Csernoviczki Éva Európa-bajnok

2014. 04. 25.

Csernoviczki Éva - címét megvédve - aranyérmet nyert a nők 48 kilogrammos kategóriájában a montpellier-i cselgáncs Európa-bajnokság csütörtöki versenynapján.

Az olimpiai és világbajnoki bronzérmes magyar versenyző a hazai Amandine Buchard-ral csapott össze a fináléban, ahol fél perc elteltével már mindkettejüket megintették, majd a francia egy villámgyors pörgetéssel vazaarit érően földre vitte Csernoviczkit. A 27 éves magyar dzsúdós nem adta fel, és 2 perc 15 másodperccel a vége előtt, szintén egy vazaarival egyenlített.

A folytatásban Csernoviczki volt aktívabb, a franciát 40 másodperccel a vége előtt meg is intették, ez a győzelmet jelentette volna a magyar versenyzőnek, ám a bíró 10 másodperccel a befejezés előtt őt is megintette, így jöhetett az aranypontig tartó hosszabbítás. A ráadás 38 másodpercig tartott, ekkor a védekező francia újabb intést kapott, ezzel Csernoviczki megszerezte a magyar dzsúdósport 17. Európa-bajnoki aranyérmét. A tatabányai versenyző 2008 óta minden kontinensviadalon a dobogóra állhatott, mostani győzelmével 2 arany-, 3 ezüst- és 2 bronzérem az Eb-mérlege.

"A döntőben kicsit fáradt voltam, mert az elődöntő sokat kivett belőlem, és nem volt túl sok időm pihenni" - nyilatkozta Kossuth Rádiónak Csernoviczki Éva. Emiatt fáradtan kezdett, azonban ezen a holtponton túl tudott jutni, sikerült kiegyenlítenie és az aranyponttal nyernie - tette hozzá.

A magyar versenyző hangsúlyozta, a hosszabbítás előtt már látta, hogy riválisa fáradtabb nála. "Bíztam benne, hogy sikerül akciót dobnom, azt nem gondoltam volna, hogy Franciaországban intéssel sikerül nyernem."

A sorozatban hetedik Eb-érmét szerző Csernoviczki megjegyezte, bár a tavalyi világbajnokságot követően fáradtnak érezte magát, most nagyon boldog, hogy újra motiváltan tudott a tatamira lépni.

Jól kezdett az 57 kilogrammosok között Karakas Hedvig (képünkön fehérben) is, a Honvéd-Kipex világ- és Európa-bajnoki bronzérmese a román Ohai ellen intéssel nyert, ám a folytatásban a vb-bronzérmes, világranglista második német Roper és a négyszeres Európa-bajnok portugál Monteiro is jobbnak bizonyult nála, így a hetedik helyen végzett.

A többiek számára nem alakult jól ez a nap: Szabó Katinka (57 kg, Varga Cseppek) a román Caprioriu, Hagyó Gábor (66 kg, Honvéd-Kipex) az olasz Verde, Zámbori Bence (66 kg, Honvéd-Kipex) pedig a brit Oates ellen már az első meccsén búcsúzott, mindhárman helyezetlenül zárták a montpellier-i Eb-t.

A magyarok eredményei

FÉRFIAK

66 KG.
1. forduló: Hagyó Gábor–Elio Verde (olasz) 0–10; Zámbori Bence–Colin Oates (brit) 0–10

NŐK

48 KG.
1. forduló: Csernoviczki Éva–Eva Konieczny (lengyel) 10–0.
Negyeddöntő: Csernoviczki Éva–Julia Figueroa Pena (spanyol) 10–0.
Elődöntő: Csernoviczki Éva–Krisztyina Rumjanceva (orosz) intéssel 1–0.
Döntő: Csernoviczki Éva–Amandine Buchard (francia) aranyponttal, intéssel 1–0

57 KG.
1. forduló: Karakas Hedvig és Szabó Katinka erőnyerő.
2. forduló: Karakas Hedvig–Loredana Ohai (román) intéssel 1–0; Szabó Katinka–Corina Caprioriu (román) 0–10.
Negyeddöntő: Karakas Hedvig–Miryam Roper (német) 0–10.
A vigaszágon: Karakas Hedvig–Telma Monteiro (portugál) 0–7

A csütörtöki végeredmények:

férfiak:
60 kg, Európa-bajnok: Beszlan Mudranov (Oroszország), 2. Amiran Papinasvili (Grúzia), 3. Hovanesz Danieljan (Örményország) és Ilgar Muskijev (Azerbajdzsán)

66 kg, Európa-bajnok: Loic Korval (Franciaország), 2. David Larose (Franciaország), 3. Mihail Puljajev (Oroszország) és Dmitrij Sersan (Fehéroroszország),...Zámbori Bence és Hagyó Gábor helyezetlenül zárt.

nők:

48 kg, Európa-bajnok: CSERNOVICZKI ÉVA, 2. Amandine Buchard (Franciaország), 3. Marina Csernyak (Ukrajna) és Krisztina Rumjanceva (Oroszország)

52 kg, Európa-bajnok: Majlinda Kelmendi (IJF), 2. Natalija Kuzjutina (Oroszország), 3. Andreea Stefania Chitu (Románia) és Gili Cohen (Izrael)
A koszovói születésű Majlinda Kelmendi a Nemzetközi Cselgáncs Szövetség (IJF) zászlója alatt versenyzett.

57 kg, Európa-bajnok: Automne Pavia (Franciaország), 2. Miryam Roper (Németország), 3. Sabrina Filzmoser (Ausztria) és Telma Monteiro (Portugália),...7. KARAKAS HEDVIG,..Szabó Katinka helyezetlenül zárt.

Pénteken öt judósunkért szoríthatunk, tatamira lép a háromszoros Európa-bajnok Ungvári Miklós, a 81 kilogrammban a Grand Slam-bronzérmes Csoknyai László és a Grand Prix-győztes Krizsán Szabolcs, a nőknél pedig az ifjúsági világ- és Európa-bajnok Gercsák Szabina és az U23-as Európa-bajnok Szabó Franciska.

(Forrás: MTI, judoinfo.hu)