Izgalmas döntők az MDSZ Diákolimpia VI. korcsoportjában

Izgalmas döntők az MDSZ Diákolimpia VI. korcsoportjában

2013. 01. 31.
Megosztás

Három fronton is zajlottak a hétvégén az Országos Diák Olimpia VI. korcsoportjának döntői.

Szolnokon a kosárlabdázók, Gyöngyösön a kézilabdázók, Vácott pedig a teremlabdarúgás futsal válfajában mérkőzők döntötték el a bajnoki címek és a helyezések sorsát.

A fiú kosarasok kisdöntőjében a debreceni Kossuth Lajos Gyakorló Gimnázium csapata sokáig vesztésre álló meccset megfordítva harcolta ki a harmadik helyet a kaposvári Munkácsy Mihály Gimnázium fiai ellenében. (74-68) A végső győzelem a szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium fiaié lett, akik döntő fölénnyel (56-16) nyertek a soproni Berzsenyi Gimnázium tanulóival szemben.

A lányoknál a szekszárdi I. Béla Gimnázium lányai 58-52-re bizonyultak jobbaknak a dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium képviselőinél. Érdekesség, hogy a szekszárdiak edzője nem más, mint a legendás hírű, néhai Szabó Ödön mesteredző unokája, Szabó Noémi, aki kilenc hónapos kislányát is magával vitte a háromnapos tornára. A 3-4. helyért: Nagykanizsa Mező-Thury Gimnázium - Pécs PTE Babits Mihály Gimnázium: 52-65.
A szekszárdi lányok edzőnője, az egyébként szülési szabadságon lévő szabó Noémi érthetően rendkívül boldog volt a Dunakeszi ellen sikerrel megvívott döntőt követően. Nem elég, hogy a háromnapos tornára magával kellett vinnie második gyermekét, kilenc hónapos kislányát, még ráadásul meg is sérült. A soproniak feletti győztes meccs során egy alkalommal örömében fel akart ugrani, a csizmája viszont letapadt, s olyan balszerencsésen esett a jobb kezére, hogy be kellett azt gipszelni.

"Tíz év munkája van ebben a korosztályos diákolimpiai győzelemben, amely az első Tolna megye történetében, így sporttörténelmi esemény a megye számára - árulta el a csapat felkészítője, aki civilben tanítónő és kosárlabda szakedző.
- Lányaim adják az NB I-es szekszárdi Atomerőmű junior csapatának gerincét. A lányok hetente háromszor az iskolában, ötször pedig az egyesületben edzenek. Csak így fordulhatott elő, hogy a kemény munkával megszerzett állóképesség birtokában hét emberünkkel végig tudtuk játszani három nap alatt az öt meccsünket úgy, hogy egy játékosom sem sérült meg. A célunk nem lehet más, mint a diákolimpiai bajnoki címünk megvédése a következő évben."

Szabó Noémi azt is elárulta, hogy játékosai "kötelezték" őt egy ünnepi bulin való részvételre, amire két szoptatás között sikerült is sort kerítenie.

A kézilabdázók a sportág egyik hazai fellegvárában, Gyöngyösön mérték össze tudásukat. Ott két, a felnőtt élvonal markáns együttesének fiókcsapata jutott be a döntőbe, s vívott hatalmas küzdelmet egymással. Végül mindössze egyetlen góllal (26-25) nyert a veszprémi Jendrassik-Venesz Középiskola és Szakképző Iskola; az ezüstérmek a csurgói Csokonai Vitéz Mihály Református Gimnázium játékosainak jutottak. A 3. helyért Balatonfüred, Szent Benedek Gimnázium - Csanádi Árpád Gimnázium(Budapest): 36-22.

A valóban gigászi küzdelemben eldőlt mérkőzés veszprémi győzteseinek felkészítője, a Veszprémi Építők első bajnokcsapatának tagja, Salamon István 1984 óta megszakítás nélkül ebben az iskolában tanít. A hosszú évek során számos, visszhangos sikert is elértek tanítványai, amelyek közül különösen a 2012-ben, a középiskolások világbajnokságán kiharcolt 4. helyre büszke.

"Ez az eredmény egyben kötelezett is bennünket arra, hogy a diákolimpián ez az 1993/94-es korosztály is az első helyen végezzen, s így ezek a fiúk is kövessék a korábbi sikeres korosztályainkat. Az V. és a VI. korcsoportban egyaránt már voltak komoly eredményeink - mást ne mondjak, az V. korosztályban a mi iskolánk tanulói a címvédők. Egyébként igen erős volt a mezőny; ebben a korosztályban igen komoly előélettel rendelkeznek azok, akik a legjobb négy közé is el tudnak jutni."
A második helyen végzett Csurgónak, miként a harmadik Balatonfürednek is számottevő utánpótlásuk van. A VI. korosztályban pályára lépők legtöbbje az NB I-es csapatok junior vagy ifjúsági csapataiban pallérozódik.

Időben a legvégén zártak a fiú futsalozók, a teremlabdarúgók, akik izgalmakban bővelkedő döntőt vívtak. Érdekesség, hogy a váci döntő mezőnyébe csak a veszprémiek visszalépését követően bekerülő helyi, Madách Imre Gimnázium képviselői óriási meglepetésre meg sem álltak a végső győzelemig. Valamennyi meccsüket megnyerve végeztek az élen; a döntőben a kazincbarcikai Surányi Endre Gimnázium gárdája sem tudta megállítani őket. (2-1). A kisdöntőben: Vác, Boronkai György Gimnázium - Paks Energetikai Szakközépiskola: 5-0.

A kép bal szélén a győztes váci fiatalok felkészítője, Wágner Bálint, aki két éve került a TF elvégzését követően a váci gimnáziumba. A szomszédos Gödön lakó fiatalember szavaiból kiderül: értékén kezeli a kivívott diákolimpiai elsőséget.

"Az előmérkőzések során a helyi riválisunk, a Boronkay György Gimnázium jutott egyenes ágon az országos döntőbe, mi viszont csak a versenykiírás jóvoltából. Abban ugyanis többek között az is benne foglaltatik, hogy visszalépés esetén a rendező megye első kieső csapata léphet előbbre. Így jutottunk váratlanul játéklehetőséghez, amelyre mindössze négy „ráadás-edzéssel” tudtunk felkészülni. A Boronkay Gimnázium fiai változatlanul nagyobb játékerőt képviselnek a mieinknél, de taktikus játékunkkal sikerült föléjük kerekednünk. "

(Forrás és fotók: JochaPress)