Felemás évet tudhat maga mögött a jégkorong-válogatott

2012. 12. 31.

A magyar jégkorong-válogatott 10 mérkőzést játszott 2012-ben. Hat meccset megnyert, míg négyszer vesztesként kellett elhagynia a jeget.

Idén két jelentős tornán voltak érdekeltek Ladányiék. Áprilisában a várakozásnak megfelelően a harmadik helyen zárt a Ljubljanában megrendezett Divízio I-es világbajnokságon.
November 9. és 11. között a budapesti Papp László Sportarénában Hollandia, Litvánia és Horvátország volt mieink ellenfele az olimpiai előselejtezőben. A tornán meglepetésre a németalföldi gárda végzett az élen, miután a döntőnek beillő magyar-holland találkozót büntetőkkel nyerte.

Az évet két barátságos meccsel kezdte az együttes, mindkétszer Lengyelország volt az akkor még Kevin Primeau által dirigált együttes ellenfele. Legjobbjaink egy héttel a világbajnokság előtt előbb 4-2-re, majd másnap 4-1-re verték riválisukat, így mindenki bizakodva várta a ljubljanai megmérettetést.
Itt aztán magabiztosan kezdtek a mieink, hiszen úgy verték Magosi, Horváth, Sofron, Kovács és Mihály góljaival 5-1-re a japánokat, hogy az ázsiaiak csak az utolsó előtti percben tudták megszerezni a szépítő góljukat.

2008-ban ki-ki meccset játszottunk az ukránokkal az a-csoportba kerülésért, és nyertünk 3-1-re. Ezúttal „csak” egy szimpla csoportmeccs volt az összecsapás, de az eredmény ugyanaz lett, köszönhetően Galanisz, Sikorcin és Vas János góljainak. A folytatás már nem hozott sok örömöt a számunkra, hiszen előbb a házigazda szlovénok vertek meg minket 4-1-re, majd hiába vezettünk kétszer is az osztrákok ellen, a vége súlyos, 7-2-es vereség lett.
Sajnos az utolsó találkozón sem sikerült szépíteni a teljesítményen, a korábban a csoport leggyengébbjének tartott Nagy-Britannia is jobbnak bizonyult nálunk (4-5), de így is sikerült megszerezni a csoport harmadik helyét.

November elején Budapesten a 2014-es szocsi téli olimpia budapesti selejtezőtornájának nyitónapján Litvánia volt az ellenfél. Előzetesen nem kellett tartani a litvánoktól, a két csapat eddigi 11 egymás elleni mérkőzéséből tízszer nyertek a magyarok, és a vendégeknél nem játszott legnagyobb sztárjuk, az NHL-es Dainius Zubrus.

Később kiderült, a pályán sem kell félni. A 3. percben Benk talált be, majd amikor sikerült kivédekezni egy hosszú kettős emberhátrányt, már nagy volt a magyarok mezőnyfölénye. Még a nyitó harmadban Vas Márton volt eredményes emberelőnyben.
A második harmad elején Hári senkitől sem zavartatva növelte a különbséget. A litvánok emberelőnyben szépítettek, majd Hári egy sakk-matt helyzetet váltott gólra. Vas egy ütközést követően az öltözőbe vonult, és amikor visszajött, egyből megint betalált. A záró felvonásban már nem nehezedett a korábbi nagy nyomás a vendégek kapujára, így újabb gól már nem esett.

A folytatásban a mezőny leggyengébb együttese Horvátország volt az ellenfelünk, és előzetesen is csak a gólkülönbség aránya volt kérdéses. Mivel az első harmadot 6-0-val zárta a magyar együttes, így a folytatásban csak az volt érdekes, vajon sikerül e megszerezniük a vendégeknek a becsületgólt. Végül ez nem sikerült és a mieink 13-0-re nyerték az egyoldalú találkozót.

A döntő összecsapáson aztán borult a papírforma, hiszen hiába számított esélyesebbnek a magyar együttes. A hollandok kétszer is vezettek két góllal, de a vége előtt másfél perccel már a magyar együttesnél volt az előny. Ezt azonban nem sikerült megtartani, egyenlítettek a hollandok.

A rávezetésben a mieink közül Hári János és Kovács Csaba is kihagyta, így elbuktuk a selejtezőt és a hollandok készülhetnek rá, hogy 2013 februárjában, Dániában a házigazdákkal, valamint Fehéroroszországgal és Szlovéniával játszanak a 2014-es olimpiai részvételért.

(Forrás: molcsapat.hu)