Elhunyt Gyarmati Olga olimpiai bajnok atléta

2014. 01. 11.

A Massachusets állambeli Greenfield városában hosszú, súlyos betegség után 89 éves korában elhunyt Gyarmati Olga a londoni olimpia távolugró aranyérmese.

Gyarmati Olga az utóbbi évtizedekben teljes visszavonultságban élt az Egyesült Államok-beli Massachusetts-ben. Az október végén bekövetkezett haláláról még az elmúlt év végén a sportág nemzetközi statisztikusa Peter Matthews adta az első hírt egy amerikai hírportál alapján.

A New Orleansban élő Hámori Jenő olimpiai bajnok kardvívó 2011-ben kutatta fel Egyesült Államokbeli hollétét, személyesen meg is látogatta. A halálhíre után megpróbált hivatalos részleteket megtudni a magyar olimpiai bajnoknőről, de nem járt eredménnyel, csak a szomorú hírről tájékoztatta az Olimpiai bajnokok Klubját.
A MOB Emlék és Hagyományőrző Bizottsága tovább nyomozza halálának pontos körülményét, végső nyughelyének hollétét. A részletekre később visszatérünk.

Gyarmati Olga 1924 – 2013

A legnagyobb diadalát 1948-ban, londoni olimpiai győzelmével aratta.
A debreceni születésű Gyarmati Olga üstökösként tűnt fel a magyar atlétika egén és eredményei alapján fényes állócsillag maradt. Nevét a magyar sport aranykönyvébe olimpiai távolugró győzelmével 1948-ban, Londonban írta be. E mellett kétszer volt első Főiskolai Világbajnokságon. Kiemelkedő képességei és sokoldalúsága révén vágtaszámokban, gáton, távolban és magasban, valamint ötpróbában összesen 31 magyar bajnokságot nyert, 24-szer javított országos csúcsot. Első magyar bajnoki címét tizenhét éves korában szerezte meg. Budapestre költözve pályafutása a Vasas SC színeiben teljesedett ki. A magyar atlétika kivételes tehetségű versenyzője 1956 után előbb Nagy Britanniában, majd az Egyesült Államokban telepedett le. Zárkózott életének utolsó időszakáról nincs információ – eredményei azonban örökre a magyar atlétika korszakos versenyzői közé emelték Gyarmati Olgát.