Baráth Etele még két évig vállalná az elnöki megbízatását

Baráth Etele: A fiatalok már átvették a helyeket a külföldre távozóktól

2012. 10. 03.
Megosztás

Az utóbbi időszakban kis túlzással élve szinte nincs olyan hét, hogy női kajakosaink közül valaki ne jelentse be, hogy pályafutását külföldön folytatja.

A "lavinát" Janics Natasa indította el, majd nem sokkal utána Benedek Dalma is jelezte távozási szándékát. A jelenségről Baráth Etele, a szövetség elnöke beszélt az Origónak adott interjújában, melyben tiszta vizet öntött a pohárba.

Az interjú fő vonalát leginkább Douchev-Janics Natasa távozása adta, hiszen személyében mégis csak az utóbbi időszak világviszonylatban is az egyik legeredményesebb kajakosát tisztelhetjük. Janics számára a londoni olimpia nem úgy sikerült, ahogy szerette volna, hiszen az általa remélt két aranyérem helyett egy ezüst-, és egy bronzéremmel tért haza a nyári játékokról. Janics távozásáról már az olimpia után megkezdődtek a pletykák, melyek végül beigazolódtak. A háromszoros olimpiai bajnok kajakos Szerbiában folytatja pályafutását, ott ahol született és ott, ahol férje most munkát kapott.

A távozás azonban nem annyira egyszerű, lévén a magyar szövetség egyfajta kompenzációra tart igényt, mondhatni jogosan. Baráth Etele, a honi szövetség első embere sajnálja Janics döntését, elismeri káprázatos sikereit, de szerinte Kozák Danuta és a többiek is szereznek majd ennyi örömöt a kajak-kenu rajongóinak.

"Sok sikert hozott Magyarországnak, az edzésmódszereivel, a versenyzői attitűdjével pozitívan befolyásolta a többieket, mert olyasvalakit kellett megverniük, aki rengeteget dolgozik - mondta Janiccsal kapcsolatban az Origónak adott interjújában Baráth Etele. - Natasával céltudatos és példamutató sportolót veszítünk el, de rögtön hozzá is teszem, hogy a kétszeres olimpiai bajnok Danuta legalább ennyire öntudatos. Ő még csak 25 éves, a következő években neki kell natasai szintre fellépnie, és a helyét átvennie."

Az elnök szerint a távozás alapvető oka, hogy Janics férjének, Andrian Douchevnek Magyarországon nem volt edzői állása, Szerbiából pedig kapott egy ajánlatot.

"Egy fiatal férfinak a felesége pénzéből kellett élnie, amit valószínűleg nehezen viselt. De közben Natasa is rájött az elmúlt két-három évben, hogy nehezebben tud már boldogulni a válogatókon a feltörekvő fiatalok - elsősorban Kozák Danuta és Szabó Gabi - miatt. A Kozák, Szabó páros a világ legerősebbje, Natasa pedig 2004-ben, Athénban volt a csúcson, ahol sikerült dupláznia. Benedek Dalma pedig aranyos, tisztességes kajakosnő, kívánom neki, hogy megtalálja a helyét Szerbiában, csak ne verjen meg minket!"

Janics "átigazolása" azért nem ennyire egyszerű, ugyanis a szövetségnek van arra lehetősége, hogy elutasítsa a kajakos kérelmét. Persze ez a lehető legrosszabb forgatókönyv, hiszen egyik félnek sem áll szándékába keresztbe tenni a másiknak. Ugyanakkor a honi szövetség sokat tett Janics pályafutásáért, így jobbal várhat el némi kompenzációt a szerbek oldaláról.

"Csütörtökön megkaptuk Natasának a saját maga által írt kérelmét. Tudtuk, hogy ez bekövetkezhet, de mi azt szerettük volna, ha marad. Én is azt tanácsoltam neki, hogy nyugodtan készüljön Szerbiában, de versenyezzen Magyarországon, már csak azért is, mert a londoni olimpiára is máshol, Portugáliában és Törökországban készült, Szerbia pedig mégis közelebb is van. Azt hittem, ez a lehetőség vonzó lesz számára, de ő eldöntötte, hogy a férje miatt elmegy tőlünk. De azért minket is meg kell érteni, mert az elmúlt években rendkívül sok szeretet, anyagi támogatást, infrastruktúrát kapott tőlünk. Szegedtől, az egyesületétől ugyanúgy, mint a szövetségtől, ezért ő, illetve az őt elkérő szerb szervezet is tartozik nekünk."

Janics "kivásárlási" árát a honi sajtó már nyilvánosságra hozta, ám azt nem lehet tudni, hogy az újságokban megjelent több tízmillió forintnyi összeg reális-e avagy sem. Baráth Etele ezzel kapcsolatban az Origónak elmondta, hogy nem feltétlenül kell pénzre gondolni az "átigazolással" kapcsolatban.

"Ez a kivásárlás kemény szó. Olyan sportágakban bevett formula, ahol hivatalos profizmus van, a mi esetünkben ezt nem így nevezném. Amikor például egy versenyzőnk Bulgáriába ment, kötöttünk egy olyan megállapodást, hogy a bolgárok iksz éven keresztül edzőtáborozási lehetőséget nyújtanak ősszel és tavasszal számunkra. Szóval nem feltétlenül pénzre, sokkal inkább egyfajta baráti együttműködés megkötésére számítunk."

Ami pedig a női kajak kenut erőviszonyait illeti, a szövetség első embere nem fél, hogy a távozók miatt gyengül majd a csapat, hiszen a fiatalok már nem, hogy ott kopogtatnak az ajtón, de már átvették a helyeket, őrségváltás történt, ezért talán nem véletlen a tapasztaltabb kajakosok távozása.

"Akikről most szó van, azok jórészt 30 év fölöttiek, akik pedig idén vagy tavaly előttük végeztek, jóval fiatalabbak náluk. Mivel egyesben csak egy versenyző indulhat a világversenyeken, a távozók jól tudják, hogy egyre kisebb esélyük van a kijutásra. Hihetetlenül erős a fiatal korosztály Csipes Tamarával, Vad Ninettával, Kárász Annával az élen, a közelmúltban 16 korosztályos vb-t nyertünk, és a maratoni vb-n is mind a három ifi számot magyar nyerte. A fiatalok már átvették a helyeket a külföldre távozóktól, ha nem így lett volna, akkor ezek a versenyzők itthon maradnak."

(Forrás:origo.hu,mkksz.hu)