Férfi EuroChallenge: szoros meccsen szolnoki vereség

2013. 02. 13.

A férfi kosárlabda EuroChallenge középszakaszában, a J-csoport 4. fordulójában a két kulcsemberét nélkülöző Szolnoki Olaj három negyeden keresztül vezetett a francia Gravelines Dunkerque vendégeként, de a végére elfáradt, és Báder Márton 21 pontja ellenére 82–78-as vereséget szenvedett.

A Szolnoki Olaj január 15-én nagy tettet hajtott végre az EuroChallenge-ben, amikor hazai pályán legyőzte az esélyesebb francia Gravelines-t. A mai visszavágó előtt azonban kevés esély mutatkozott az újabb szolnoki bravúrra, tekintve, hogy Nedeljko Asceric edző csapata két meghatározó játékosa, a lett Ernsts Kalve és Bell Rashad nélkül lépett pályára Franciaországban. Előbbi hazautazott Rigába, miután pénteken kisfia született, míg utóbbi sérülés miatt hiányzott.

Ennek tudatában már az is nagy szónak tűnt, hogy a Szolnok az első két negyedben teljesen egyenrangú partnere volt a Gravelines-nek. Pláne úgy, hogy többször is vezetett az Olaj, három perccel az első negyed vége előtt hat ponttal is, 17–11-re. A magyar csapatból Horváth Ákos, Brandon Gay, Szead Sehovics és Báder Márton is jól kezdett, utóbbi első öt dobásából (négy dupla és egy büntető) mindegyiket értékesítette.

Ennek ellenére két játékrész után a Julius Johnson vezérelte Gravelines 44–42-es előnyét mutatta az eredményjelző.

A franciák talán azt hitték, hogy a harmadik negyedre elkészül erejével a Szolnok, de ez annyira nem így volt, hogy Báder sorozatban szerzett négy pontjával előbb egyenlített, majd Horváth Ákos tempója után már fordított is az Olaj, vagyis a bravúr folytatódott.

A franciák ekkor nagyon nehezen találták a magyar bajnok fegyelmezett védekezésének az ellenszerét, miközben a vendégek az időközben már a 17. pontját is megszerző Báder remeklésének is köszönhetően 54–48-ra megléptek.

Ezután kisebb szolnoki rövidzárlat és öt francia pont következett, majd James Florence és Trepák Zoltán is elsüllyesztett egy-egy triplát, majd előbbi egy duplát is hozzátett, és máris kilenc ponttal, 62–53-ra vezetett a Szolnok.

Az utolsó negyed 62–55-ös szolnoki vezetésnél kezdődött. Ekkor már az volt a kérdés, bírja-e erővel az Olaj az általa diktált elképesztő tempót. A játékrész elején sajnos nem bírta, ugyanis három és fél perc elteltével már a Gravelines vezetett 68–67-re.A hazaiaknál az irányító Aldo Curti emelkedett ki ebben az időszakban, rövid idő alatt 12 pontot szerzett.

A Szolnok két kulcsjátékosa hiányában nem tudott előszedni egy hasonló jolly jokert a kalapból, ráadásul a húzóemberek egyre inkább fáradtak, miközben a két csapat közti különbség egyre inkább nőtt a franciák javára, 81–73-nál már nyolc pontra. Ebből ugyan még faragni tudott a Szolnok, de a Gravelines jobb utolsó negyedének köszönhetően végül 82–78-ra nyert. De a szolnokiak minden dicséretet megérdemelnek, közel álltak az újabb bravúrhoz. A négypontos különbség azért érdekes, mert Szolnokon éppen ugyanennyivel nyert az Olaj (75–71-re), így ha a végén a két csapat közötti egymás elleni eredmény döntene, akkor a Szolnok végezne előrébb, mert idegenben több pontot szerzett.

A csoport másik meccsén a Paris a papírformának megfelelően könnyedén nyert a Hapoel ellen, így négy forduló után a két francia csapat 7-7 ponttal áll a csoport élén, harmadik a Szolnok hat ponttal.