Fontos találkozón győzött a Mocsai-csapat

2012. 11. 04.

A magyar férfi kézilabda-válogatott nagy csatában nyert a szlovákok ellen Eperjesen a 2014-es Európa-bajnokság selejtezőjének második fordulójában, így óriási lépést tett a továbbjutás felé.

A csoportból az olimpiai bronzérmes horvátok "felfelé", míg a magyarok által szerdán Gyöngyösön simán legyőzött lettek "lefelé" lógnak ki, így - tekintettel arra, hogy az első két helyezett jut ki a 2014-es dániai kontinensviadalra - különösen nagy jelentősége volt a vasárnapi összecsapásnak.

A hazaiak tartalékosan álltak fel: hiányzott többek között a Szegeden légiós, térdsérüléssel kezelt, gólerős Frantisek Sulc, valamint másik három alapember, Daniel Valo, Peter Kukucka és Csaba Szücs is. Peter David szövetségi kapitány utólag hívta be a keretbe a Csurgó irányítóját, Gabriel Vadkertit, aki a magyar kerettag Vadkerti Attila unokatestvére. Mellette még másik három játékos szerepel magyar NB I-es klubban.

A 2013-as spanyolországi vb-re is készülő magyarok rövid ideig vezettek, de a szlovákok még emberhátrányban is tudtak egyenlíteni, a sok hiba miatt aztán fordítottak is (10. perc: 6-4). Tatai Pétert Mikler Roland váltotta a kapuban, miközben a hazai hálóőr, Richard Stochl remekelt. A 17. percben, 9-7-es hazai vezetésnél Mocsai Lajos szövetségi kapitány időt kért, majd Stochl újabb büntetőt védett. Schuch Timuzsint kiállították, ám ekkor Nagy László két találatával 10-10 lett az állás. Mikler is magára talált, és közvetlenül a szünet előtt hétméterest fogott, így a magyarok vonulhattak minimális előnnyel pihenőre.

A második félidőben már sokkal jobban összpontosított a vendégcsapat, a védekezés jelentősen feljavult, Nagy László igazi vezéregyéniség volt, és fokozatosan nőtt a különbség. A hazaiak hiába kértek időt, a magyarok lendületét nem tudták megtörni. A 42. percben már 20-15-re vezetett a Mocsai-csapat.

Ilyés Ferenc begyűjtötte a harmadik kisbüntetését, így piros lappal végleg kiállt a védelem egyik oszlopa. A csereként beálló Mocsai Tamás kilencperces "gólcsendet" zárt le. Iváncsik Gergő elrontott büntetője (szinte beleragadt a kezébe a labda) után feljöttek 24-22-re a hazaiak. Harsányi Gergely viszont lehűtötte a kedélyeket, és még emberelőnyt is kiharcolt, ezzel gyakorlatilag megpecsételődött a szlovák válogatott sorsa.

MESTERMÉRLEG
Peter David:
– A jobb kézilabdát játszó csapat győzött. Sok sérültünk nélkül is szerettük volna meglepni ellenfelünket lerohanásos, gyors, erőszakos játékunkkal, és sokáig az történt, amit mi akartunk. Stochl remekül védett, a rettentően erős iramot azonban nem bírtuk végig.
Mocsai Lajos:
– Sérültjei nélkül is nagyon erős, kellemetlen ellenfél volt a megfiatalított szlovák gárda, amely sokáig diktálta az iramot, ám ebbe belefáradt. Az első félidőben többet, a másodikban sokkal kevesebbet hibáztunk, és Nagy László, Zubai, valamint Császár vezérletével uraltuk a mérkőzést.

Az Eb-selejtezős sorozat áprilisban folytatódik.

FÉRFI KÉZI EB-SELEJTEZŐ, 4. CSOPORT, 2. FORDULÓ
SZLOVÁKIA–MAGYARORSZÁG 24–28 (12–13), Eperjes, 4000 néző. V: Nikolics, Sztojkovics (szerbek)
SZLOVÁKIA: STOCHL – Urban 1, Mazák, Guzy 1, Kopco 1, RÁBEK 5, M. Stranovsky 4 (1). Cs: Paul (kapus), Hruscák 2, Antl 2 (1), Polakovic 3, VADKERTI G. 4, Volentics 1
MAGYARORSZÁG: Tatai – Harsányi 3, NAGY L. 8, CSÁSZÁR 5, ZUBAI SZ. 3, Ilyés, Iváncsik G. 5 (3). Cs: MIKLER (kapus), SCHUCH, Putics 2, Nagy K., Krivokapics, Vadkerti A. 1, Mocsai T. 1
Hétméteresek: 3/2, ill. 6/3 Kiállítások: 12, ill. 10 perc
Lettország-Horvátország 23-30 (12-19)
Az állás:
1. Magyarország 4 pont (60-49), 2. Horvátország 4 (55-44), 3. Szlovákia 0 (45-53), 4. Lettország 0 (48-62),

A kvartettből az első két helyezett jut ki a 2014-es dániai kontinensviadalra.

A további csoportok eredményei:

1. CSOPORT
Svájc–Spanyolország 22–33 (8–14)
Portugália–Macedónia 32–25 (18–13)
Az állás: 1. Spanyolország 4, 2. Macedónia 2 (55–56), 3. Portugália 2 (52–59), 4. Svájc 0

2. CSOPORT
Montenegró–Csehország 23–22 (12–13)
Izrael–Németország 27–30 (14–13)
Az állás: 1. Montenegró 4, 2. Csehország 2 (49–45), 3. Németország 2 (57–58), 4. Izrael 0

3. CSOPORT
Litvánia–Norvégia 21–28 (8–15)
Törökország–Franciaország 20–33 (7–17)
Az állás: 1. Norvégia 4 (69–44), 2. Franciaország 4 (60–38), 3. Litvánia 0 (39–55), 4. Törökország 0 (43–74)

5. CSOPORT
Ukrajna–Lengyelország 20–29 (11–17)
Hollandia–Svédország 31–33 (15–17)
Az állás: 1. Lengyelország 4 (62–42), 2. Svédország 4 (60–54), 3. Hollandia 0 (53–66), 4. Ukrajna 0 (43–56)

6. CSOPORT
Fehéroroszország–Szlovénia 32–32 (16–14)
Románia–Izland 30–37 (18–19)
Az állás: 1. Izland 4, 2. Szlovénia 3, 3. Fehéroroszország 1, 4. Románia 0

7. CSOPORT
Bosznia-Hercegovina–Szerbia 21–24 (12–8)
Oroszország–Ausztria 38–31 (19–12)
Az állás: 1. Szerbia 4, 2. Ausztria 2 (66–62), 3. Oroszország 2 (21–24), 4. Bosznia-Hercegovina 0