Cseh-ezüst, Verrasztó-bronz a 2. napon Isztambulban

2012. 12. 13.
Megosztás

Cseh László a 2., Verrasztó Dávid a 3. helyen zárt a japán Szeto Daija mögött az isztambuli rövid pályás úszó-világbajnokság 400 méteres vegyes számának döntőjében.

Szeto 3:59.15 perces időeredménnyel zárta a versenyszámot, míg Cseh 4:00.50, Verrasztó 4:02.87 alatt csapott célba. Cseh 100 m pillangón a 8. helyen végzett, míg Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna bejutott a női 100 vegyes pénteki fináléjába.

Cseh László kicsit beragadt a rajtnál 400 vegyesen, ám ennek ellenére nem volt rossz az első hossza: az őrült iramban nyitó Szeto Daija mögött tempózott a 2. helyen. Cseh 100 után a 2. helyen állt, Verrasztó Dávid pedig folyamatosan jött fel a 8. helyről. Féltávnál már magyar vezetést rögzíthettünk, ám Szeto mellen visszavette a vezetést, míg Verrasztó közben feljött a 3. helyre.

Az utolsó forduló előtt egy testhossz volt Szeto előnye, és Cseh hiába hajrázott, nem volt esélye közelebb férkőzni riválisához, ám így is két magyar dobogós helynek örülhettünk: Cseh László ezüst-, Verrasztó Dávid bronzérmes! Ez volt a magyar küldöttség harmadik és negyedik érme Isztambulban, miután a szerdai nyitó napon Hosszú Katinka megnyerte a nők 200 méteres pillangó számát és harmadik lett 400 méter vegyesen.

Két magyar érdekeltség nélküli finálé következett: női 50 méter mellen a litván csodatehetség, Ruta Meilutyte utasította maga mögé a mezőnyt, benne a 2. helyen végző jamaicai Alia Atkinsont és a 3. pozícióban záró ausztrál Sarah Katsoulist. Férfi 100 méter háton fantasztikus csata zajlott, és az amerikai Matthew Grevers hihetetlen hajrával, jobb benyúlásának köszönhetően előzte meg az orosz Sztanyiszlav Donyecet, a bronz a brazil Guilherme Guidóé lett.

Cseh Lászlóék eredményhirdetése, néhány elődöntő, majd újabb „dobogózás” után következett a nők 100 méteres hátúszása. Az amerikai Olivia Smoliga meglepetésre a surranópályán, az egyesen előzte meg a sokáig vezető dán Mie Östergaard Nielsent és a cseh Simona Baumrtovát.

Férfi 100 méter mellen – amely számban végül nem indult el Gyurta Dániel – az olasz Fabio Scozzoli szerezte meg az első helyet a szlovén Damir Dugonjic, illetve az amerikai Kevin Cordes előtt.

A női 100 m vegyes elődöntőjében ismét jöttek a mieink: Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna is a második futamba kapott besorolást, amelyben erős ellenfelek jutottak versenytársul. Hosszú (59.17) a 3., Jakabos (59.68) az 5. helyen végzett, ám mivel sokkal erősebb volt az a futam, végül mindketten bejutottak a pénteki fináléba: előbbi a 4., utóbbi a 7. idővel startolhat holnap.

A nap magyar érdekeltségű záró száma a férfi 100 méter pillangó volt Cseh Lászlóval és további nagy nevekkel. Cseh László a hatodik részidővel kezdett, ám a táv második felében alighanem kijött belőle a 400 m vegyes „energiafogyasztása”, és végül csak a 8. helyen csapott célba.

Az élen a dél-afrikai Chad Le Clos kezdett a legjobban, és a folytatásban is tartani tudta a tempóját, végül remek idővel, világbajnoki csúccsal (48.82) nyert, és maga mögé utasította a két amerikait, akik közül Thomas Shields (49.54) némi meglepetésre megelőzte Ryan Lochte-t (49.59).

A 800 méteres női gyorsúszás döntője az új-zélandi Lauren Boyle és a dán Lotte Friis küzdelmét hozta, Boyle végül több mint két másodpercet vert riválisára. A harmadik helyen jócskán lemaradva az amerikai Chloe Sutton csapott be.

A 4x200 méteres férfi gyorsváltóban az Egyesült Államok Ryan Lochte, Conor Dwyer, Michael Klueh, Matthew McLean összeállításban szerezte meg az aranyérmet Ausztrália és Németország előtt.

ÍGY LÁTTÁK ÚSZÓINK
Cseh László:– Nem mondhatnám, hogy elégedett vagyok az ezüstéremmel. Nyerni akartam, de sajnos a japán srác kegyetlenül jól ment mellen – bennem viszont most nem nagyon volt több. Nem érzem egyébként, hogy rossz formában lennék, és egy kicsit jobb időre is számítottam, hogy őszinte legyek. A mai négyszáz vegyest nem abban ritmusban úsztam, ahogy szoktam, nem is tetszett annyira – ettől függetlenül jó érzés volt újra a dobogón állni, abban pedig biztos vagyok, hogy ennél jobb leszek a következő években.

Verrasztó Dávid:– Bár az idő lehetett volna kicsit jobb, úgy érzem, kihoztam magamból azt, amire képes vagyok – ennél több nem volt ebben a versenyben. Az utolsó száz méteren már láttam, hogy megvan a bronz, ez egy kicsit megnyugtatott. Örülök, hogy végre egy világbajnokságon is érmet tudtam nyerni az Eb-ket követően.

Hosszú Katinka:– Őszinte legyek? Valahogy nem tudtam erre az elődöntőre koncentrálni. Úgyis a döntőbe kerülés a lényeg, pénteken meg egyértelműen jobb időt akarok úszni, mint az Európa-bajnokságon. Jó kis verseny lesz, ez a szám egy kiszámíthatatlan sprint, ami nem az én műfajom, ezért fogom kifejezetten élveni, és szerintem akár egy érem is összejöhet. Miért ne?

Jakabos Zsuzsanna:– Az esti úszás nem esett annyira jól, reggel valahogy jobban éreztem magam a szám után. Mindegy, a lényeg, hogy sikerült bejutnom a döntőbe, ott pedig már bármi lehet. Azért a legjobb időmet szeretném természetesen megjavítani.

Eredmények:
RÖVID PÁLYÁS ÚSZÓ-VB, ISZTAMBUL
Férfiak:
400 M VEGYES, világbajnok: Szeto Daija (Japán) 3:59.15, 2. Cseh László 4:00.50, 3.Verrasztó Dávid 4:02.87
100 M HÁT, vb: Matthew Grevers (Egyesült Államok) 49.89, 2.Sztanyiszlav Donyec (Oroszország) 49.91, 3.Guilherme Guido (Brazília) 50.50
100 M MELL, vb: Fabio Scozzoli (Olaszország) 57.10, 2.Damir Dugonjic (Szlovénia) 57.32, 3.Kevin Cordes (Egyesült Államok) 57.83
100 M PILLANGÓ, vb: Chad Le Clos (Dél-Afrika) 48.82, 2.Thomas Shields (Egyesült Államok) 49.54, 3.Ryan Lochte (Egyesült Államok) 49.59,…8. Cseh László 50.93
4x200 M GYORSVÁLTÓ, vb: Egyesült Államok 6:51.40, 2.Ausztrália 6:52.29, 3.Németország 6:53.22
Nők:
50 M MELL, vb: 1.Ruta Meilutyte (Litvánia) 29.44, 2.Alia Atkinson (Jamaica) 29.67, 3.Sarah Katsoulis (Ausztrália) 29.94
100 M HÁT, vb: 1.Olivia Smoliga (Egyesült Államok) 56.64, 2.Mie Östergaard Nielsen (Dánia) 57.07, 3.Simona Baumrtova (Csehország) 57.18
800 M GYORS, vb: 1.Lauren Boyle (Új-Zéland) 8:08.62, 2. Lotte Friis (Dánia) 8:10.99, 3.Chloe Sutton (Egyesült Államok) 8:15.53