Egy balszerencsés góllal kapott ki a női válogatott az EB nyitányon

2012. 12. 04.

Feszült, szoros mérkőzést játszott a magyar női válogatott a szerbiai Európa-bajnokság nyitányán Horvátország ellen.

A német-spanyol meccsen még csak lézengtek a szurkolók, a magyar válogatott fellépésére viszont szépen megtelt az újvidéki Spens Arena. Aztán az alaphangot stílszerűen annak a Görbicz Anitának a kezdő gólja adta meg, aki négy éve nem járt világversenyen a magyar csapattal (0-1). Tőlünk szintén a csapatkapitány folytatta a góllövést hetesből, ám közben Gace és Petkovic is átlövésből egyenlített (2-2).
Az „egy ide, egy oda” percekig ment,végig magyar előnnyel, ám míg nálunk Görbciz mellett Tomori és Kovacsicz dobott csak gólt, a túloldalon öten is az első tíz percben (6-6). Aztán Elez-Franic csavart egyet az addigi meneten, a horvátok átvették a vezetést, majd Tomori találatára Zebic büntetője jött, ami után Karl Erik Böhn időt kért (8-7).
Bár a kapitány a védekezést emelte ki, a kis szünet után Tomori egyből belőtte harmadik gólját, majd Rédei-Soós révén ismét vezettünk (8-9). Jezic kiállítása alatt Gace dobott újabb gólt, sőt, az ellenfél emberhátrányban megint fordított (10-9). A kezdeti magabiztosságunk után kapkodtunk támadásban, a beállót és a szélsőket alig játszattuk. Mikor Vérten belelendült volna, két helyzetet is kihagyott, de Rédei-Soós ügyes megmozdulásaival nem hagytuk meglépni a horvátokat, blokkolnunk is sikerült, Kovacsicz indulásból pedig ismét nekünk szerzett előnyt (11-12). Nem sokáig, a védekezésünk továbbra sem állt össze egy betonbiztos fallá, erről Gace és Lovric lövései után is megbizonyosodhattunk, majd Görbicz is elrontotta soros büntetőjét, Milanovic-Litre góljával először ment el kettővel az ellenfél (14-12). Ami nagyobb baj, hogy Tomori egy felugrás után úgy érkezett a csípőjére, hogy két ember támogatta le, helyére Klivinyi érkezett a félidő utolsó perceire, majd meg is szerezte első gólját. Előnnyel így is a horvátok mehettek szünetre.

A második félidő is Görbicz büntetőjével indult, és egyenlítettünk. A találkozó kísértetiesen hasonlított dramaturgiájában a C-csoport első meccsére, ahol sem a német, sem a spanyol csapat nem tudta tartósítani előnyét – mi sem, mert hiába fordított Rédei-Soós, duplájával Zebic ugyanezt tette (17-16). Szekeres kiállítása után a horvátok először növelték háromra a két csapat közti különbséget, majd 19-16 után is csak Lovric és Peraica volt eredményes, mi nem. Böhn ötgólos hátrányban kért újból időt, Herrt Kiss váltotta a kapuban, Szucsánszki pedig kilenc perc után szerzett újra magyar gólt (21-17). Nem kellett sokáig várni az újabbra, Kiss védése után indulni tudtunk, Kovacsicz pedig gólt lőni, aztán Tomori is visszatért, és ha már ott volt, betalált Zdericnek (21-19). Ez meghozta a helyszínen lévő magyar tábor hangját is, Tomori ezt újabb góllal hálálta meg, és már csak egy volt a hátrányunk, mikor Canjuga edző kért időt. Basic 22-20-ra alakította az állást egy szép egyéni betörés után, majd szinte ugyanezt másolta le Tomori a túloldalon (22-21). Lovric gólja után Szamoránsky előbb gólt szerzett, majd hátul szerzett egy olyan labdát, amiből Vérten háttal a kapunak talált be fordulásból és egyenlített (23-23). Sokáig állt az eredmény ezután 24-24-en, de látszott rajtunk a gólszerzési vágy, amit végül Tomori elégített ki ismét, hosszú idő után ismét vezettünk (24-25). Egyből kiállították a cseh bírók Szucsánszkit, Zebic kétszer büntetett, majd Görbicz másodszorra bedobta hetesét, amit egy perccel később Szucsánszki már nem tudott megtenni (26-26). A horvátok is idegessé váltak, egyre többet hibáztak elöl, de egy perccel a vége előtt Elez kipókhálózta a kapunk bal felső sarkát (27-26). Görbicz is ezt tette a túloldalon a büntetőből, de hiába, mert az utolsó horvát támadásnál 27-27-nél Kiss Éva ugyan kivédte a kapura tartó lövést de olyan szerencsétlenül ért a labdába, hogy beütötte azt a hálóba, így két másodperccel a vége előtt született góllal győzött Horvátország.

Karl Erik Böhn:
"Tudtam, hogy úgy is erős a horvát csapat, hogy sok hiányzója van, de reméltük, hogy nyerhetünk. A bírók gyakran engedték, hogy a horvátok a hatoson belül is védekezzenek, így nehéz nyerni. A játékvezetői felfogás része a meccsnek. Sajnos a védelmünk sem volt jó, sok elkerülhető gólt kaptunk. Keményebben, agresszívebben kellett volna lefogni az ellenfél lövőit. Ezeken túl még szerencsénk sem volt. Most gyorsan megnézzük, miket rontottunk el, és mivel tudunk nyerni a németek ellen."

Tomori Zsuzsanna:
"Buta hibákat követtünk el a mérkőzésen, dühösek lehetünk. Sajnálom, hogy nem volt erőnk visszavenni a vezetést. Tovább kell lépnünk, és nyerhetünk a németek és a spanyolok ellen is. Innen száz százalékot kell nyújtanunk."

Vladimir Canjuga, a horvátok szövetségi kapitánya:
"Nagyon boldogok vagyunk, gratulálok a lányoknak. A londoni olimpiához képest jelentősen átalakult a csapatunk, de bebizonyítottuk, hogy így is képesek vagyunk jó játékra. A védelem volt a sikerünk kulcsa."

A szerdai folytatásban Németország ellen győznie kell a mieinknek a továbbjutáshoz.

Németország-Spanyolország 20-23 (12-13)
HORVÁTORSZÁG-MAGYARORSZÁG 28-27 (15-14), Újvidék, játékvezetők: Opava, Valek (csehek)
HORVÁTORSZÁG Jelcic, Zderic (kapusok), Basic 2, Covic, Dzono, Elez-Franic 3, Frankovic, Gace 5, Jezic, Knjezevic, Koznjak, Milanovic-Litre 3, Lovric 3, Peraica 2, Petkovic 1, Zebic 9 (2)
MAGYARORSZÁG: Herr, Kiss Éva (kapusok), Bódi, Bulath, Görbicz 6 (4), Klivinyi 1, Kovacsics, Kovacsicz 3, Rédei-Soós 3, Szabó, Szamoránsky 2, Szekeres, Szucsánszki 1, Tomori 9, Vérten 1, Vincze
Kiállítások: 10, ill. 4 perc Hétméteresek: 2/2, ill. 7/4