A parakenusok összesen 3 kvótát szereztek Duisburgban a paralimpiára

2016. 05. 20.

A magyar parakenu-válogatott tagjai három kvótát szereztek a paralimpiára a Duisburgban csütörtökön befejeződött világbajnokságon, így Váczi Anita korábban begyűjtött indulói helyével együtt összesen négyen képviselhetik majd az országot szeptemberben, Rióban.

Az épek olimpiai pótkvalifikációs regattájával egy időben megrendezett parakenu világbajnokságon kiválóan szerepeltek a magyar versenyzők, de az egyik paralimpiai indulási jog már a verseny rajtja előtt biztossá vált, ez a nők középső, KL-2-es kategóriájában a tavalyi, milánói vb-n B döntős Varga Kataliné lett. Ő ugyan nem szerepelt Duisburgban, de az úgynevezett klasszifikációs vizsgálaton annyian kikerültek előle, hogy az ötödik helyre került a kvótaszerzők között.

A férfiaknál Rozbora András (KL-2) és a képen látható Suba Róbert (KL-1) szerzett riói indulási jogot Duisburgban. Rozbora feladata a kilences döntőben az volt, hogy legalább két hajót előzzön meg. A versenyző ezt teljesítve, nagyon jó idővel lett hetedik. A Honvéd sportolója a KL-1-es kategóriában 2014-ben világbajnok volt, a tavalyi átminősítés után került a KL-2-be, ahol eleinte úgy tűnt, hogy esélye sincs a kvóta megszerzésére.

„Ez életem legnagyobb eredménye, mert bebizonyíthattam azt, hogy ebben a kategóriában is lehet kvótát szerezni és edzőmmel, Pruzsina Istvánnal mégis megcsináltuk – mondta Rozbora András. – Szeretnék a paralimpián pontszerző helyen végezni, de ez az én sérültségemmel nagyon nehéz lesz. Annyit megígérhetek, hogy rajtam nem fog múlni, minden megteszek, hogy sikeres legyek.”

Suba Róbert bravúros versenyzéssel került be a döntőbe, ahol elég volt rajhoz állnia a kvóta megszerzéséhez, mert négy indulói hely sorsa dőlt el a mai versenyen, de a finálé öt résztvevője már tavaly megszerezte a kvótát a paralimpiára.

“Azt hiszem, maximálisan elégedettek lehetünk a parakenu világbajnokságon elért eredményekkel – mondta Weisz Róbert, a parakenu szakág vezetőedzője. – Egyetlen szívfájdalmunk, hogy Bencze Jánost még a verseny előtt átkategorizálták KL2-ből a 3-as csoportba, így szinte egyáltalán nem volt esélye a kvótaszerzésre.”

A vezetőedző hozzátette: a versenyzők az országnak szerezték a kvótát, de csak egy kategóriában lehet magyar válogató az indulási jogért, ez a férfi KL-1, amelyben Suba Róbert és Juhász Tamás is pályázhat a riói helyre.

A világbajnokság egyetlen magyar érmét Suba Róbert szerezte meg a paralimpián nem szereplő VL-1-es számban, amelynek döntőjében másodikként ért célba.

A szeptember 7. és 18. között sorra kerülő paralimpián a jelenlegi állás szerint úszásban tíz, asztaliteniszben hat, kajak-kenuban négy, atlétikában három, erőemelésben, cselgáncsban, és sportlövészetben egyaránt kettő, kerékpársportban pedig egy magyar, a csapat egészét tekintve összesen 30 versenyző indulhat.