Az ukránok is búcsúztak, folytatás csütörtökön a nyolc között

2012. 06. 20.

Wayne Rooney visszatért, Sevcsenko pedig kimaradt a kezdő tizenegyből az ukrán - brit találkozón.

Talán ez volt a két legfontosabb információ a mérkőzés előtt, illetve az, hogy az ukránoknak csak a győzelem volt elfogadható eredmény, míg a Háromoroszlánosoknak a döntetlen is megfelelő volt a minimális cél, a továbbjutás eléréséhez. Az esetleges csoportelsőség csak hab lett volna a tortán.
Persze, hogy ukrán támadásokkal kezdődött és folytatódott a mérkőzés, de hogy egészen a huszonnyolcadik percig kellett várni valamilyen angol lehetőségre, az bizony meglepő volt. Ekkor 70%-ban a Timoscsukék birtokolták a labdát.
Jarmolenko és Konopljanka a svéd meccshez hasonlóan aktívak voltak, de Devics kezdőbe állítása is jó húzásnak tűnt Blohin mester részéről. A másik oldalon Welbeck nem sok vizet zavart és Miner helyén talán Walcott is pezsdítőbbnek hathatott volna Rooney-ék játékára. Az egyetlen veszélyforrást Young beadásai jelentették… Szenvedtek a csapatok, pedig Roy Hodgson által többször említett ukrán hőség most elkerülte a csapatokat, csak 23 fok volt Donyeckben. Viszont a közönség nem bírta és a félidő vége előtt hullámzásba kezdtek. Sajnos nagyon is volt rá okuk. Gyenge első felvonást láthattunk.

Alig kezdődött el a második negyvenöt perc, és a „tékozló fiú” góllal tért vissza. Gerrard csomót kötött védője lábára, majd erősen belőtte a labdát, ami nagyon meglepte az ukrán védelmet, főleg Pjatovot, aki mellényúlt, és a hosszún ólálkodó Rooneynak már nem volt nehéz dolga (1-0).
Sokáig lassan csordogált a mérkőzés. A 62. percben aztán szabályos góltól fosztották meg az ukránokat (Vad II István gólbíró nézte el...). Hiába az öt bíró, a hiba továbbra is megmarad. Kassaiéknak valószínűleg így nem kell további mérkőzésen bizonyítaniuk képességeiket.. Devics lövése túljutott Harton és a felpörgött labdát már a gólvonalon túlról kanalazták ki az angol védők.
Blohin mester dühében szétcserélte csapatát, Sevcseko is beállt az utolsó bő húsz percre, de nagy változást nem hoztak a friss emberek. Hartot azért még többször tesztelték, de a fiatal angol kapus bizonyította miért is ő viseli az egyes számú mezt a Háromoroszlánosoknál.
Peregtek a percek, és a győzelem reménye egyre távolabb került az ukránoktól, s végül már nem is változott az eredmény. A mérkőzés nem a színvonala miatt marad emlékezetes, sokkal inkább a nagy bírói hiba marad meg az emlékezetekben.
A csoportot végül az angolok nyerték meg a franciák előtt, így Gerrardék készülhetnek az olasz válogatott ellen.

Sok hűhó semmiért. Talán így lehetne a leginkább jellemezni a mérkőzés első félidejét, ami nagyjából tíz perc focit, majd diszkrét tili-tolizást hozott. A svédeknél Toivonen hagyott ki egy száz százélékos ziccert, míg a túloldalon Ribéry lőhetett tisztán, de nem célzott pontosan. A maradék 35 percben a játékosok tekintettel voltak az épp vacsorájukat elfogyasztó szurkolókra, mert semmi olyat nem tettek, amiért a falat cigányútra mehetett volna. Az embernek az volt az érzése, hogy itt nem fog történni semmi különös, ugyanis a svédek már úgyis kiestek, a franciák pedig még vereséggel is továbbmehettek.
Szerencsére nem lett igazunk. A második játékrész sokkal lüktetőbb játékot, és ami nem mellékes, gólokat hozott. A svédekben mintha tudatosult volna, hogy ez az Eb-n töltött utolsó 45 percük és ettől feltüzelve elkezdtek futballozni. Nagy szerepe volt az aktivvá válásban a csereként beállt Wilhelmssonak, aki jó cseleivel, elfutásaival többször is összezavarta a francia védelmet. Eredményre azonban nem ez, hanem Ibrahimovic pazar villanása vezetett. A támadó a tizenhatos vonalánál, a kapuval szemben állt, amikor egy beadást úgy gondolta nem levesz, hanem kapásból, félfordulattal a jobb alsó sarokba bombáz (1-0).
A gól összezavarta a franciákat, akik még arra sem tudtak összpontosítani, hogy egyik eltiltásveszélyben levő játékosuk ne gyújtsön be újabb lapot. Mexes teljesen feleslegesen besárgult, és pótlása a folytatásban bizony nagy gondot okozhat majd Laurent Blancnak. A gallok ezt leszámítva a mérkőzésből hátralevő fél órában sem tudtak érvényesülni. Hiába próbálkozott Benzema és Ribéry is többször, mindig ott volt egy becsúszó svéd láb, és ha a védelmi vonal ilyen stabilan állt volna az előző két fordulóban, minden bizonnyal nem kéne csomagolnia Erik Hamrén együttesének. Így viszont kell, még annak ellenére is, hogy a 91. percben Larsson kettőre növelte az előnyt, ami a lefújásig megmaradt.
Végeredményben Svédország 1969 után ismét győzedelmeskedett "tétmeccsen" Franciaország ellen. A kékek vereségük ellenére a B-csoport második helyén (Anglia mögött) továbbjutottak, és a negyeddöntőben, június 23-án Spanyolország ellen lépnek pályára.

Eredmények:
D-csoport
Anglia – Ukrajna 1-0 (0-0), Donyeck, Donbassz Aréna, 49 000 néző v.: Kassai Viktor (magyar)
Anglia: Hart – Cole, Lescott, Terry, Johnsosn – Young, Parker, Gerrard, Milner (Walcott 68.) – Rooney (Oxlade-Chamberlain 86.), Welbeck (Carroll 82.)
Ukrajna: Pjatov – Huszjev, Rakickij, Hacseridi, Szelin – Timoscsuk - Jarmolenko, Harmas (Nazarenko 77.), Konopljanka – Devics (Sevcsenko 68.), Milevszkij (Butko 76.)
Gólszerző: Rooney (48.)

Svédország-Franciaország 2-0 (0-0), Kijev, Olympic Stadium, 40 000 néző. V.: Pedro Proença (portugál)
Svédország: Isaksson - M. Olsson, Mellberg, Granqvist, J. Olsson - Larsson, Svensson (Holmén 78.), Källström - Bajrami (Wilhelmsson 46.), Ibrahimović, Toivonen (Wernbloom 78.)
Franciaország: Lloris - Debuchy, Rami, Mexès, Clichy - M'Vila (Giroud 83.), A. Diarra, Ben Arfa (Malouda 59.), Nasri (Menez 78.), Ribéry - Benzema
Gólszerző: Ibrahimovic (54.), Larsson (91.)

A csoport végeredménye: 1.Anglia 7, 2.Franciaország 4, 3.Ukrajna 3, 4.Svédország 3