A vb második hollandok búcsúztak az EB-től, német és portugál továbbjutás

2012. 06. 17.

Hollandia, 2010 világbajnoki ezüstérmese nulla pontot szerezve esett ki a B-csoportból,

Az első percektől kezdve izgalmas mérkőzést vívott a két fél. A holland kezdőből kikerült Afellay, helyét a Bundesliga gólkirálya, Huntelaar vette át. Rajta kívül Bert van Marwijk pályára küldte Rafael Van der Vaartot is, akinek mindössze tíz perc kellett, hogy meghálálja a bizalmat. Robben csinálta meg a szokásos befele cselét, majd váratlanul csapattársához passzolt, aki nem sokat gondolkodott és félmagasan kilőtte a jobb alsót (0-1). "Megvan az első" - gondolhatták az Oranje szurkolói, mivel csapatuknak két góllal kellett volna felülmúlniuk a portugálokat, hogy egyáltalán legyen értelme reménykedniük a továbbjutásban.

A folytatás azonban erős holland visszaesést hozott. Portugália szinte azonnal átvette a mérkőzés irányítását, és futószalagon dolgozta ki a helyzeteket. Ronaldo a kapufát találta el, Postiga száz százalékos ziccerben gyatrán mellé gurított... De ahogy a mondás is tartja, ami késik, nem múlik. A 28. percben Cristiano Ronaldo kapott kiváló kiugratást, és az eddigi Eb-szerepléseivel ellentétben, most higgadtan kilőtte a bal alsót (1-1). A gól után továbbra is a luzitánok maradtak aktívabbak, Van Persiék szinte alig tudták elhagyni saját térfelüket.
A második játékrészben ugyanaz volt a kérdés, mint az elsőben. Sikerül-e kettő gólos előnyt szereznie Hollandiának? A kérdésre, ahogy telt az idő, úgy tűnt egyre biztosabbnak a "nem". Hollandia enyhe mezőnyfölényben futballozott, ám ennek az volt az ára, hogy hátul nagyon kinyíltak és a portugál gyors kontrák egymásutánban suhantak át rajtuk. És, ahogyan várható volt, az egyik be is akadt. A főszerepben ismét Ronaldo tündökölt, aki előbb megpróbált egyet rúgatni Nanival, majd társa szörnyű megoldását (négy méterről lőtt Stekelenburgba) látva magára vállalta a feladatot, és egy hasonló jó passzt könnyedén gólra váltott (2-1).

A portugál vezetés végleg megtörte Hollandiát, ahol a játékosok lelki állapotát jól mutatta, hogy a Premier League gólkirálya, Van Persie egy ziccert Rui Patricióval szemben másfél méterrel a kapu mellé lőtt. A túloldalon a lefújás előtt még Ronaldo köszönt be kis híján újra, így saját maga két gól mellett két kapufával, míg Portugália 2-1-es győzelemmel zárt.

A „halálcsoport” utolsó körében még minden nyitott volt, bárki kieshetett és bárki tovább is juthatott. Persze a dán-német találkozón utóbbi válogatottnak volt kevesebb félnivalója, hisz mindkét előző mérkőzést megnyerte Joachim Löw csapata.

Az első pár percben úgy tűnt, csúnyán lerohanja a Nationalelf a skandináv fiúkat és korán eldöntik a mérkőzést. Aztán, ahogy teltek a percek, úgy egyenlítődött ki a találkozó. Igaz a kezdeményezőbb alakulat Özilék voltak. Müller jobb oldali aktivitása volt a legszembetűnőbb. Sokszor hámozta át magát védőjén vagy adott be veszélyesen, illetve hozták kihagyhatatlan helyzetbe társai, amit azonban elpiszmogott.

Végül az első húsz perc végére beérett a nyughatatlansága. Ismét megbabonázta a dán védelmet a saját oldalán, majd az alapvonaltól erősen középre adott, amit Gomez okosan átlépett - ezzel becsapva védőjét – amire Podolski érkezett középen, és közelről kíméletlenül bevágta. A kölni herceg századik válogatott fellépésen szerezte meg a vezetést csapatának (0-1).

A válasz azonban gyorsan érkezett. A dánok szögletét Bendtner okosan visszafejelte 10 méterről az ötösre, ami teljesen meglepte a hórihorgas németeket és Krohn-Dehli a mezőny talán legalacsonyabb tagja - szintén fejjel – a kapuba jutatta a játékszert (1-1).

A Müllerék továbbra is szokásos stílusukban szövögették támadásaikat, amit sokszor az utolsó pillanatokban akadályoztak meg Aggerék, míg a dánok szép keresztlabdákkal operáltak, amiből többnyire a támadásokhoz gyakran kapcsolódó védőjátékos, Simon Poulsen profitált a baloldalon. Az első félidő ezzel a forgatókönyvvel fejeződött be, a német fölény azért ígért még gólokat a következő negyvenöt percre.
Ennek ellenére Özil lomhaságán és Khedira buta egyéni szólóin kívül nem sok minden fért bele a második félidő első negyedórájába a németek részéről. Viszont a Bendtnerék továbbra is szervezetten és veszélyesen is játszottak, ahhoz képest milyen arányban volt birtokukban a játékszer. Persze az egy pont bőven megfelelt Löwnek, ahhoz hogy a nyolcaddöntőbe jutassa csapatát, altattak is rendesen, néha már saját magukra is veszélyesek voltak a zsibbasztó fölényükkel. Kérdés volt, hogy a skandináv türelemjáték a végén hoz-e sikert Morten Olsennek vagy sem?

A Nationalelf azonban nem bízta a véletlenre és tíz perccel a vége előtt behúzta a meccset. Özil átadásáról ugyan még Klose lemaradt, de a jobbhátvéd (!) Bendernek már nem sikerült, és közelről bevette Andersen kapuját (1-2).

Joachim Löw tanítványai a csoport esélyesei voltak a torna előtt, azonban három mérkőzés után már kijelenthetjük, a torna favoritjai is lehetnek, hiszen százszázalékos teljesítményük nagyon meggyőző. Mögöttük a portugálok örülhetnek, hiszen megverték Hollandia válogatottját, így hat ponttal a második helyet szerezték meg és várhatják a folytatást.

Európa-bajnokság, B-csoport
Portugália-Hollandia 2-1 (1-1), Harkiv, Metaliszt Stadium, 32 000 néző. V.: Nicola Rizzoli (olasz)
Portugália: Rui Patrício - João Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fábio Coentrão - Raul Meireles (Custido 72.), Miguel Veloso, João Moutinho - Nani (Rolando 87.), Hélder Postiga (Oliveira 64.), Cristiano Ronaldo
Hollandia: Stekelenburg - Van der Wiel, Mathijsen, Vlaar, Willems (Afellay 68.) - N. de Jong, Van der Vaart, Robben, Van Persie, Sneijder - Huntelaar
Gólszerző: C. Ronaldo (28., 74.), ill. Van der Vaart (11.)

Dánia – Németország 1-2 (1-1), Lviv, Lviv Arena, 34 915 néző, v.: Carlos Velasco Carballo (spanyol)
Dánia: Andersen – Jacobsen, Kjaer, Agger, S.Poulsen – Eriksen, J. Poulsen, Kvist, Zimling (C. Poulsen 78.), Krohn-Dehli – Bendtner
Németország: Neuer – Lahm, Badstuber, Hummels, Bender – Khedira, Schweinsteiger – Podolski (Schürrle 65), Özil, Müller (Kroos 83.) – Gomez (Klose 73.)
Gólszerzők: Krohn-Dehli (24.) illetve Podolski (19.), Bender (80.)

B-csoport, végeredmény: 1 Németország 9 pont, 2 Portugália 6, 3 Dánia 3, 4 Hollandia 0

A hétfői program:

Horvátország - Spanyolország 20:45
Olaszország - Írország 20:45

A csoport állása: 1. Spanyolország 5-1 4, 2. Horvátország 4-2 4, 3.Olaszország 2-2 2, 4.Írország 1-7 0

(orrás: nb1.hu)