A portugálok az első elődöntősök

2012. 06. 22.

Sokak várakozásaival ellentétben egyáltalán nem kezdte megilletődötten Csehország a Portugália elleni mérkőzést, és ez ellenfelüket annyira meglepte, hogy a mérkőzés első felében, örültek, ha fél percig meg tudták tartani a labdát.

A meglepő cseh fölény legnagyobb helyzete Milan Baros előtt adódott, aki Darida középre tett labdáját sodorhatta volna be a kapuba, ha nem marad le róla centikkel. Ezt követően aztán elkezdett helyreállni a világ rendje.

A kimaradt lehetőség egyből felébresztette a luzitánokat, akiknél ismét Cristiano Ronaldo vitte a prímet. Volt itt minden, kihagyott ziccer, látványos ollózás, veszélyes szabadrúgás és a félidő végére egy kapufa. A magánszámot Nani egészíthette volna ki, de több ígéretes lövésnél is rosszul vette át a labdát, így időnként bevetette színészi képességeit is - hatástalanul.

"Ez egygólos meccs lesz" - merült fel az emberben, amikor a csapatok kivonultak a pályára megkezdeni a második játékrészt. Bizonyára a portugálok is így gondolták, mivel a középkezdés után egyből nekiszögezték kapujuknak a cseheket, elkerülendő azt, ami az első félidőben történt a pályán. A Hélder Postiga combsérülése miatt még a 40. percben pályára került Hugo Almeida be is bólinthatta volna azt az egyet, de Raul Meireles pontos középre ívelésén annyira meglepődött, hogy hat méterről fölé fejelt. Ezt követően C. Ronaldo jelentkezett újabb kapufával.

A cseh válogatottnak szinte véresre töre a háló a hátát, de a hatvanadik percben Pilar azért jelezte, hogy nem lehet őket félvállról venni. Legalább hat portugál védő mellett szlalomozott el, és csak azért nem lett a kontrából komolyabb veszély, mert kissé pontatlanul adott középre. A fellángolás azonban nem volt tartós, rövid időközöktől eltekintve állandósult a portugál fölény. Amit csak 79 percig lehetett bírni! Joao Moutinho ment el ekkor a jobb szélen, majd középreadása olyan jól kanyarodott befelé, hogy Cech nem tudott rámozdulni, C. Ronaldo azonban kiváló ütemben érkezett, és a hálóőr mellett 8 méterről a kapuba fejelt (0-1)! A labda a földre pattant, majd Cech kezét is érintve vágódott a hálóba.

A hátralévő 10 percben a játékot Csehországnak kellett volna irányítani, de nem vol rá képes. Már nem volt ugyan akkora portugál mezőnyfölény, mint korábban, de Rui Patricio kapuja ennek ellenére sem forgott veszélyben. A 93. percben egy szögletnél még Petr Cech is előrement fejelni, de nem történt csoda. Portugália C. Ronaldo kiváló játékának köszönhetően megnyerte az összecsapást, és elsőként került be az Eb legjobb négy csapata közé!

Eredmény:
Európa-bajnokság, negyeddöntő
Csehország-Portugália 0-1 (0-0), Varsó, Nemzeti Stadion, 50 000 néző. V.: Howard Webb (angol)
Csehország: Cech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky - Hübschman (Pekhart 86.), Plasil, Jiracek, Darida (Rezek 61.), Pilar - Baros
Portugália: Rui Patricio - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fabio Coentrao - Raul Meireles (Rolando 88.), Miguel Veloso, Joao Moutinho - Nani (Custido 84.), Helder Postiga (Hugo Almeida 40.), Cristiano Ronaldo
Gólszerző: C. Ronaldo (79.)