Aki 94 évesen is barátságban van a spárgával

2015. 01. 09.

Január 9-én ünnepli születésnapját az ötszörös olimpiai bajnok tornász Keleti Ágnes. A magyar tornasport tízszeres olimpiai érmes, egyben legeredményesebb olimpikonja 94 esztendős. A Nemzet Sportolója, ha kedve úgy kívánja, ma is bármikor "lemegy" spárgába...

A tornászlegenda kilencvenes éveiben is aktív sporttal tartja karban magát. Úszik, gimnasztikázik, gyalogol, ahogy fogalmaz: mozgás az élete...

Keleti Ágnes két olimpián - a '48-as londoni lett volna számára az eső, de sérülés miatt végül nem indult - összesen 5 arany-, 3 ezüst- és 2 bronzérmet nyert, így ő minden idők egyik legsikeresebb magyar sportolónője - öt olimpiai győzelmet, egy-egy ezüst- és bronzérmet számlál az úszó Egerszegi Krisztina -, 94 évével pedig legidősebb magyar olimpiai bajnoknője (a szintén tornász, olimpiai bronzérmes Törös Olga nyáron ünnepelte 100. születésnapját).

Helsinkiben és Melbourne-ban talajon, az ausztrál városban gerendán, felemás korláton és a kéziszer csapattal is olimpiai bajnokságot nyert. Ötvennégyben vébét nyert - akkori győzelme mellé begyűjtött egy-egy ezüst- és bronzérmet is -, a '49-es budapesti főiskolás világbajnokságon pedig négyszer is szólították a dobogó legfelső fokára - második és harmadik helyezése mellett. 1940-től összesen 46-szor nyert magyar bajnokságot.

Az ötvenhatos melbourne-i olimpia után Ausztráliában, majd Izraelben telepedett le, ahol tanított, edzőként dolgozott. Izraelben megteremtette a tornasportot, majd a tornász-válogatott edzője lett. Felelt az olasz válogatott felkészítéséért és emzetközi versenybíróként is tevékenykedett. 2002-ben írta meg önéletrajzi könyvét, "Egy olimpiai bajnok három élete" - címmel.

Sportolói életútját több díjjal ismerték el. Tagja az International Gymnastics Hall of Fame-nek, megkapta a MOB Olimpiai aranygyűrűt, a MOB-érdemérmet, 2004-től pedig a Nemzet Sportolója.

A nyolcvanas évek elején látogatott Izraelből ismét haza Magyarországra, azóta is kétlaki életet él. Ha itthon van, szívesen tesz eleget a sportos meghívásoknak. Tavaly május végén részt vett a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének tisztújító közgyűlésén, októberben vele indult a a Maccabi Vívó és Atlétikai Club valamint a Bálint Ház közös programsorozata. A MOB székházában november elején járt, amikor többek mellett olimpiai bajnoktársát, a 90 esztendős Köteles Erzsébetet is köszöntötték (Keleti Ágnes a kép bal oldalán), no és persze ha teheti, részt vesz az Olimpiai Bajnokok Klubjának eseményein.

Az ünnepeltnek az Olimpiai Bajnokok Klubjának elnöke, Szöul vívóbajnoka, dr. Nébald György is gratulált.

- Halló… Halló itt Budapest! Nébald György, az Olimpiai Bajnokok Klubjának elnöke keresi az ünnepeltet, a 94 esztendős Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnoknőt… - Tessék, itt vagyok - hangzott a vonal tulsó végéről… - Hogy telnek napjai, kedves Ágika? – folytatta Nébald. - Köszönöm, lassan, biztosan és jól, bár hiába, már érzem az idő mulását…. Ráadásul itt pocsék az idő, a reggeli úszást kiadós gimnasztikával, sétával pótoltam ki, hiszen még mindig a mozgás az életem. - Mikor látjuk ismét itthon? - kérdezte a szöuli bajnok. - Októberben a Bálint Ház meghívására töltöttem otthon néhány napot, de nem szeretem a hideget, s majd csak nyáron megyek újra… - Engedje meg, hogy addig is a legjobbakat kivánjam minden egyes olimpiai bajnokunk nevében, jó egészséget, szép napokat kivánjak a következő időre. - Igazán köszömöm a jó kivánságokat! Jól esett, hogy még nem felejtettek el - mondta Keleti Ágnes.

(MOB/VF, VD, fotó: MOB/Szalmás Péter, Róth Tamás)