A Mount Everest történetének legsúlyosabb lavinaomlása - 11 halott

A Mount Everest történetének legsúlyosabb lavinaomlása - 11 halott

2014. 04. 19.
Megosztás

Legalább tizenegy nepáli hegyi vezető meghalt pénteken a Mount Everest történetének legtöbb halálos áldozatát követelő lavinaomlásában - közölték nepáli tisztségviselők.

„Tizenegy holttestet láttam lehozni az alaptáborba, és még hármat várunk" - mondta Lakpa Serpa a himalájai mentőszövetségtől telefonon az AFP hírügynökségnek. Az említett három embert jelenleg eltűntként tartják nyilván.

A hógörgeteg helyi idő szerint 6 óra 45 perckor zúdult le mintegy 5800 méteres magasságban a Mount Everest nepáli oldalán, azon a területen, amelyet pattogatottkukorica-földnek" (popcorn field) becéznek, a Kumbu gleccserhez vezető részen.

A világ legmagasabb csúcsánál ez volt eddig a legtöbb halálos áldozatot követelő baleset - mondta Elizabeth Hawley, a nepáli hegymászás szakértője. Tizennyolc évvel ezelőtt, 1996-ban két különböző csoport nyolc embere halt meg csúcshódítás közben - tette hozzá. A tragédiát Jon Krakauer újságíró, alpinista örökítette meg Into thin air című, bestsellerré vált könyvében.

A mostani baleset rávilágít azokra a veszélyekre, amelyek a külföldi alpinistákat a csúcs elérésében segítő serpákra (nepáli teherhordókra, hegyi vezetőkre) leselkednek. Több mint háromszáz ember meghalt a Mount Everesten azóta, hogy az új-zélandi Edmund Hillary és serpa hegyi vezetője, Tendzing Norgaj 1953-ban elsőként megmászta azt.

Klein Dávid hegymászó szerint a Mount Everest mindkét oldalán folyó expedíciókra rányomja bélyegét a hegy nepáli részén pénteken lezúdult lavina, amely több ember halálát okozta.

A hegymászó azt követően nyilatkozott erről az MTI-nek, hogy pénteken visszatért a világ legmagasabb, 8848 méteres hegyének tibeti alaptáborába. Elmondta: reggel óta több serpáról is kiderült, hogy közeli vagy távolabbi rokona érintett a tragédiában. A tábor élete felbolydult, mert a tragédia miatt néhányan hazaindultak családjukhoz.

Klein Dávid a SPAR Everest Expedícióról szólva elmondta, hogy alaptábor-vezetője, Török Edina már sokkal jobban van, a péntek éjszakát még Tingriben tölti, majd szombat reggel visszatér az alaptáborba. Török Edinát csütörtökön kellett visszavinni 5200 méterről a 4200 méteren fekvő településre, mert a magashegyi betegség tünetei jelentkeztek rajta. Klein Dávid szerint társának sem oxigénre, sem speciális gyógykezelésre nem volt szüksége.

(Forrás: MTI)