Dráma: ötméteresekkel kikaptak férfi pólósaink Montenegrótól

2016. 08. 16.

A férfi vízilabda-válogatott drámai csatában, ötméteresekkel maradt alul Montenegróval szemben a negyeddöntőn, így az ötödik helyért küzdhet. Montenegró elődöntős.

A csoportkör megnyerése után önbizalommal telve várhatta a magyar válogatott a negyeddöntőt, ahol egy régi ismerős, Montenegró következett. Már a brazilok elleni utolsó csoportmeccset követően is mondta Benedek Tibor szövetségi kapiátny, hogy nagyon kemény mérkőzés várható, Kis Gábor pedig verekedésre számított – várakozásaik azonban némi meglepetésre kevésbé igazolódtak be, a montenegróiak annyit nem birkóztak, cserébe gólerősen vízilabdáztak.

Két perc elteltével megszerezte a vezetést Montenegró, Brguljan volt eredményes Kis Gábor kiállítását követően. Az egyenlítésre közel három minutumot kellett várnunk, de összejött: Manhercz Krisztián talált be, a negyed végén azonban visszavette a vezetést ellenfelünk, Alekszandar Ivovics volt a gólszerző – előbb kapufát lőtt, a kipattanót viszont a hálóba bombázta. (1–2)

A folytatásban Alekszandar Radovics és Ivovics is betalált, így a Benedek-csapat hamar háromgólos hátrányban találta magát. A túloldalon Vámos Márton és Hosnyánszky Norbert lövését is védte a remek napot kifogó Milos Scsepanovics. Erdélyi Balázs góljával zárkóztunk feljebb, de Janovics néhány másodperccel később góllal válaszolt. A negyed végén Varga Dénes hozta újra közelebb a magyar válogatottat, a nagyszünetben így kettővel vezetett Montenegró. (3–5)

A folytatásban sem változott a tendencia, Paskovics góljára Vámos Márton felelt, a különbség így nem változott. Vámos kezdett belelendülni, negyedbeli második találatával feljöttünk egyre. Ezután kinyílt a gólcsap: másfél percen belül háromszor változott az eredmény, a gólokat sorrendben Klikovacs, Erdélyi és Brguljan szerezték – előbbi Varga Dániel kiállítása miatt emberelőnyből, utóbbi kettő teljes létszámnál. A záró játékrészt így kétgólos hátrányban várhattuk. (6–8)

Az utolsó ráúszásnál Erdélyi elhozta a labdát, és ha már ott volt, elsüllyesztett egy gólt a montenegrói hálóba. Örülni nem nagyon volt időnk neki, hiszen fél perc múlva jött a válasz a túloldalon, Ivovics centerből talált be – újra kettő közte. Vámos parádés formája kitartott, egy kiállítást követően már kiegészült ellenfelünk, ám ő hatalmas góllal jelezte: nincs még vége! Elképesztő izgalmakat hoztak az utolsó percek, mindkét kapus extázisban védett, ellenünk több kontrát fújtak, a montenegróiak pedig körbelőtték a kaput. Hetven másodperccel a vége előtt Varga Dénes nagyon messziről, már hátrafelé dőlve engedett el egy löketet, ami a jobb oldali kapufa segítségével utat talált a kapuba – döntetlen! Jöhettek az ötméteresek. (9–9)

Az első két páros nem hibázott, magyar részről a Varga-testvérek biztos kézzel lőtték az ötméterest. A harmadik sorozatban Brguljan bevágta a magáét, a mérkőzésen nagyot játszó Vámos Márton viszont hibázott. A negyedik párosban a montenegróiak is rontottak, Janovics mellé pattintott, így esély kínálkozott a visszakapaszkodásra, de Hosnyánszky Nobert nem tudott élni ezzel, ugyanis Scsepanovics védte az ötösét. Innentől egyszerű volt a képlet: Paskovicsnak csak be kellett lőnie a sajátját, hogy eldőljön a találkozó – ezt meg is tette, így Montenegró jutott az elődöntőbe, a Benedek-csapat az ötödik helyért küzdhet.

„Volt egy álmunk, amiért küzdöttünk, de sajnos már nem fog összejönni... – fogalmazott a negyeddöntő után Szivós Márton a mob.hu-nak. – Büszke vagyok a csapatra, mert nagyot küzdöttünk, megmutattuk, hogy van tartás bennünk. Az, hogy kikaptunk ötméteresekkel, szerencsejáték volt. Természetesen gyakoroltuk az ötösöket, de ez tényleg lutri. Ezek után természetesen a célunk az ötödik hely. A mai vízilabdában mindenki verekszik, nincs ezzel probléma, fölvettük a kesztyűt.”

„Nem működött a szoros emberfogásunk, elég könnyen fel tudták juttatni a labdát és gólokat dobtak szabaddobásból – értékelt a találkozó után Benedek Tibor szövetségi kapitány. – Két negyeden keresztül ők kifejezetten jól blokkoltak, mi pedig gyengén lőttünk. Ha ez nincs, azt gondolom a kilenc lőtt gólnak elégnek kellett volna lennie, legalábbis eddig így volt. Most nem volt elég. Az ötmétereseknél gyengébbek voltunk. Figyelnünk kellett arra a második félidőben, hogy a rossz kéz oldaláról lőjjünk többet, és hogy gyorsítsuk fel a játékunkat. Ahogy az egész tornán, most is jó volt az emberelőnyös kihasználásunk. Nekünk az a dolgunk, hogy megnyerjük a meccseket. Az, hogy a szabályok lehetőséget adnak a csalásra, azt nem az én feladatom megoldani.”

(Ilku Miklós jelenti Rióból, fotó: MOB/Szalmás Péter)