A MOB díjat alapított Erőss Zsolt emlékére

A MOB díjat alapított Erőss Zsolt emlékére

2014. 05. 12.
Megosztás

A Magyar Olimpiai Bizottság Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottsága díjat alapított a 2013-ban elhunyt legendás hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.

A Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottság azzal a szándékkal alakult meg 2012-ben, hogy megtöltse tartalommal a Magyar Olimpiai Bizottság által megfogalmazott célkitűzéseket, és hozzájáruljon a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés, a környezettudatos magatartás elsajátításához, elősegítve ezzel egy békés, jobb világ és egészséges társadalom megteremtését.

Erőss Zsolt mindezen értéket a magáénak vallotta, amellett, hogy egészen kivételes pályát futott be: első magyarként mászta meg a Föld legmagasabb hegyét, a Csomolungmát, összesen tíz, 8000 méternél magasabb csúcsot hódított meg, és teljesítménye értékét növeli, hogy ebből kettőt műlábbal teljesített. 2013 májusában a Kancsendzönga sikeres csúcstámadását követően, a visszaúton veszett nyoma. Kiemelkedő pályafutását 2002-ban A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével ismerték el, 2008-ban Gyergyószentmiklós díszpolgára lett, 2013-ban pedig Az év hegymászója – posztumusz életműdíjjal adóztak az emlékének.

„Zsolt a bizottságunk tagja, mi több, arca volt, a vele történt tragédiát követően azonnal felmerült az ötlet, hogy díjat hozzunk létre az emlékére. Nagyon örülünk annak, hogy a tervek most valósággá válnak, hiszen Zsolt nemcsak hegymászóként, de magánemberként is a természettudatos életmódra sarkallta környezetét, nála jobban talán senki sem szolgált rá arra, hogy környezetvédelmi díj viselje a nevét” – fogalmazott Kovács Ágnes olimpiai bajnok egykori úszó, a Magyar Olimpiai Bizottság Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke.

„Zsolt rengeteg ember számára példakép volt, tetteivel, életvitelével mindenkit arra ösztönzött, hogy odafigyeljen a környezetére, és jobb világot teremtsen a maga eszközeivel.”

„A díjat minden évben ki fogjuk osztani, és olyan természetes személy vagy civil szervezet kaphatja meg, aki vagy amely kiemelten foglalkozik a környezetvédelemmel, a fenntartható fejlődéssel. Arról egyelőre nem született döntés, hogy pontosan mikor adjuk át az első elismerést.”

Az egykori hegymászó özvegye, Sterczer Hilda, aki a közelmúltban alapítványt hozott létre Erőss Zsolt emlékére, a legmesszebb menőkig támogatja a kezdeményezést.

„Remek ötletnek tartom. Hatalmas köszönettel tartozom azoknak, akik nemcsak kitalálták, hanem meg is alkották a díjat. Ha Zsolt közöttünk lenne, egészen biztosan büszke lenne rá. A Hópárduc Alapítvány is ezt a felfogást képviseli, különböző akciókkal, túrákkal igyekszik formálni a társadalmunkat. Zsolt nagyon fontosnak tartotta, hogy minél több emberhez eljusson az üzenete, azaz hogy óvjuk és tiszteljük a környezetünket, ne csak másoktól várjuk a megoldást” – hangsúlyozta Sterczer Hilda.

„A díjnak egy mottót is ki szeretnénk találni évről évre, hogy csak egy ötletet említsek: Mindenki vigye haza magával a szemetét! A túraútvonalak jó részén kuka sincs kirakva, ahol pedig mégis, ott erősen kérdéses, hogy kiürítik-e valaha egyáltalán. Ezért mindenkit arra kérnék, az üres flakont, csokipapírt rakja be a táskájába, és csak otthon vegye ki onnan, s lehetőleg szelektíven gyűjtse.”

Sterczer Hilda ugyanakkor elismerte: ahhoz, hogy a magyar társadalom gondolkodása megváltozzék, nem elegendő egy díj, a fejeket is át kellene programozni. Úgy véli, már egészen kis korban mindenkit arra kellene tanítani, foglalkozzon környezetével, és társait is jó irányba terelje.

„Azt viszont örömmel látom, hogy Magyarországon mind többen a túrázást választják kikapcsolódásul. Ezen a téren szerencsére pozitív folyamatok indultak el, és egyre nagyobb számban ismerik fel: hazánk páratlan természeti adottságokkal bír, vétek lenne nem tudomást venni róla. Ez a díj segíthet abban, hogy a mostaninál is többen átérezzék ennek a fontosságát.”

(Czövek Oszkár)