A MOB Orvosi Bizottsága már Rióig tervez

A MOB Orvosi Bizottsága már Rióig tervez

2014. 04. 24.
Megosztás

Dr. Balogh Péter elnökletével ülést tartott szerdán délután a Magyar Olimpiai Bizottság Orvosi Bizottsága. A megbeszélésen több jelentős téma napirendre került, köztük a Sportkórházzal kapcsolatos tervek, a Call-center működtetése és egy terhelésdiagnosztikai konferencia megszervezése. A tanácskozáson beszámoltak a szocsi olimpia egészségügyi vonatkozásairól, a nanjingi és a riói előkészületekről is.

Dr. Balogh Péter főorvos bevezetője után dr. Nagy Zsigmond, a MOB nemzetközi igazgatója a XXII. Téli Olimpiai Játékokkal kapcsolatban elmondta, a MOB elnöksége elfogadta és tájékoztatás céljából az április 28-ai közgyűlés elé terjeszti az olimpiai beszámolót. Az igazgató, aki a csapatvezető feladatait is ellátta az ötkarikás játékokon, az egészségügyi elemek tekintetében kiemelte, a Magyar Csapat fegyelmezetten, a szabályokat betartva vett részt Szocsiban, sérülés, rendkívüli esemény nem történt. Balogh doktor hozzátette, részletes beszámolót küldött a MOB felé, mely többek közt azt is tartalmazza, hogy az orosz városban - összesen - három orvos, a nap 24 órájában rendelkezésre állt a csapattagok számára. Kiemelte, semmilyen magyar vonatkozású egészségügyi probléma, sérülés nem volt; az olimpián óriási doppingellenőrzés mellett magyar pozitív esetre nem derült fény.

A II. Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékok tekintetében Balogh Péter javaslatot tett a Nanjingba utazó orvosi csapat összetételére. Dr. Tóth Szabolcs és dr. Deák Valéria orvosok és Maros Ede masszőr személyét a bizottság egyhangúlag elfogadta.

A riói felkészüléssel kapcsolatban elhangzott, "a két év gyorsan elszalad". A feladatok közt a szövetségi konzultációs sorozatot, előadások szervezését (sportsérülések, étrendkiegészítők használata, alternatív teljesítményfokozás), dopping-ellenes felkészítést emelték ki, továbbá a sportpszichológia akkreditációs elfogadtatása is megoldásra vár.

Dr. Nagy Zsigmond a napirendhez csatlakozva a MOB látókörébe tartozó eseményeket sorolta fel 2014-re és 15-re vonatkozóan. Tájékoztatta a jelenlévőket az idei, augusztusi ifjúsági olimpiát követő eseményekről, a 2015-ös téli és nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválról, illetve a jövőre debütáló, bakui Európa Játékokról.

A megbeszélésen megfogalmazódott egy terhelésdiagnosztikai konferencia megszervezésének az igénye. Merkely Béla professzor felvetette, 6-8 külföldi, nemzetközi hírű előadót lenne célszerű elhívni, akik a saját tapasztalataikat tudják megosztani a hazai szakemberekkel. "Egységesíteni kellene a vizsgálati protokollokat, cél, hogy egy nyelvet beszéljünk" - emelte ki a szív- és érrendszeri specialista. A jelenlévők az esemény időpontját is meghatározták: 2015. február 26. és 28. között rendeznék meg az eseményt. Dr. Nagy Zsigmond hozzátette, a MOB korábban nemzetközi sportjogi konferenczát szervezett a Magyar Tudományos Akadémián 2011-ben és európai szakmai fórumot a londoni olimpiával kapcsolatban a Hilton Szállóban a 49 tagállam számára 2012-ben, így komoly tapasztalata van a szervezetnek. Dr. Bartha Csaba sportigazgató-helyettes kifejtette, az edzők részéről is várható érdeklődés, a MOB a TAO-s sportágak mellett a Kiemelt Edző Programban szereplő szakemberek továbbképzése mellett az MSTT-vel és a MET-tel közös konferenciák szervezésében is kiveszi részét, támogatását. Dr. Tóth Miklós a konferencia gondolatához hozzátette, termékbemutatót, gyakorlati bemutatókat is lehetne szervezni az eseményen. A jelenlévők megállapodtak, létrehoznak egy szervező bizottságot, összeállítják a költségvetést és felkérik a MOB-ot az együttműködésre.

Napirendre került a Válogatott Kereteket Ellátó Szervezet egészségügyi finanszírozása is a Gerevich-ösztöndíjrendszer terhére. Elhangzott, az összeg emelkedett, a keretorvosi szolgálatban újabb orvosok lettek érintettek. A témában dr. Soós Ágnes a biztosítás problematikáját vetette fel. Dr. Téglási György az uniós normák szerinti jogosultság, képesítés meghatározását szorgalmazta - például a masszőrök esetében.

A Call-centerrel kapcsolatos tájékoztatásban elhangzott, kormánydöntés határoz arról, hogy 2000 sportoló került a rendszer látókörébe, ide az olimpiai keretek mellett az ifjúsági olimpiára készülő fiatalok, az olimpiai bajnokok és a paralimpikonok is beletartoznak. A szolgáltatásban részesülők köréről négyoldalú szerződés határoz.

Dr. Soós Ágnes a Sportkórházzal kapcsolatos terveket osztotta meg. Az OSEI főigazgató főorvosa beszélt a sporttudományi egyetem léterhozásáról, melyben a TF és a Sportkórház is érintett. Ismertette a régi épületek felújításával és az új befejezésével kapcsolatos terveket. A jövőre vonatkozó írásos koncepciót február 15-ig kellett elkészítenie. A tervek közt szerepel a GE támogatásában egy korszerű teljesítményélettani laboratórium és a lehetőségekhez mérten egy doppinglabor kiépítése is. 2015-ben az építkezést, '16-ban az eszközbeszerzést tervezik.

Az ülésen külön témaként, a kiskorúak védelmét előtérbe helyező, fokozott figyelmre felhívó állásfoglalás megfogalmazásának igénye merült fel a küzdősportok tekintetében. Elhangzott, a bizottságnak orvosetikailag van hatásköre, jogilag azonban nincs kompetenciája.

A bizottság maratoni összejövetelét a Sensolite beszámolója zárta. A gyakorlat lényege a sportolók teljes testfelületére ható fénykezelés. Dr. Györe István prezentációját Kárai Kázmérnak, a KSI hosszútávfutó-edzőjének tapasztalatai követték. Megfogalmazódott, enyhe pozitív visszaigazolása van a kezelésnek (gyorsabb gyógyulás, csökkent fáradékonyság), de az esetszámot (10-nél kevesebb sportoló, 20 kezelés) növelni kellene az általános következtetések levonásához. A vizsgált sportolók közt szerepelt a londoni maratoni futó Kovács Tamás, de a team a MOB segítségét kérte további válogatott sportolók bevonásához.

A megbeszélésen részt vett a bizottsági tagok mellett Fábián László, a MOB sportigazgatója és Medvegy Iván sportszakmai főmunkatárs is.