Bognár Richárd hatodik dupla trapban

2012. 08. 02.

Bognár Richárd 182 koronggal a hatodik, azaz pontszerző helyen végzett csütörtökön férfi dupla trapban a londoni olimpián.

A 45 esztendős mosonmagyaróvári koronglövő, a magyar küldöttség legidősebb tagja az alapversenyben 137 találatot ért el, s ezzel a hatodik helyen még éppen bekerült a fináléba (a vb-címvédő kínai Li Jun csak tizedik, míg a pekingi bajnok amerikai Walton Eller csupán 22. lett).

A döntő előtt az élen a brit Peter Wilson állt 143 koronggal, az orosz Vaszilij Moszinnak és a kuvaiti Fehaid Aldehaninak 140-140, az ugyancsak orosz Vitalij Fokejevnek 139, a svéd Hakan Dahlbynak pedig - Bognárhoz hasonlóan - 137 korongja volt. Mivel a finálé eredménye hozzáadódik az alapversenyhez, a magyarnak a jó teljesítmény mellett az is kellett az előrelépéshez, esetleg a dobogó eléréséhez, hogy a riválisok hibázzanak a végjátékban.

A 2010-es világbajnokságon ötödik, olimpiai újonc Bognár - aki mindössze hat éve kezdett foglalkozni komolyabban ezzel a számmal - rögtön egy tévesztéssel kezdte az ötven (25x2) korongos finálét a Királyi Tüzérségi Laktanyában, a folytatásban aztán javított, de az első ötös sorozat után ezzel együtt maradt a hatodik helyen. A hetedik kísérletnél egy újabb Bognár-hiba következett, s mivel az ellenfelek - Fokejeven kívül - biztos kézzel gyűjtögették a pontokat, a dobogó egyre távolabbinak tűnt. A gyengélkedő orosznak köszönhetően a döntő felénél Bognár feljött az ötödik helyre, majd a hajrához érkezve egy korongra került az éremtől a rendkívül szorossá váló küzdelemben. Tíz lövéssel a vége előtt Wilson fölényesen vezetett, a többi öt lövő pedig egy korongon belül volt - Bognár azonban ekkor újra hibázott, ráadásul kétszer is, s ezzel elúszott a dobogó.

A versenyt - a hazai közönség nagy örömére - Wilson nyerte 188 koronggal.
A felkészülését szinte teljesen maga fedező Bognár ezzel együtt minden dicséretet megérdemel, magyar férfi koronglövő ugyanis ezt megelőzően legutóbb 2000-ben, Sydneyben szerepelhetett olimpiai döntőben, akkor Gerebics Roland ötödik lett dupla trapban.

"Ha előzetesen valaki azt mondja, hogy döntőbe jutok, aláírtam volna, hiszen ez volt a célom. Az alapverseny után nem is tudtam, hol állok, a pszichológusunk mondta, hogy bent vagyok a fináléban, erre én mondtam, hogy az kizárt dolog! Őszintén szólva akkor örömömben inkább elvonultam volna sírni, minthogy menjek a döntőre, hiszen számomra ez óriási dolog" - nyilatkozott mosolyogva az MTI-nek a döntőt követően Bognár, miközben már jelezték neki, hogy kiválasztották, s az interjúk után doppingvizsgálatra kell mennie.

Azzal kapcsolatban, hogy csupán hat éve kezdett komolyabban foglalkozni a dupla trappal, s most ötkarikás döntőben szerepelhetett, a magyar lövő azt mondta: az ő példája is mutatja, hogy lehet Magyarországon "sportot csinálni" és eredményeket elérni, ha az ember igazán akarja.

"Persze másrészről kell hozzá egy csomó pénz és idő is, én például 95 százalékban magam finanszírozom a felkészülésemet" - tette hozzá.

Bognár elárulta még, hogy bár áprilisban versenyzett már az olimpiai pályán és két hete is ott töltött egy hetet, a körülményekre nem tudott felkészülni, mert az időjárás, a szél állandóan változik, s így volt ez a csütörtöki verseny alatt is.

Eredmény:
férfi dupla trap, olimpiai bajnok: Peter Wilson (Nagy-Britannia) 188 korong (143 korong), 2. Hakan Dahlby (Svédország) 186 (137), 3. Vaszilij Moszin (Oroszország) 185 (140),...6. BOGNÁR RICHÁRD 182 (137)