A sport ünnepe

A sport ünnepe

2014. 05. 09.
Megosztás

A világon talán egyedülálló módon, Magyarországon a sportnak is önálló ünnepnapja van. Mint ahogyan abban is úttörők vagyunk, hogy nálunk az olimpiai bajnokok és érmesek életjáradékot, az olimpiára készülő tehetségek pedig ösztöndíjat kapnak.

Ez azt bizonyítja, hogy hazánkban a sport nagy társadalmi megbecsültségnek örvend. Nos, ez hatványozottan is igaz szűkebb szülőhazánkra, a Kertvárosra, amely városrész több szempontból is unikumnak számít. Egyrészt ebben a kerületben található az ország egyetlen első világháborús sportemlékműve, másrészt a városrészhez kötődő olimpikonoknak, olimpián járt edzőknek, sportvezetőknek a mátyásföldi uszoda bejáratánál már két emléktáblája is van. Harmadrészt pedig ebben a kerületben történtek a legkomolyabb sportfejlesztések, 2006 óta két uszoda, egy atlétikai centrum, több műfüves futballpálya épült, és e mellett két helyi klub, az MLTC és az Ikarus BSE létesítménye is megújult. Az már csak hab a tortán, hogy a kerületben működő Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör nemcsak a városrész, hanem az ország egyik legaktívabb „sportos” civil szervezetévé nőtte ki magát, mely 2007 óta minden hónapban legendás sportolókat, sportvezetőket csábít a kerületbe, és amely szervezet már több hagyományt is megteremtett. Többek között azt, hogy az említett mátyásföldi olimpiai emléktáblánál minden esztendőben, a Magyar Sport Napján ünnepséget rendezzenek.

Az első Orbán kormány 2000. május 2-i döntése május 6-t a Magyar Sport Napjának nyilvánította. Az időpontot egy sporttörténelmi eseményhez igazították: 1875-ben a Magyar Athletikai Club (MAC) ezen a napon rendezte a kontinens első szabadtéri versenyét Budapesten. Lám, még egy dolog, amiben elsők vagyunk!

Az idei évben a sportnapi ünnepséget május 8-án rendezték a kerületben. Az eseményt azonban ezúttal egy rendhagyó verseny előzte meg. Mondanunk sem kell, hogy az ötletgazda megint a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör volt. A kerület iskolái számára egy triatlon versenyt rendeztek, melynek stílszerűen a „Tisztelet a Példaképeknek” címet adták. A jelentkező iskolák négyfős csapatai, egy-egy alsós és felsős lány és fiú az MLTC pályán 4×100 métert futottak váltóban, az erzsébetligeti uszodában pedig 4×50 métert úsztak szintén váltóban, illetve iskolánként két-két fő kerékpárral (rendőri felvezetéssel és tanári kísérettel) a kerület sportkegyhelyeit – a szentmihályi emlékművet, Varjú Vilmos és Hajós Alfréd emléktábláját, illetve az olimpikonok falát – járta körbe. Az úszóversenyt Verrasztó Gabriella kerületi kötődésű olimpikon, az atlétikát pedig Kiss Dániel, az Ikarus BSE olimpikon gátfutója koordinálta. A triatlon versenyt végül a Sashalmi Tanoda nyerte, a Szent-Györgyi Albert Általános Iskola és a Bornemisza Péter Általános Iskola előtt. A nyertesek neves sportolóktól – Nébald György olimpiai bajnok kardvívótól, Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenustól, dr. Géczi István olimpiai ezüstérmes labdarúgókapustól -, illetve a Magyar Olimpiai Akadémia képviselőitől, dr. Jakabházyné Mező Máriától és Győr Bélától vehették át az elismerésüket. Ezt megelőzően pedig Szatmáry Kristóf országgyűlési képviselő és Kovács Péter polgármester köszöntötte a résztvevőket. A két politikus egyaránt megerősítette, hogy még ebben a ciklusban prioritást fog élvezni egy kerületi sportcsarnok és egy vívó- és birkózóterem megépítése.

A Magyar Sport Napja alkalmából rendezett ünnepség ezúttal is az emléktábla megkoszorúzásával végződött. Azon ugyanis olyan példaképek nevei is olvashatók, akik már eltávoztak közülünk. Az egy évvel ezelőtti ünnepség óta például Novák Dezső kétszeres olimpiai bajnok labdarúgótól kellett végleg elbúcsúznunk.

(Riersch Tamás)