Félmillióan fogadták a japán olimpiai érmeseket

2012. 08. 21.
Megosztás

A helyi olimpiai bizottság becslése szerint félmillió szurkoló köszöntötte Tokió központjában a londoni olimpia japán hőseit.

A 76 érmes közül 71 részt vett a Ginza negyedben rendezett hétfői felvonuláson, melyen nyitott tetejű buszok szállították a versenyzőket. Ott volt közöttük az egyéni összetettben győztes tornász Ucsimura Kohei, a női birkózásban sorozatban harmadszor aranyérmes Josida Szaori és Icso Kaori. Ezúttal is nagy lelkesedés fogadták a világbajnok, Londonban ezüstérmes női labdarúgókat, akik rendkívül népszerűek a szigetországban.

Londonban a japánok 38 érmet szereztek, hét aranyat, 14 ezüstöt és 17 bronzot. Az összeredmény rekordnak számít, a korábbi csúcs a 2004-es athéni játékokon született, 37 éremmel. A siker hozzájárult ahhoz, hogy a japánok derűsebben lássák a jövőt a tavalyi pusztító földrengés és szökőár után, egyúttal pedig lehetőséget teremtett arra, hogy a 2020-as olimpia rendezéséért versenyben lévő Tokió bizonyítsa: az ország lakóit igenis megmozgatják a nyári játékok.

A japán főváros, amely a 2016-os olimpiáért is harcba szállt, többek között azért nem lehetett befutó - a házigazda Rio de Janeiro lesz -, mert a helyi lakosság nem volt elég lelkes, az elvártnál visszafogottabban támogatta a kezdeményezést.

Jelenleg is hasonló a helyzet, a NOB közelmúltban elvégzett felmérése szerint Tokió lakóinak még mindig csak a 47 százaléka támogatja a rendezést, miközben ez a szám a szintén versenyben lévő Isztambul esetében 73, Madridéban pedig 78. Ennek a hátránynak a lefaragásában segíthet a londoni sikeres szereplés, amely élénk lelkesedést váltott ki Japánban.
A 2020-as játékok helyszínét 2013 szeptemberében, Buenos Airesben jelölik ki.