A férfi csapat kikapott a szerbektől

2012. 07. 29.

Magyarország férfi vízilabda-válogatottja 14-10-es vereséget szenvedett a szerbektől a londoni olimpia pólótornájának vasárnapi nyitónapján: a B csoport első meccsén Kemény Dénes szövetségi kapitány címvédő alakulata négy góllal maradt alul az Európa-bajnokkal szemben.

A sportági örök riválisok csatája inkább presztízsokokból, s nem tétje miatt számított kiemelt jelentőségűnek, mivel a csoportselejtezőből mindkét gárda okkal tekinti magát eleve továbbjutónak. A hatosból ugyanis - amelynek tagja még Montenegró, az Egyesült Államok, Románia és a házigazda Nagy-Britannia is - az első négy folytathatja, s aligha kérdéses, hogy a magyar csapat és a déli szomszédja is ott lesz a körmérkőzések zárultával az élkvartettben. Hogy mégis van külön jelentősége a meccs végkimenetelének, arról a szövetségi kapitány a válogatott honlapjának így nyilatkozott:

"Szerintem nagyon fontos meccs lesz, mert megadja az olimpia alaphangulatát. Ugyanakkor a helyén kell kezelni, mert ez egy csoportmeccs és az ötödik csoportmérkőzés után újra indul az olimpia. Nyilván nem mindegy, hogy ki milyen ágra kerül, de ezt az első magyar-szerb úgysem határozza még meg."

Mindenesetre nem a nyugalom percei jellemezték a nyitónegyed elejét a Vízilabdacsarnokban, ahol teltház, mintegy ötezer ember várta a mérkőzést. Javarészt magyarok töltötték meg a széksorokat, s egy-két szerb zászló mellett több tucat piros-fehér-zöld lobogót lehetett felfedezni a lelátón, miközben a "hang-versenyt" is az elsöprő erővel zúgó "Ria, ria, Hungária!" nyerte.

A medencében eredménytelen akciók követték egymást, mígnem emberelőnyből a 3. percben a szerbek megszerezték a vezetést. Azonnal jött a válasz: Kásás Tamás pattintott lövéssel vette be a rivális kapuját (1-1), majd az 1-2-re egy Hosnyánszky Norbert-bomba következett (2-2). Aztán viszont hosszas gólcsend állt be, ami egészen az első szünetig kitartott.

Szerb fór és szerb gól vezette be a második negyedet (3-2), a szokásos egyenlítést - kettős emberelőnynél - Varga Dániel biztosította (3-3). Nem sokáig: a hat az öt elleni játékot az ellenfél is eredményesen fejezte be, majd egy átlövésgól nyomán a meccs folyamán először vezetett két találattal a szerb csapat (5-3), s a különbség a nagyszünet előtt lehetett volna még nagyobb is, ha Szécsi Zoltán nem véd többször is bravúrral.

A harmadik játékrészben villámgyorsan 7-3 lett oda, főleg azért, mert míg a szerbek pörögtek, a magyarok álmatagon, sok hibával játszottak, védekezésben és támadásban egyformán a dekoncentráltság, sőt olykor az enerváltság jelei mutatkoztak. Végre 3-8-nál villant Kiss Gergely balja, amikor még három perc volt hátra a negyedből, de további zárkózás helyett megint szerb gól jött (9-4). Hárai Balázs centerből szép húzással jelentkezett, csakhogy a bátran, sőt olykor vakmerően és rendre sikeresen tüzelő szerbek újfent eredményesek voltak (10-5). Varga Dániel paskolta be Kiss nagy passzát, de erre is hamar érkezett felelet (11-6).

A tetemes hátrányból a zárófelvonásban a bal felső sarokba lövő (11-7), majd megúszás végén eredményes Varga Dénes jóvoltából sikerült faragni (12-8), de hiába, a szerbek meglőtték 13. góljukat is. Madaras Norbert kapufás találata, majd újabb balkezes bombája szép volt ugyan (13-10), ettől azonban még tény: felettébb simán nyertek a szerbek, akik a legvégén is betaláltak (14-10).

Biros Péterék második csoportmeccsüket a montenegróiakkal vívják kedden magyar idő szerint 11 órától.

Kemény Dénes szövetségi kapitány:
"Nem leptek meg bennünket semmivel, egyszerűen könnyedén, bátran lőttek, és velünk ellentétben alig hibáztak. A meccs előtt úgy éreztem, hogy a csapat nagyon jó állapotban van, aztán ezt nem igazolta vissza a játékunk a mérkőzésen, amelyen a 2. és a 3. harmad védekezésben és támadásban elkövetett butaságai döntöttek a szerbek javára. A tíz lőtt gólunk rendben van, a kapott tizennégy viszont nincsen."

Kiss Gergely háromszoros olimpiai bajnok:
"Egy meccsen belül nem lehet ekkora mélységbe pottyanni, mint ahogy mi tettük ma. Mindig van visszaút, de mi ezúttal nem összpontosítottunk eléggé, pedig nem kezdtünk rosszul. Aztán viszont bambák lettünk, túl sok gólt kaptunk, mi meg nem lőttük be a helyzeteinket, pedig volt jócskán lehetőségünk."

Eredmény, B csoport, 1. forduló:
Szerbia-Magyarország 14-10 (2-2, 3-1, 6-3, 3-4)
a magyar góldobók: Varga Dániel, Varga Dénes, Madaras 2-2, Kásás, Hosnyánszky, Kiss G., Hárai 1-1