London 2012: a brazil futballisták kimaradnak a nyüzsgésből

A házigazdák csak egy ponthoz jutottak a nyitányon

2012. 07. 27.

Sikerrel kezdte az olimpiát az egyik esélyesnek kikiáltott brazil labdarúgó-válogatott, a cardiffi Millennium Stadionban 3–2-re legyőzte Egyiptomot. Mano Menezes gárdája az első félidőben uralta a mérkőzést, teljesen megérdemelten jutott háromgólos előnyhöz, szünet után azonban nagyon kiengedett, és Egyiptom kis szerencsével ki is egyenlíthetett volna.

A házigazda Nagy-Britannia ennél is rosszabbul járt: 1–1-es döntetlent játszott Manchesterben Szenegállal.

Az olimpiai férfi labdarúgótorna csütörtöki, utolsóként záruló mérkőzésén Nagy-Britannia 1–1-es döntetlent játszott Szenegállal.

EGYESÜLT ARAB EMÍRSÉGEK–URUGUAY

A remek nevekből – Luis Suárez, Edinson Cavani, Nicolás Lodeiro, Arévalo Ríos – álló uruguayi csapatot némileg meglepte a közel-keleti válogatott, amelynek az olimpiai részvételt először kiharcoló korosztálya remek eredményeket ért el a kvalifikáció során.
A dél-amerikaiak némileg többet birtokolták a labdát, de az első félidő közepén a piros mezes arabok szereztek vezetést: a „túlkoros” Ismail Matar kapott remek kiugratást, a csatár elegánsan elfektette Martín Campana kapust, majd a visszafutó védők mellett a jobb alsó sarokba gurított.
A szünet előtt egyenlítettek a dél-amerikaiak, Gastón Ramírez végzett el 20 méterről szabadrúgást, és kitűnően ívelt a bal felső sarokba. Rövid pihenő után az 56. percben már az „uruk” vezettek, Suárez csinált egy cselt az alapvonalnál, amelyből aztán gólpassz lett, a mellé berobbanó Lodeiro – aki a szünetben állt be – ugyanis a bal alsó sarokba bombázott. A celeste az előnyét a folytatásban meg is tartotta, így három ponttal gazdagodott. 1–2

NAGY-BRITANNIA–SZENEGÁL

Giggs csütörtöki felismerése lehet: ez Manchester ugyan, de nem a United

Az olimpia egyik legunalmasabb félidejét hozta a házigazda Nagy-Britannia és Szenegál mérkőzésének első felvonása, ám az Old Trafford közönsége különösebben így sem panaszkodhatott, hiszen walesi koprodukció után vezetett a házigazda: a 20. percben a csapatkapitány, Ryan Giggs ívelt a kapu elé szabadrúgásból, a rövid felszabadítás után pedig Craig Bellamy küldte a labdát a kapu jobb oldalába.

A játék képe a második félidőben sem változott sokat, a britek sablonosnak, ötlettelennek tűntek (bár nem kaptak meg egy tizenegyest), de a szenegáliak sem mutattak igazán sokat, a hajrában mégis összejött számukra az egyenlítés: Pape Moussa Konatéról lemaradtak a védők a 82. percben, ő pedig szépen pörgetett át Jack Butland felett.

Érdekes, hogy a felek ezt követően kezdtek el csak igazán focizni, Konaténak is volt még egy helyzete, míg a túloldalon Marvin Sordell a lécet találta el, ám maradt az 1–1.

B-CSOPORT

GABON–SVÁJC

Gyorsan megszületett a svájciak vezető találata a B-csoport második mérkőzésén, miután Henri Ndong felvágta Innocent Emegharát a büntetőterületen belül. Az egyértelmű tizenegyest – némi nehézséget követően, mert a játékvezető újrarúgatta a büntetőt – Admir Mehmedi váltotta gólra.

A nagyszerűen küzdő Gabon azonban végül megérdemelten harcolta ki a döntetlent: az egyenlítő találatot a szünet előtt az idei Afrika-kupán is remeklő Pierre-Emerick Aubameyang szerezte, üresen maradt a tizenhatoson belül, és közelről nem hibázott. A folytatásban a gaboniak talán még több helyzetet is alakítottak ki, mint az európaiak, de újabb gól már nem esett. 1–1

C-CSOPORT

BRAZÍLIA–EGYIPTOM

Brazília és Egyiptom között gyakorlatilag tíz percig volt nyílt a csata, az afrikaiak eddig tudták megnehezíteni a dél-amerikaiak dolgát, és kiegyenlítetté tenni a mérkőzést. Aztán az első olimpiai aranyukra hajtó, amúgy a nevek alapján is bombaerősnek tűnő brazilok (a kezdőcsapat: Neto – Rafael, Thiago Silva, Juan Jesús, Marcelo – Oscar, Romulo, Sandro – Leandro Damiao, Hulk, Neymar) átvették a kezdeményezést. Neymar még a kapu mellé trafált tíz perc elteltével, a Manchester United védője, Rafael azonban okosan lőtt a jobb alsóba a 16. percben.

Az aranysárgák második góljánál az elsőhöz hasonlóan Oscar (immár Chelsea) volt az előkészítő, az U20-as vb korábbi hőse elképesztő robbanékonyságának köszönhetően alakította ki a helyzetet, visszagurított labdája után Leandro Damiao nem kegyelmezett.

A harmadik gólt a Hulk, Neymar páros hozta össze, utóbbi szöktette a Porto erősségét, majd középen már ő érkezett az ívelésre, és a léc alá tartó fejese után, a kapus is tehetetlennek bizonyult.

A második játékrészre viszont kiengedett Mano Menezes csapata, amiért gyorsan meg is bűnhődött: az 52. percben előbb a kapufát találták el az afrikaiak, a kipattanót azonban Mohamed Abutrika várta a legjobb helyen, és a veterán játékos közelről szépített. Sőt a 76. percben újra bizonytalankodott a brazil védelem, Mohamed Szalah megtáncoltatta Marcelót, majd okosan a kapuba helyezett – 3–2!

A hajrában Egyiptom minden erőt megmozgatott azért, hogy kiegyenlítsen, ám erejéből már nem futotta igazi helyzetek kialakítására, így végül Brazília – saját dolgát megnehezítve – begyűjtötte a három pontot.

A csoport másik mérkőzésén Fehéroroszország 1–0-re nyert Új-Zéland ellen, az európaiak gólját Dzmitrij Baha szerezte az első félidő hosszabbításában, amikor egy szögletet követően az egész védelem felett elszállt a labda, ő pedig közvetlen közelről a kapuba továbbított.

LONDON 2012,
FÉRFI LABDARÚGÁS
A-CSOPORT
Egyesült Arab Emírségek–Uruguay 1–2 (Matar 23., ill. Gastón Ramírez 42., Lodeiro 56.)
Nagy-Britannia–Szenegál 1–1 (Bellamy 20., ill. Konaté 82.)

B-CSOPORT
Gabon–Svájc 1–1 (Aubameyang 45., ill. Mehmedi 5. – 11-esből)
Mexikó–Dél-Korea 0–0

C-CSOPORT
Fehéroroszország–Új-Zéland 1–0 (Baha 45+1.)
Brazília–Egyiptom 3–2 (Rafael 16., Leandro Damiao 26., Neymar 30., ill. Abutrika 52., Szalah 76.)

D-CSOPORT
Spanyolország–Japán 0–1 (Ocu 34.)
Honduras–Marokkó 2–2 (Bengtson 56., 65. – a másodikat 11-esből, ill. Barrada 39., Labjad 67.)