Csigalassúságú ellenőrzések, rekordgyorsaságú laborvizsgálatok

Csigalassúságú ellenőrzések, rekordgyorsaságú laborvizsgálatok

2012. 08. 09.
Megosztás

Négy nappal az olimpia vége előtt mérlegkészítésre még nem vállalkozhatott, de eddigi tapasztalatainak megosztására viszont készséggel Tiszeker Ágnes, a Magyar Anti-dopping Csoport Londonban tartózkodó vezetője, a WADA nagy nemzetközi csapatával meghívottként együttműködő magyar ellenőrök „szakaszának” első embere.

„Már minden itt tartózkodó kollégám átesett a tűzkeresztségen, eddig a cselgáncs, a vívás, a súlyemelés, a kajak-szlalom és a taekwando versenyein teljesítettek szolgálatot. Néhányan már elvégezték a feladatukat és haza indulhatnak, mások mostanában érkeznek és az utolsó négy ötkarikás versenynapon készülhetnek az olimpiai „bevetésre” – tájékoztatta a T-Mobile Sporthír Szolgálat munkatársát a nemzetközi tekintélynek örvendő magyar szakember.

Tiszeker Ágnes személyes tapasztalata az – amit munkatársai csak megerősíteni
tudtak -, hogy a dopping ellenőrzések az esetek túlnyomó többségében csigalassúságúak, lassabbak talán nem is lehetnének. Ennek oka prózai, ám ez a minősítés aligha békítheti ki a szenvedő feleket: magukat a sportolókat, akik nem mindig tanúsítanak birkatürelmet…

„Az egész olimpiára jellemző, hogy szinte minden túlbiztosított, túl bürokratikus és ennek egyik meghatározó oka a szolgálatot teljesítő önkéntesek elképesztően magas száma és körülményessége. Ez lenne a kisebbik baj, a nagyobbik az, hogy ezeknek a lelkes és rokonszenves segítőtársaknak a felkészültsége enyhén szólva hiányos.

Gyakran kényszerülnek a kézikönyvek fellapozására, és mindenről, amikről csak lehet, jegyzőkönyvet vesznek fel. Néhányuknak fogalmuk sincs arról, hogy mit kellene tenniük, erről természetesen nem az önkéntesek tehetnek, hanem azok, akik ezt a feladatot rájuk bízták. Ennyit a gyakorlatlanságról. A hatásfokról pedig annyit, hogy néhány „ellenőrző ponton” fél nap leforgása alatt 5-6 mintavétel feladatával tudnak megbirkózni. Van itt az ellenőrnek ellenőre, a kísérőnek kísérője, és ez nekem egy kicsit pazarlónak tűnik. Pekingben sem tündököltek a dopping ellenőrzéshez kirendelt ellenőrök, akik ráadásul az angol nyelvvel is küszködtek, itt legalább ilyen gondok értelemszerűen nem jelentkezhetnek…”

A MACS vezetője kritikai megjegyzéseit dicsérő szavakra váltotta át, amikor a T-Mobile Sporthír Szolgálat munkatársa a londoni dopping labor felkészültségéről és működésének a hatékonyságáról érdeklődött.

„Ennél erősebb hátterű, jobban felszerelt és magabiztosabban tevékenykedő vizsgálat központra a múltban egyszer sem lehetett büszke a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a WADA. Az első körös vizsgálatok eredményét 24, de a legrosszabb esetben is 48 óra elteltével rögzíteni tudják, és ez annak is köszönhető, hogy a szakemberek több mint fele a világ legjobban működő dopping laboratóriumaiból érkezett Londonba. Pörgő itt minden és egyelőre minden hibamentes. Úgy tűnik, hogy az augusztus 12-i záróünnepély után egy vagy két nappal minden levett mintát analizálni tudnak, és erre még egyszer sem volt példa. A mai napig úgynevezett nagy fogásról nem tudunk, az eddigi eltiltások és kizárások eredményeként többen el sem jöhettek Londonba, köztük néhányan a megismételt, egészen 2004-ig visszanyúló vizsgálatok eredményeként.

Végezetül még annyit, hogy a magyar sportolókról, pontosságukról és hozzáállásukról, együttműködési készségükről eddig csupa jót hallottam, akik közül egyre fokozódó büszkeségünkre mind többen kerülnek be a versenyszámukban az első öt közé, akiknek viszont automatikusan ellenőrzésnek kell alávetniük magukat” – mondta befejezésül Tiszeker Ágnes.

(Forrás: T-Mobile Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)