Egy félidőnyi előnyt adtunk a dánoknak

2013. 01. 24.

Egy nap pihenő után folytatódtak a világbajnokság összecsapásai a legjobb nyolcba került csapatok számára.

Legelőször az orosz-szlovén mérkőzésre került sor a negyeddöntőkben. Történelmük során eddig háromszor találkozott egymással a két csapat világbajnokságon, mindannyiszor orosz győzelem született. Ezt a sorozatot szakították meg szerdán a szlovánok, akiknek legerősebb játékosa nélkül is sikerült megvernie Oroszországot, így elsőként ők mennek tovább a legjobb négy közé.

Másodikként a házigazda spanyolok csatlakoztak a továbbjutókhoz, akik négy góllal bizonyultak jobbnak a német válogatottnál. Így spanyol-szlovén elődöntő lesz majd ezen az ágon.

A másik ágon Barcelonaban a negyeddöntőben búcsúzott a hősiesen küzdő magyar férfi kézilabda-válogatott, miután 28-26-ra kikapott a legutóbbi vb-n ezüstérmes, Európa-bajnok dán csapattól.

Rossz kezdés és még rosszabb folytatás után a skandinávok 5-1-re, majd 13-5-re elhúztak, és a szünetig alig sikerült faragni a tetemes hátrányból. A folytatásban már jobban játszott a magyar csapat, fokozatosan csökkentette hátrányát, de nem jött össze a fordítás.

A dánok eddig nem szenvedtek vereséget a vb-n, a magyarok a spanyoloktól és a horvátoktól is kikaptak, de a lengyeleket a nyolcaddöntőben parádés játékkal győzték le. A két csapat előző mérkőzését, a londoni olimpián a skandinávok nyerték két góllal.

Az esélyesebb dánok tekintélyt parancsoló ütközésekkel kezdtek védekezésben, ennek eredményeként az első hat magyar kísérlet kimaradt. A Mocsai-együttes a 8. percben szerezte első gólját, előtte pedig Tatai háromszor nem tudott védeni. A dánok védőfala rendkívül hatékonyan zárt, kapusuk, Landin pedig nem hibázott, így aztán a 14. percben, ötgólos hátrányban a magyar kapitány időt kért.

Állandósult a különbség, majd amikor Szöllősit kiállították, 13-5-re módosult az állás. Tatait Mikler - a lengyel meccs egyik hőse - váltotta, és megfogta Eggert büntetőjét. A dán először rontott hetest a tornán. Schuchot is kiküldték, ám ekkor Lékai vitt új színt a játékba. Végül a magyarok egy híján annyit gólt kaptak az első félidőben, mint a nyolcaddöntőben összesen.

A térfélcsere után egy 4-1-es rohammal kezdtek a magyarok, aztán lassan rendezték soraikat a továbbra is magabiztosabb dánok, de Toft-Hansent kiállították Nagy Kornél elleni csúnya lökéséért. A 40. percben sikerült 21-18-ra feljönni, ezért időt kért az ellenfél szakvezetője.
A magyaroknak volt labdájuk a "mínusz kettőhöz", de Landin védett. Folytatódott a kemény csata, egyre több lett a kiállítás.

Szűk negyedórával a vége előtt 25-20 volt az északiaknak, majd Green-Krejberg lélektanilag fontos pillanatban kivédte Harsányi hétméteresét, ráadásul a szlovén bírópáros néhány ítélete is megkérdőjelezhető volt.

Lindberg és Nagy László gólpárbajának eredményeként 26-23-ra módosult az állás, majd Császár értékesített büntetőjével kétgólosra csökkent a különbség. Markussen büntetése alatt Nagy László gólja 27-26-ot ért, ám Mollgaard a balszélről végleg eldöntötte a továbbjutást.

A magyarok eddig csak 1986-ban és 1997-ben jutottak a legjobb négy közé - előbbi alkalommal a második, utóbbi esetben a negyedik helyen zártak -, és most a dánokon nem sikerült túljutniuk.
A dánok sorozatban a negyedik vb-n kerülnek a legjobb négy közé.

Az olimpiai negyedik helyezett magyarok a nyolc közé kerüléssel teljesítették az elvárást, és őrzik helyüket a világ legjobbjai között.

Lékai Máté szerint a vereség ellenére a mieink ezen a meccsen játszottak a legjobban a második félidőben a vb-n.
„Az első félidőben túl nagy előnyt adtunk a dán csapatnak, amely hét góllal elhúzott, de úgy érzem, hogy a második félidőben volt esélyünk feljönni. Sajnos a szünet után is becsúszott egy-két hiba, de szerintem a világbajnokság legjobb második félidejét produkáltuk. Az első félidő elején megvoltak a helyzetek, de Landin kivédte a ziccereket, és utána egy kicsit szétesett a támadójátékunk. Eladtuk a labdákat, és ebből gyors indításgólokat kaptunk. Az első játékrész végére összeállít a támadójáték, ám ekkor a védekezés nem volt az igazi, úgyhogy mindig volt valami, ami nem működött. A második félidőben szerintem mindkettő jól működött, vissza is kapaszkodtunk, de sajnos nem sikerült befognunk a dánokat" – nyilatkozta Lékai Máté a meccs után a Nemzeti Sport Online-nak.

Mocsai Lajos szövetségi kapitány szerint a széleken dőlt el a dánok elleni negyeddöntős mérkőzésünk a férfi kézilabda-világbajnokságon. A szakember nem elégedett a torna lebonyolításával, szerinte az is közrejátszott a vereségünkben, hogy a dánok egy nappal többet pihenhettek a negyeddöntő előtt.

„Kettős érzéseim vannak a mérkőzés kapcsán, az első félidőben nem tudtuk érvényesíteni azt a határozottságot, keménységet és hőfokot, amit kitűztünk célul – nyilatkozta Mocsai Lajos a Sport Tv-nek. – Fél helyzetekből visszahoztuk a labdát, rengeteg támadófaultot, sok támadóhibát követtünk el, azt majd meg kell nézni a videón, hogy abból az öt-hat labdából, amit elvettek tőlünk, mennyi volt korrekt. Nem örültem az első félidei játékvezetésnek. Aki ismer, tudja, hogy nem szoktam erre fogni, most sem erre fogom. Aztán visszahoztak egy kicsit a meccsbe bennünket, volt egy-két ítélet, amikor őket kiállították, aztán a végjátékban, annál a kritikus gólnál, amit a szélről lőtt az a fiatalember, ott kellett volna labdát szereznünk a döntetlenhez, és ez nem sikerült. A legfontosabb probléma, hogy szélről nagyon sok gólt kaptunk, mi viszont nem tudtuk belőni a szélső helyzeteinket. Ha ez megvan, akkor ez egy sokkal kiegyenlítettebb mérkőzés a kezdetektől, és talán mi kerülünk ki szerencsésebben a végjátékból.”

A szövetségi kapitány ezután kitért a torna lebonyolítási rendjére is, amelyet nem tart igazságosnak:
„El kell gondolkodnunk a rendezés viszonylatában azon, hogy azok a csapatok, amelyek hamarabb kezdték el egy nappal a világversenyt, pont erre a végjátékra plusz egy pihenőnapot kaptak. A lengyelek elleni küzdelem után tegnap volt egy regenerációs napunk, a dánoknak viszont két, két és fél napjuk volt. Ez is hozhat egy olyan különbséget sajnos, ami a mérkőzés kezdetén lévő frissességdifferenciában jelentkezhet.”

Utolsónak játszottak és hatalmasat botlottak az olimpiai és világbajnoki címvédő franciák, akik hét góllal kaptak ki Horvátországtól és a nyolc között búcsúztak.
A horvátok Dániával találkoznak az elődöntőben, és másodszor játszanak olyan mérkőzést, amely akár a vb-döntő is lehetett volna.

Férfi Világbajnokság, negyeddöntők:

OROSZORSZÁG–SZLOVÉNIA 27-28 (13-14), Barcelona, játékvezetők: Geipel, Helbig (németek)
OROSZORSZÁG: Bogdanov, Grams, Levshin (kapsuok), Atman 3 (1), Csipurin 2, Dibirov 6 (3), Evdokimov 3, Gorbok 1, Igropulo, Nasirov, Piskin, Rasztvorcev 1, Selmenko 6, Sindin, Siskarev 4, Zsitnyikov 1
SZLOVÉNIA: Prost, Skof (kapusok), Bezjak, Bilbija 2, Bundalo, Dobelsek, Dolenec 3 (1), Gaber 1, Kavticnik 2, Margucs 4, Mackovsek, Pucelj, Skube 3, Zorman 5, L. Zvizej 5 (5), M. Zvizej 3
Kiállítások: 22, ill. 10 perc Hétméteresek: 6/4, ill. 7/6

SPANYOLORSZÁG–NÉMETORSZÁG 28-24 (12-14), Zaragoza, játékvezetők: Gubica, Milosevic (horvátok)
SPANYOLORSZÁG: Sierra, Sterbik (kapusok), Aguinagalde 7, Arino, Canellas, Entrerrios 6, Garcia, Guardiola, Maqueda 3, Montoro, Morros, Rivera 3, Rocas 1, Ruesga, Sarmiento 1, Tomas 7 (1)
NÉMETORSZÁG: Heinevetter, Lichtlein, (kapusok), Christophersen 6 (1), Fäth, Grötzki 2, Haaß 3, Klein 4, Kneer, Pfahl 1, Reichmann, Roggisch, Schmidt 1 (1), Strobel, Theuerkauf 4, Weinhold 2, Wienczek 1
Kiállítások: 8, ill. 14 perc Hétméteresek: 1/1, ill. 3/2

MAGYARORSZÁG-DÁNIA 26-28 (11-18), Barcelona, játékvezetők: Krstic, Ljubic (szlovénok)
MAGYARORSZÁG: Mikler, Tatai (kapusok), Ancsin, Császár 4 (3), Harsányi 4 (2), Iváncsik G. 2, Krivokapics, Lékai 2, Mocsai 2, Nagy K. 3, Nagy L. 7, Putics, Schuch, Szöllősi 1, Vadkerti, Zubai
DÁNIA: Green, Landin (kapusok), Eggert Jensen 5 (1), Hansen 2, Lauge Schmidt, Lindberg 9 (2), Markussen 1, Mortensen, Möllgaard 1, Nielsen, Nöddesbo 2, Söndergaard 3, Spellerberg, Svan Hansen, H. Toft Hansen 1, R. Toft Hansen 2
Kiállítások: 6, ill 12 perc Hétméteresek: 6/5, ill. 4/3

FRANCIAORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 23-30 (12-13), Zaragoza, játékvezetők: Raluy Lopez, Sabroso Ramirez (spanyolok)
FRANCIAORSZÁG: Karaboue, Omeyer (kapusok), Abalo 2, Accambray 1, Barachet, Bosquet, Detrez, Dinart, Fernandez 4 (1), Guigou 4 (4), Honrubia 2, Karabatic 1, N’Guessan, Narcisse 1, Porte 3, Sorhaindo 5
HORVÁTORSZÁG: Alilovic, Ivic, (kapusok), Bicanic 3, Cupic 3, Duvnjak 9, Gojun, Horvat 5, Kopljar 2, Mandalinic 1, Maric, Musa, Nincevic 2, Sprem 2, Stepancic, Vori 3, Vukovic
Kiállítások: 6, ill 6 perc Hétméteresek: 6/5, ill. 5/4

Az elődöntők párosítása: (pénteken)

19:15 Spanyolország-Szlovénia
21:30 Horvátország-Dánia