Elhunyt Fenyvesi Csaba háromszoros olimpiai bajnok vívó

Elhunyt Fenyvesi Csaba háromszoros olimpiai bajnok vívó

2015. 11. 03.
Megosztás

November harmadikán hajnalban, rövid, de súlyos betegségben hetvenkét esztendős korában elhunyt dr. Fenyvesi Csaba háromszoros olimpiai bajnok párbajtőrvívó - tájékoztatta a család a Magyar Olimpiai Bizottságot.

Fenyvesi Csaba 1943 április 14-én született Budapesten. 1958-tól a BVSC vívója, Mexikóvárosban (párbajtőrcsapat) és Münchenben (párbajtőr egyéni és csapat) lett olimpiai bajnok, világbajnokságokon 3 arany-, 2 ezüst-, és 3 bronzérmet nyert. Kulcsár Győző után a második legeredményesebb magyar párbajtőrvívó. Olyan sportnagyságokkal vívott egy csapatban Kulcsár mellett, mint Nemere Zoltán, B. Nagy Pál és Schmitt Pál.

Aktív sportolói pályafutását követően sebészorvosként, rákkutatóként dolgozott, emellett nem szakadt el a sporttól sem. Tagja volt a MOB-nak, a Magyar Vívószövetség elnökségének és a Halhatatlan Magyar Sportolók Egyesületének, elnökként vezette a budapesti vasutasok vívószakosztályát.

Edzőjével, Bay Bélával a montréáli olimpiára készül, ahol csapatban negyedikek lettek...

Fenyvesi Csabát a MOB főtitkára, a kétszeres olimpiai bajnok vívó Szabó Bence elsők közt méltatta.

"Egy háromszoros olimpiai bajnok vívótársam ment el, aki óriási versenyző volt. Sok szép emlék kötött össze Csabával, akiről elmondhatom, hogy barátom volt. Több alkalommal a vadászházában is vendégeskedhettem. Egyetlen szívfájdalma az volt, hogy nem választották meg a Nemzet Sportolójának. Eredményei és tevékenységei alapján meg is felelt volna, de jómódú ember volt és a szociális hátteret is figyelembe szokták venni. Számomra minden esetre ő az az ember, aki a Nemzet Sportolója - ha lehet ilyet mondani: most már 'posztumusz'. Csaba nem volt egy könnyű ember, de hát a páston kemény küzdelmek vannak, és ő ehhez volt szokva" - emlékezett vissza Szabó Bence.

Dr. Kamuti Jenő olimpiai ezüstérmes vívóval, egyben orvos pályatársával évtizedes barátság kötötte össze.

"Csabával igen szorosan kötődtünk egymáshoz, hiszen a sport, a sebészi hivatás, a vasutas klub, sőt gyermekkorunk is szoros köteléket alakított ki közöttünk. A kilencedik kerületi Ráday utca 49-ben laktunk, ő negyediken, én a másodikon. Én kezdtem előbb a vívást, majd Csaba, Laci öcsém és Gulácsi Feri következett. A vívás mellett Csaba is az orvosi pályát választotta, sebész, onkológus, patológus szakvizsgát is tett, egy időben a MÁV kórház sebészetén együtt is dolgoztunk. A gazdasági életben is megállta a helyét.

Csaba rendkívüli egyéniség volt a szó igazi értelmében; tekintélyes, jó munkabírású, világos gondolkodású, célratörő embernek ismertem meg. Mindent elért az orvosi pályán és a sportban is. Színes egyéniség volt, aki határozott véleményével másokkal is ütközött, de mindíg meg tudta védeni érvelésével saját elgondolását.

Az orvostudományban a rákkutatás terén is eredményes volt. A sors tragédiája, hogy az általa kutatott területet ismerve magán már nem tudott segíteni. Csaba halála nagy veszteség, örökre beírta magát a sporttörténelembe!" - fogalmazott dr. Kamuti Jenő.

A háromszoros olimpiai bajnokra a mob.hu-nak adott interjúval is búcsúzunk.

Elismerései közt 1995-ben MOB Olimpiai aranygyűrűt kapott, 2011-ben Papp László Budapest-Sportdíjban részesült, tavaly pedig MOB Érdemérmet vehetett át.

Dr. Fenyvesi Csabát a MOB saját halottjának tekinti.

(MOB/VF, BL, fotó: MOB/Kovács Anikó, MTI/Petrovics László)