Alpesi VB sikerek - Minden idők legsikeresebb magyar eredményei

2013. 02. 18.

Lezárult a 2014-es olimpiai játékokat megelőző legjelentősebb alpesi sí esemény, a 2013-as Alpesi Sí Világbajnokság, amely az ausztriai Schladmingban került megrendezésre.

A magya alpesi sísport számára mindenképpen az év fő versenye volt a viadal. Népes csapatot indíthattunk, a helyszín Magyarországhoz való közelsége tálcán kínálta, hogy minél több versenyző kaphasson lehetőséget a tapasztalat megszerzésére.

Miklós Edit, Berecz Anna, Berecz Réka, Döme Dóra, Hellner Donáta, Hellner Szelina, Csima Réka és Ury Zsuzsanna összeállítású női csapatunk minden versenyszámban jelen volt a VB versenyein és valamennyi indulónk elismerésre méltón szerepelt.

Miklós Edit az elvártnál, és a rendelkezésére álló körülményekhez képet sokkal jobb szezont tud magáénak a 2012/2013-as évben. Sajnos a mostoha időjárási körülmények miatt a Super-G versenyszámban nem állhatott rajthoz, a 30 célba érkezett versenyzőt követően a versenyt lezárták. Mivel Edit elvesztette világkupapontjait és helyezéseit a 2010/2011-es szezon során, amikor országot váltott, s ezt a hátrányt a román lehetőségekhez képest is még mostohább magyarországi lehetőségek miatt még nem tudta ledolgozni, így magas rajtszáma miatt került ebbe a hátrányos helyzetbe, s hasonlóan járt Berecz Anna is.

A Super-Combinációs (lesiklás és műlesiklás) versenyben Miklós Edit minden idők legjobb magyar alpesi sí teljesítményével büszkélkedhet, s helyezésben se volt 80 éve példa hasonlóra. A kiemelkedő 19. hely ebben a versenyszámban egy új korszak kezdetét jelzi. Két évvel ezelőtti eredményén is tudott 4 helyezést javítani. Reméljük, a következő szezon során már hibátlan felkészülésben lehet része, s akkor akár teljesítményben is le tudja faragni a csekély időbeli különbséget, ami elválasztja még az élvonal krémjétől. A 4,5 %-os időelmaradással minden idők legjobb magyar alpesi sí eredményét produkálta. Lesiklásban elmaradt a megálmodott 20-on belüli helytől, de a 23. hely és a 2,9%-os teljesítmény továbbra is bizonyítja, hogy Edit kiemelkedő klasszisa sportágának, s a csekély különbség ledolgozásához már a tökéletes, s a nagy csapatok számára rendelkezésre álló körülményeket kell számára is biztosítani.

Kékesi Márton ifjúsági I. korú versenyzőnk volt az egyedüli, aki kvalifikálta magát a szuper óriás-műlesiklás versenyszámban, s el is indult, sajnos a sikeresen teljesített futam után egy nem tudatos hiba miatt diszkvalifikálták. A nemsokára kezdődő ifjúsági világbajnokságon vigasztalódhat.

Férfi és női versenyzőink többsége a technikai számok kvalifikációs versenyeiben állhattak rajthoz. Berecz Anna, aki szintén "A" olimpiai kvalifikációs szinttel rendelkezik, s így szinte biztos szocsi részvételnek nézhet elébe, óriás-műlesiklásban javított két évvel korábbi világbajnoki szereplésén, s 48. helyen zárta a világbajnokságot. Farkas Norbert nagyszerű teljesítménnyel ugyanezen versenyszámban a férfiak között a 47. helyen zárta az eseményt.

Műlesiklásban sajnos nem ismétlőtek meg a 4 évvel ezelőtti események, a nők nem kvalifikálódtak a legjobb 60 versenyző közé, míg férfi műlesiklásban Bujtás Csaba 34%-os elmaradással lett 48.

Így, bár a célkitűzést, egy 20-on és egy 30-on belüli ereményt sikerült teljesíteni, s óriás-műlesiklás eredményekkel sem kell szégyenkezzünk, a műlesiklásban szükséges, hogy visszaerősödjünk, mind a nőknél, mind a férfiaknál, ahol a sérülésből még csak felépülőben lévő Szepesi Bertold nem tudott ezen a VB-n jól teljesíteni, s a fiatal Kékesi Márton nem kapott most lehetőséget, de Szocsira itt is sokkal jobb eredmények várhatók.

A felkészülést valamennyi versenyző a saját személyi edzője segítségével végezte. Kovács Barnabás látja el továbbra is a szövetségi kapitányi feladatot valamint Bereczki Brigitta az utánpótlásigazgatói teendőket. Kitartó munkájukat is dicsérik a kiemelkedő és tovább javuló sikerek, s a jövő tehetségeinek bemutatkozási lehetőséget is nyújtottak, akik remélhetőleg már 2 év múlva következő világbajnokságon mehálálják a bizalmat.