Az olimpikon gyorskorcsolyázó Liu-testvérek a vb-n is remekelnek - sporttörténeti siker Szöulban

Az olimpikon gyorskorcsolyázó Liu-testvérek a vb-n is remekelnek - sporttörténeti siker Szöulban

2016. 03. 12.
Megosztás


Folytatják sikersorozatukat a rövidpályás gyorskorcsolyázók. A szocsi olimpikon Liu Shaolin Sándor és testvére, a lillehammeri ifi ötkarikás résztvevő Shaoang már Dél-koreai levegőt szív, a 2018-as, pjongcsangi téli olimpia helyszínétől nem messze, Szöulban, a világbajnokságon mutatják meg, számolni kell velük a világ élvonalában. A téli olimpiai ciklus felénél több mint biztató eredményeket produkálnak, legyen az ifi olimpia, világkupa, vagy éppen világbajnokság. Liu Shaolin Sándor a sportág történetének első aranyérmét nyerte, testvére, Shaoang ezüst- és bronzérmes lett.

Téli sportág magyar képviselőjétől óriási eredmény a világbajnoki győzelem, hiszen 1980 óta havas vagy jeges sportágban nem nyertünk világbajnokságot. Akkor - az olimpiai ezüstérmes - Regőczy Krisztina Sallay Andrással jégtáncban, a dortmundi vb-n lett a világ legjobbja. A jégtánc duó előtt gyorskorcsolyázásban Pajor Kornél szerzett az1949-es oslói világbajnokságon összetettben aranyérmet.
Ezenkivül 1908-ban egyéni műkorcsolyázásban Kronberger Lily lett világbajnok, aki 1909-ben, 1910 és '11-ben is megvédte címét, majd tőle Méray-Horváth Zsófia (Opika) vette át a világbajnoki stafétát, 1912-ben, '13-ban és '14-ben vb-elsőséget szerezve. Rotter Emília Szollás Lászlóval páros műkorcsolyázásban 1931, 1933, 1934 és 1935-ben lett világelső, 1949-ben Kékessy Andrea Király Edével állhatott fel a dobogó tetejére - utóbbi páros 1948-as téli játékokon szintén ezüstérmes lett.

Liu Shaolin Sándor eredménye így nem "csak" a honi - és a nemzetközi - rövidpályás gyorskorcsolyázók számára sporttörténelmi eredmény, hanem - a Regőczy-Sallay-páros sikere után - 36 év elteltével a magyar sporttörténelembe is beírta magát.

Szöulban, szombaton az 500 és 1500 méteres távokon avattak bajnokot a szöuli rövidpályás gyorskorcsolya világbajnokságon. A rövidebb távon Liu Shaolin Sándor arany-, öccse bronzérmet nyert, 1500-on Liu Shaoang ezüstérmes lett.



Ötszázon a férfiak mezőnyében a két Liu fantasztikusan versenyzett. Egy koreai és kínai versenyző társaságában jutottak be a fináléba. A két ázsiai vezette fel a mezőnyt, de a két magyar nagyon taktikusan követte az élen állókat. Két körrel a vége előtt Liu Shaolin Sándor kihasználta a két ázsiai egymás elleni harcát, és az élre vágott. Öccse is megelőzte a koreai riválisát, s a két magyar az első és harmadik helyen ért a célba.

"Ha valaki megkérdezett volna az 1500 után, akkor azt mondom, nem az éremért megyek 500-on, de reggel úgy keltem fel, mint egy bajnok, éreztem, hogy bennem van a siker" - nyilatkozta az MTI-nek Liu Shaolin Sándor.

A palánkon kívül az edzői stáb boldogan ölelkezett, hiszen Liu Shaolin Sándor megszerezte a sportág történetének első magyar felnőtt világbajnoki aranyérmét.

Knoch Viktor 500-on esett, végül helyezetlenül zárt.

Az 1500 méteres versenyben Liu Shaolin Sándor a második helyen, a másik futamban Liu Shaoang bírói döntéssel jutott be a fináléba. A döntőben Liu Shaoang megszerezte első felnőtt világbajnoki érmét, a kínai Han Tianyu mögött a második helyen ért célba. Az idősebbik Liu a táv ötödik helyén futott be, Knoch Viktor a 20. lett.

Két szám után az egyéni összetett élén is a két magyar versenyző áll.

A nap zárásaként a Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor összeállítású magyar váltó az elődöntőben a kanadaiak mögött a második helyen jutott a vasárnapi fináléba, ahol a kínai és a koreai váltó lesz a további ellenfél. Vasárnap a váltók döntőjén kivül az 1000 méteres távon és az összetettben avatnak világbajnokot.

A női 500 méteren Bácskai Sára Luca számára a negyeddöntő jelentette a végállomást, a 15. helyen végzett. Jászapáti Petra megnyerte a ranglistafutamot és a 18. helyen zárt ezen a távon.

1500 méteren a nőknél Bácskai az elődöntő futamában elesett, így nem került be a fináléba, a 17. helyen végzett. Jászapáti negyedik lett a ranglistafutamban, ez számára az összesítésben a 22. helyet jelentette.

(MOB, fotó: MTVA/M4)