Hét ország közel 80 kiállítója Gödöllőn, az olimpiai gyűjtőtalálkozón

Hét ország közel 80 kiállítója Gödöllőn, az olimpiai gyűjtőtalálkozón

2015. 09. 27.
Megosztás


Tizenhetedik alkalommal rendezte meg a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottsága, tradicionálisan szeptember utolsó szombatján a Nemzetközi Olimpiai és Sport Témájú Gyűjtők Találkozóját. Sorozatban harmadik alkalommal Gödöllő adott otthont a rendezvénynek.

Ez nem véletlen, hiszen a MOB bizottságának dr. Gémesi György, a város polgármestere, a MOB elnökségének tagja a vezetője.

A Művészetek Háza Kulturális és Konferencia Központ előcsarnokának falai között jól megfértek a 33. Magyar Sajtófotó kiállítás képei és az olimpiai emlékeket gyűjtők relikviái. A szombati mostoha időjárás sem tartotta távol a lelkes gyűjtőket, közel nyolcvanan hozták el értékes kincseiket cserére, börzére. Hét országból jöttek az érdeklődök.

A 10 órakor kezdődő eseményen dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA főtitkára köszöntötte a résztvevőket, majd a helyi, Hajós Alfréd nevét viselő általános iskola diákjai rövid kulturprogramja vezette fel a rendezvényt.

Dr. Gémesi György beszédében hangsúlyozta, már nincs egy év, és itt a következő nyári olimpia. Magyarország sportot szerető sikeres nemzet, s ez a kiállítás is elősegíti a korábbi évek sikereire való emlékezést.


A gyűjtőtalálkozón megjelent öt korábbi olimpia érmese: dr. Ságiné Rejtő Ildikó olimpiai bajnok vívó, a Nemzet Sportolója, Sákovicsné Dömölky Lídia szintén aranyérmes vívó, dr. Géczi István ezüstérmes labdarúgó, Mohácsi Ferenc bronzérmes kenus és Varga János olimpiai bajnok birkózó - velük a MOA főtitkára készített mini interjúkat.

A két vívónő nagyon hálás a sorsnak, hogy 1964 után 50 évvel ismét ellátogathatott akkori sikereik helyszínére, ahol igen kedvesen fogadták őket a japánok a vívócsarnoknál.

Varga János három olimpián szerepelt, s a másodikon ért fel a dobogó legmagasabb fokára.

Géczi István elmesélte, hogy nagyon büszke a müncheni ezüstérmére, de kis szerencsével, akár az elhunyt játékostárs, Novák Dezső éremkollekcióját is túlszárnyalhatta volna, aki két arany- és egy bronzérem tulajdonosa. A kiváló hálóőr 1962 óta volt a válogatott. Tokióban a keret harmadik kapusa volt, így nem utazott az olimpiára, Mexikóban első kapusként egy sérülés miatt lemaradt az olimpiáról, de Münchenben minden találkozón védhette a válogatott kapuját. Sokáig úgy volt, hogy ismét aranyérmes lesz a gárda, de a lengyelek végül kétszer is betaláltak a kapujába - az ezüstérem is fényesen csillog vitrinében.

Különösen Mohácsi Ferenc szavai ragadták meg a résztvevőket. A kenus hangsúlyozta, hogy ő "csak" olimpiai bronzérmes. Felhívta mindenki figyelmét arra, hogy ehhez az eredményhez is milyen hatalmas munka kellett. Az olimpiákon több száz nemzet több ezer sportolója küzd, hogy elérjen a dobogó valamelyik fokára. Legyünk büszkék azokra is, akik a kevésbé fényes érmeket érték el. Felejtsük el a "csak" szócskát, ezt üzente a média számára. A hallgatóság nagy tapssal jutalmazta szavait.

Az öt olimpiai érmes a beszélgetés után alig győzte osztogatni az aláírásokat.

Ezután megkezdődtek az ötkarikás jelvények, érmek, könyvek, zászlók, kitüntetések, képeslapok, plakettek, bélyegek, kártyanaptárak, emlékívek, autogramok, bélyegzések cseréi.

Az asztalokon már a következő évi riói olimpia jelvényei is feltűntek, de gazdára talált az 1936-os olimpia eredeti kiadású könyve is.

A gyűjtők elégedetten távozhattak a közel négyórás rendezvényről....

(MOB)