Extrém akadályfutó-verseny debütál Magyarországon

Extrém akadályfutó-verseny debütál Magyarországon

2014. 04. 19.
Megosztás

Április 26-án, az eplényi Bringarénában debütál Magyarországon a világ egyik legnépszerűbb extrém akadályfutó-versenye, a Spartan Race. A bakonyi terepre a szervezők több ezer résztvevőt várnak. A viadal népszerűségét mutatja, hogy 2013-ban világszerte mintegy 60 versenyt rendeztek, melyeken közel félmillióan álltak rajthoz. Az esemény nemzetközi vérkeringésébe idén Magyarország is bekapcsolódik.

Az eplényi Spartan Race-en kijelölt sprinttávú, 5 kilométeres pályán legalább 15 akadályt kell leküzdeniük a versenyzőknek. Köves, meredek terep, sár, víz, különféle akadályok; terepfutás, kúszó-mászó ügyességi feladatok várják a spártai „katonákat”.

A Spartan Race-t 2001-ben találták ki, az elsőt 2010-ben rendezték Vermont-ban, mintegy félezer versenyzővel. A viadal a világ számos országában hódít, az Egyesült Államoktól Anglián, Németországon át Japánig; a résztvevők száma eléri a 4-5 ezret is. A szerevezők a gyermekeknek és a fogyatékkal élőknek is írnak ki futamokat.

Az extrém viadal iránt egyre nagyobb a magyarok érdeklődése is, kiemelkedő eredményként, 2013-ban az X2S Speedcross csapata ezüstérmes lett a szlovákiai versenyen.

„A Spartan Race a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó-versenyévé nőtte ki magát az elmúlt években. Közép-Európában 2012-ben, Szlovákiában rendeztek először ilyet, és 2014 áprilisában, több éves ráhangolódás, előkészületek után végre Magyarországon is rajtolhat az első. Kemény, férfias feladatokat kell teljesíteni sokszor extrém körülmények között, de ez adja a kihívást, ettől válik népszerűvé nemcsak a férfiak, hanem a nők körében is. Az ifjú harcosokra is gondolunk, hiszen Spartan Kids Race néven a négy éven felülieknek is hirdetünk futamot. Minden versenyt emelkedőkkel nehezítenek, így lesz ez Eplényben is, ahol zárt terület várja április 26-án a versenyzőket” – mondta Fábián Miklós.

„A nemzetek legjobbjai a világbajnokságokon bizonyíthatnak. A 2013-as vb-t Vermont-ban rendezték, a címvédő Hobie Call és Amelia Boone. A 290 ezer dollár összdíjazású viadalon a győztesek 15 ezer dollárral gazdagodhattak. Ez már kőkemény versenysport az elit sportolók számára. Az elit futamok felárasak a nyílt kategóriával szemben, a nők és a férfiak külön versenyeznek, és csak náluk van díjazás, ami lehet pénz vagy szponzori ajándék. Az elit futók, amennyiben a szezon folyamán kellő számú versenyt teljesítenek, és pontjaik alapján a regionális ranglistán jó helyezéssel zárnak, akár az őszi vébére is kijuthatnak. Eplényben nyílt és elit futamot is szervezünk” – magyarázta a magyar verseny főszervezője.