Csak Pars túlórázott, a leghosszabb szabadságot pedig a kajakozók élvezhetik

Csak Pars túlórázott, a leghosszabb szabadságot pedig a kajakozók élvezhetik

2012. 09. 19.
Megosztás

Szép is, meg nehéz is ezekben a napokban az újdonsült olimpiai bajnokok élete, akik nem győznek eleget tenni a felkéréseknek és a meghívásoknak, de igazán csak most érzékelhetik, hogy országszerte micsoda szeretet és mekkora tisztelet veszi körül őket.

A T-Mobile Sporthír Szolgálat munkatársa annak járt utána, hogy a londoni hősöknek az ünneplésen és a kötelezőnek számító szerepléseken kívül vajon mennyi jutott eddig, és juthat még a teljes kikapcsolódást jelentő pihenőnapokból, és a rövidebb-hosszabb szabadságuk végeztével mikor térnek vissza az edzéseik színhelyére, aztán pedig mikor láthatjuk őket újra versenyezni.

Elöljáróban még csak annyit, hogy a nyolc magyar aranyérem 11 gazdája közül egyedül a kalapácsvető olimpiai bajnok Pars Krisztián nem állt le a versenyzéssel az olimpia feszült és kimerítő pillanatai után, ő volt az egyetlen, aki rátett egy lapáttal, egészen pontosan hárommal is…

Pars Krisztián (30 éves), a kalapácsvetés olimpiai bajnoka:

„Krisztián előbb Tapolcán, aztán Zágrábban, majd Rietiben állt az olimpia után dobókörbe, és bajnokhoz méltóan mind a három versenyt meg is nyerte – tájékoztatott Németh Zsolt, egykori világbajnoki ezüstérmes kalapácsvető, Krisztián edzője. – Ha nem versenyzett, vagy éppen nem utazott, sorra járta végig azokat a helyeket, ahová szeretettel hívták. Nagyon jól tudjuk, hogy milyen sokan szorítottak nekünk és hány százezer embert tett boldoggá Krisztián londoni győzelme, ezért nagyon kevés meghívást utasított vissza, de azokat is nehéz szívvel. Hamarosan viszont végre kiveheti a megérdemelt kéthetes szabadságát, mert októberben már hozzá kell fognunk a munkához. Úgy tervezzük, hogy Krisztián – ha sérülés nem jön közbe - jövő januárban is kipróbálja magát a téli versenyeken, a 2013-as esztendő csúcspontjának és a legnagyobb kihívásának pedig a moszkvai világbajnokságot tekinti.”

Szilágyi Áron (22), a kardvívás olimpiai bajnoka:

„Nagyon jól tette Áron, hogy nem sokkal az olimpia után egy hétre eltűnt szinte mindenki szeme elől, nagy szüksége volt a csendre és a nyugalomra – vélekedik Somlai Béla, a Vasas vívójának mestere. – Amióta visszatért, valósággal szétszedik, mindenki látni, hallani és ünnepelni szeretné, vagy elbüszkélkedni azzal, hogy sikerült megnyernie egy szereplés erejéig. Azt hallottam, hogy naponta 5-10 megkereséssel kell számolnia, és nagyon kedvelt ember lett a média világában is. Igen csak meglepődtem, amikor egy televíziós kvízműsor szereplői között fedeztem fel, de láttam a képét több magazinban és a hangját is hallottam a rádióban. Így van ez rendjén, de október elején már hozzá kell fognunk a fizikai képességeinek újraerősítéséhez, mert az idén még legalább kétszer bizonyítania kell a páston, előbb egy válogatón, majd decemberben a magyar bajnokságon. Jövőre újra nagy év következik a számunkra és minden élvonalbeli magyar vívó számára is, hiszen augusztusban Budapest ad otthont a világbajnokságnak. Áron számára emellett az egyetemi tanulmányai is nehéz feladatot és nagy kihívást jelentenek.

Kozák Danuta (25), Kovács Katalin 36), Szabó Gabriella (26) és Fazekas Krisztina (32) női kajakozók, az olimpiai bajnok négyes tagjai, akik közül Kozák a K-1 500 méteres távon is aranyérmet nyert, valamint Dombi Rudolf (25) és Kőkény Roland (36), a K-2 1000 méteres olimpiai döntő első helyezettei:

„Az olimpiák után mindig hosszú edzésszünet következik, mert nem egy hosszú alapozás és formába hozás, hanem a négy évig tartó készülődés fáradalmait kell teljesen kipihenni. Ezért én azt mondtam a versenyzőimnek, hogy legközelebb januárban találkozunk edzésen, ami persze nem azt jelenti, hogy addig senki semmit nem fog csinálni. Egy kis mozgásról egyikük sem fog lemondani, mert a „kondiból” valamennyit meg kell őrizni, és persze a súlyt is valamennyire tartani kell. Van, aki csak futni vagy úszni jár, mások egy kicsit erősítgetnek, de a hajóba szállás sem tilos” – nyilatkozta Csipes Ferenc, akinek az olimpián járt versenyzői közül egyik sem maradt aranyérem nélkül.

„Úgy tudom, hogy Dombi és Kökény is hosszabb szabadságot vett ki, de ahogy ismerem őket, a mozgásról nem sokáig fognak lemondani. Az élvonalbeliek jövő májusig várhatnak az első versenyre, aztán két nagy megmérettetés következik, előbb a portugáliai Európa-bajnokság, majd a világbajnokság, amelynek, mint már tudjuk, nem Rio de Janeiro, hanem „beugróként” Duisburg ad otthont.

Berki Krisztián (27), a lólengés olimpiai bajnoka:

„Versenylehetőség az idén ugyan még akadna, például Csehországban és egy hagyományos eseményen Japánban is, de Krisztián és a mestere Kovács István egyöntetűen úgy döntöttek, hogy az idei év utolsó hónapjai már csak a feltöltődést és a felkészülést szolgálják. Jövőre aztán újra beindul a nagy versenyek sorozata, amelyek közül kiemelkedik a kazanyi Európa-bajnokság, valamint az antwerpeni világbajnokság. Krisztián tavaly és idén is elképesztő tempót diktált magának az edzéseken, a jövő évnek teljesen feltöltődve szeretne nekivágni, így a felkészülését is csak késő ősszel kezdi meg – nyilatkozta Altorjai Sándor, a hazai szövetség főtitkára.

Gyurta Dániel (23), a 200 méteres mellúszás – világcsúccsal győztes – olimpiai bajnoka, illetve Risztov Éva (27), a nyílt vízi olimpiai verseny aranyérmese:

„ Mind a ketten óriási munkát végeztek és rászolgáltak a pihenőre, de az úszás egyike azoknak a sportágaknak, ahol túlságosan hosszú időre nem lehet „félrevonulni” – nyilatkozta Kiss László, a válogatott szövetségi kapitánya.
– Dani ezen a héten bele is kezdett a munkába, mert a következő „magasságot” is biztosan szeretné venni. Tervei szerint a december közepén következő isztambuli rövid pályás világbajnokság lehet a nagyon sikeres versenyévadjának a záróeseménye, ahol rajta kívül várhatóan a mellúszás többi nagyágyúja, így a japánok is rajthoz állnak. Évából nagyon sokat kivett a londoni 10 kilométeres csata, így a nyílt vízi Európa bajnokságot ki is hagyta, de a felkészülési „motorjának” beindításával ő sem késlekedik, hiszen ott akar lenni a közelgő rövid pályás országos bajnokságon, ahol „medencés” versenyzőként is sikerekre számíthat. Jövőre Barcelona a világbajnokság házigazdája, amely Dani és reményeink szerint Éva pályafutásának is egy újabb sikeres állomása lehet. És ha már a jövőről szó esett, nagyon örülök annak, hogy Cseh László, aki ugyan nem nyert olimpiai aranyérmet, szintén keményen belekezdett és már az idén bizonyítani szeretne a hamarosan elkezdődő Világ Kupa sorozaton. Nem tagadom, ő az én egyik „kedves gyerekem”,az utolsó mohikán azok közül, akikkel még klubedzőként a Spartacusban foglalkoztam, mielőtt a váltóbotot átadtam volna…”

(Forrás: T- Mobile Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)