jirácek (Rajtoral 84.), Kolár, Pilar (Rezek 88.) – Baros (Pekhart 90.).
Lengyelország: Tyton – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Murawski (Mierzejewski 73.), Polanski (Grosicki 56.) - Blaszczykowski, Obraniak (Brozek 73.), Dudka – Lewandowski
Gólszerző: Jirácek (72.)

Az A-csoport végeredménye:
1.Csehország 3 2 - 1 4-5 6 pont, 2.Görögország 3 1 1 1 3-3 4, 3. Oroszország 3 1 1 1 5-3 4, 4.Lengyelország 3 - 2 1 2-3 2

A vasárnapi program:

Portugália - Hollandia 20:45
Dánia - Németország 20:45
Az állás: 1. Németország 3-1 6, 2. Portugália 3-3 3, 3. Dánia 3-3 3, 4. Hollandia 1-3 0

(Forrás: nb1.hu)