Kajak-kenu Eb: nyolc arannyal az éremtáblázat élén a magyarok

Kajak-kenu Eb: nyolc arannyal az éremtáblázat élén a magyarok

2014. 07. 14.
Megosztás

Vasárnap 18 számban avattak kontinensbajnokot a brandenburgi síkvizi kajak-kenu Európa-bajnokságon.

200m

Folytatódott a magyar éremhalmozás a 200 méteres finálék során.
Női kajak egyesben fölényesen győzött Kozák Danuta, ezüstérmes lett a Kárász Anna és Vad Ninetta kajakpárosa, valamint Lakatos Zsanett kenu egyesben.

Két éve készül, hajt Kozák Danuta annak érdekében, hogy az 500 méteres táv mellett a rövidebbik számban, K-1 200 méteren is a világ legjobbja lehessen. Úgy tűnik, 2014-ben elérkezett az áttörés ideje: az újpestiek kétszeres olimpiai bajnoka ugyanis nagy fölénnyel nyerte meg a K-1 200 méter fináléját, a kontinens legjobbjának vallhatja magát, és formája alapján nagy csatát vívhat majd Moszkvában a szám olimpiai és világbajnoki címvédőjével, az új-zélandi Lisa Carringtonnal.

„Nagyon örülök. Két éve kezdtem el foglalkozni a kétszáz méterrel, tavaly még nem jöttek az eredmények, de most már úgy tűnik, jó úton haladok. Sok mindent változtattunk az edzéseken, a technikán és ez bejött” - mondta Kozák (akire K-1 500 méteren még vár egy döntő) a finálét követően.

Kozákhoz hasonlóan a világbajnoki címre is esélyes lehet majd a Kárász Anna, Vad Ninetta összetételű kajakpáros is, amely Brandenburgban csak minimális különbséggel, öt századdal kapott ki a fehérorosz egységtől a fináléban, így megszerezte a magyar csapat negyedik ezüstérmét.

„Szerintem tökéletes pályát mentünk” - mondta Vad Ninetta, akit megerősített ebben Kárász Anna is: „Minden húzásunk a helyén volt” - tette hozzá a szegediek kiválósága.

Az ötödik ezüstöt női kenu egyesben Lakatos Zsanett szolgáltatta, aki a bolgár Sztamenovától szenvedett egy hajós vereséget.

„Nem számoltam a bolgár lánnyal, a világkupa után meglepett, hogy ilyen jó” - mondta Lakatos, aki a jövő hétvégi szegedi ifjúsági és U23-as világbajnokságon szeretne javítani.

A férfiaknál kajak egyesben Tótka Sándor a hatodik, a Molnár Péter, Bán Kristóf összetételű páros a hetedik helyen zárt. A kenusoknál egyesben Lantos Ádám a hetedik lett, míg Nagy Péterrel alkotott párosuknak nagy esélye volt az éremszerzésre is, ám rossz hajóberúgással a negyedik helyre szorultak.

500m

Három olimpiai számban állt rajthoz és mindhárom számban legyőzhetetlen volt a kétszeres olimpiai bajnoknő, Kozák Danuta. Vasárnap a 200 méteres egyes után K-1 500-on is „agyonverte” a mezőnyt az UTE klasszisa. Az újraegyesülése után fantasztikusan teljesített a Szabó-Csipes páros is K-2 500 méteren, vagyis szintén olimpiai távon szereztek aranyérmet.

Tulajdonképpen már a rajt után 50 méterrel eldőlt a női kajak egyesek 500 méteres versenyszáma. Kozák Danuta elképesztő magabiztossággal haladt a cél felé, úgy tűnt az ellenfelek is érzik, hogy a magyar versenyzővel szemben gyakorlatilag esélytelenek. Danuta végül úgy nyert egy hajóval, hogy az utolsó 50 méteren már kiengedett, mögötte a német Franziska Weber lett a második, a portugál Portela pedig bronzérmet szerzett.

"Különösen nehéz volt a kétszáz után az ötszázhoz odaállni, mert edzésen ezt külön nem tudtam begyakorolni. Azért volt három órám a regenerálódásra, ez elég volt. A világbajnokságon kicsit szorosabb lesz a program, de megpróbálok úgy készülni, úgy koncentrálni, hogy ez ne jelentsen problémát” – nyilatkozta az MTI-nek Kozák Danuta.

Kozák teljesítményéhez hasonlóan nehéz szavakat találni az 500 méteres női kajakpáros produkciójára is, annyira jól szerepeltek a honvédos hölgyek, vagyis Szabó Gabriella és Csipes Tamara. Úgy tudtak nyerni, hogy 250 méternél még a középmezőnyben kajakoztak, azonban fantasztikus finist bemutatva végül jó fél hajóval verték meg a lengyeleket és a velük szinte egyszerre befutó szerbeket.

„Érdekes, hogy a célba érés után mindenki arról beszélt, hogy mennyire izgalmas csatát vívtunk, pedig belülről mi szinte már a rajt után éreztük, hogy meglesz a győzelem – mondta Szabó Gabriella. - Jól felépített pálya volt, nem zavart meg bennünket, hogy az ellenfelek az elején elmentek, nem akartunk loholni utánuk, mert tudtuk, hogy a végén jobban fogjuk bírni, boldog vagyok, hogy megcsináltuk, amit elterveztünk.”

Európa-bajnoki címet szereztek a magyar hölgyek női C-2 500 méteren is. Lakatos Zsanett és Takács Kincső hatalmas csatát vívott az aranyéremért a fehérorosz egységgel, de jobban bírták a végét az ellenfeleiknél és így megvédték címüket. A tavaly ezüstérmes oroszok ezúttal a harmadik helyet szerezték meg.

Érett, szép versenyzést mutatott be a férfi kajaknégyes is 1000 méteren. A Szalai Tamás, Schenk Áron, Kugler Attila, Kucsera Gábor összeállítású hajó jelenleg B-egységnek számít az olimpiai ezüstérmes és az idei világbajnokságon is rajthoz álló Kammerer Zoltán vezette négyes mögött, ennek ellenére egyáltalán nem játszottak alárendelt szerepet a rendkívül színvonalas döntőben. A számot egy leheletnyivel a cseh hajó nyerte meg a szlovákok előtt, a mieink pedig csak néhány századdal kaptak ki a harmadik helyezett portugáloktól, így lemaradtak a dobogóról.

C-1 500 méteren egy alig 22 esztendős kenus, Szabó Kristóf állt rajthoz magyar színekben. A fiatal versenyző teljesítményét már önmagában az A-döntőbe kerülés is dicséri. A bombaerős mezőnyben az UTE sportolója a hetedik helyen ért célba, a számot a címvédő cseh Fuksa nyerte meg Sebastian Brendel és fehérorosz Harazha előtt.

Az utolsó 500 méteres versenyszámban ötödik helyet szerzett a 2011-es szegedi világbajnokságon győztes Tóth Dávid, Kulifai Tamás kajakpáros, úgy, hogy mindössze 1 másodpercet kaptak a győztes portugáloktól. A döntő színvonalára jellemző, hogy a tavalyi Eb dobogósai közül idén senki sem szerzett érmet.

5000m

A kajakos Medveczky Erika győzött, a kenus Vajda Attilát pedig második helye után kizárták 5000 méteren a németországi Brandenburgban zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon.

Elsőként Medveczky szállt vízre, és remekül versenyezve végzett az élen. Előbb a hat-, majd a háromfős élboly tagjaként haladt - ez utóbbiban még a fehérorosz Marina Litvincsuk és a korábban magyar, jelenleg már bolgár Faldum Bereniké volt ott -, és egészen a hajráig tartotta pozícióját. A célegyenesbe ő fordult elsőként, és mivel riválisainak már nem volt ereje újítani, a célba is ő ért be először.

„Nagyon tartottam ettől a versenytől, mert ezen a távon idén próbálkoztam először" - mondta a parton az MTI-nek a 26 éves versenyző, aki Sarudi Alízzal párban ezüstérmes lett 1000 méteren.

„Csipes Tamarától kaptam tanácsokat, hogy kire figyeljek, ki hogyan versenyez, ez nagyon hasznos volt. Bár nagyon fárasztó futam volt, a végére még tartalékoltam egy kis erőt, hátha szükség lesz rá, de szerencsére a többiek nem jöttek, így győzni tudtam" – tette hozzá.

A kenusoknál az eleredő esőben Vajda Attila, Peking olimpiai bajnoka már 2000 méter után ellépett a mezőnytől az ezer méteren éppen előtte első német Sebastian Brendel társaságában, és egészen az utolsó méterekig ő vezetett. A célegyenesben azonban egy lekörözött versenyző mellett kellett elhaladniuk, ez megzavarta Vajdát, Brendel pedig elhúzott mellette, és ezúttal is övé lett az arany.

„Szerencsétlenül jött ki ez a helyzet, én kiestem a ritmusból, kormányoznom kellett, Brendelnek pedig éppen jó volt az a víz, amin haladt, így simán el tudott húzni. Nem sokon múlott, hogy meg tudjam tartani az előnyömet. Két ezüstérmet szereztem, máskor örülnék neki, de most bosszant" – értékelte a versenyt a 31 esztendős olimpiai és világbajnok Vajda Attila, akit azonban később kizártak, mert a versenybíróság megítélése szerint kihagyott egy bóját. A magyar vezetők óvást nyújtottak be a döntés ellen.

K-1 5000 méteren Pauman Dániel végig a vezető, 4 fős bollyal haladt, amelyben rajta kívül ott volt a német Hoff, a dán Poulsen és a portugál Pimenta is, de a hajrában nem tudta megelőzni a sztárversenyzőket, így negyedik lett, a számot Max Hoff nyerte meg.

A gyorsasági kajak-kenu válogatott 8 arany- és 5 ezüstéremmel zárta az Európa-bajnokságot, így nyert az éremtáblázaton és jócskán túlszárnyalta a vezetőedző előzetes várakozásait.
Az olimpiai számokat tekintve öt elsőség és egy második hely a mérleg.

„Nagyon szépen szerepelt a válogatott, csak úgy, mint tavalyi világbajnokságon, ezen az Európa-bajnokságon is a hazájában vertük meg nagy rivális német válogatottat, ez pedig önmagáért beszél – mondta a verseny zárásaként Storcz Botond felnőtt szövetségi vezetőedző.
- Akiket a mai nap után ki kell emelnem, azok a női kajakosok, hiszen ebben a szakágban mind a négy olimpiai számban mi szereztük meg az aranyérmet. Kozák Danuta teljesítményére pedig szinte tényleg nincsenek szavak, a kétszeres olimpiai bajnoknő egyszerűen oktatta a mezőnyt, háromból hármat nyert, ebből kettőt K-1-ben, most már elmondhatja, hogy ő az olimpiai-, világ- és Európa-bajnoki címvédő is 500 egyesben.”

A csapat hétfőn délelőtt 10 órakor érkezik meg a Liszt Ferenc repülőtérre és ott egyből buszra száll. Az újságírók 11 órakor, a Városligeti Műjégpályán tartott sajtótájékoztatón kérdezhetik majd a hétvégi eredményekről sportolóinkat.


Vasárnapi eredmények:

KAJAK-KENU EURÓPA-BAJNOKSÁG, BRANDENBURG

200m

Férfiak

K–1, Európa-bajnok: Marko Dragoszavljevics (Szerbia) 35.841 mp, 2. Edward McKeever (Nagy-Britannia) 36.029, 3. Jurij Posztrigaj (Oroszország) 36.050, ...6. Tótka Sándor 36.289
K–2, EB: Ronald Rauhe, Tom Liebscher (Németország) 31.797, 2. Jurij Posztrigaj, Alekszandr Djacsenko (Oroszország) 32.245, 3. Aurimas Lankas, Edvinas Ramanauskas (Litvánia) 32.527, ...7. Molnár Péter, Bán Kristóf 33.036
C–1, EB: Alekszej Korovaskov (Oroszország) 42.440, 2. Alfonso Benavides (Spanyolország) 43.033, 3. Helder Silva (Portugália) 43.418, ...7. Lantos Ádám 43.848
C–2, EB: Alekszej Korovaskov, Ivan Stil (Oroszország) 37.570, 2. Robert Nuck, Stefan Holtz (Németország) 38.450, 3. Liviu-Alexandru Dumitrescu-Lazar, Victor Mihalachi (Románia) 39.124, 4. Lantos Ádám, Nagy Péter 39.198

Nők
K–1, EB: Kozák Danuta 43.103, 2. Jelena Tyerekova (Oroszország) 43.533, 3. Teresa Portela (Portugália) 43.722
K–2, EB: Margarita Csiskevics, Marina Litvincsuk (Fehéroroszország) 38.208, 2. Kárász Anna, Vad Ninetta 38.264, 3. Jessica Walker, Angela Hannah (Nagy-Britannia) 38.289
C–1, EB: Sztanilia Sztamenova (Bulgária) 48.702, 2. Lakatos Zsanett 50.030, 3. Irina Andrejeva (Oroszország) 50.634

500m:

Férfiak

K–1, EB: Tom Liebscher (Németország) 1:40.447 p, 2. Rene Holten Poulsen (Dánia) 1:41.382, 3. Miroszlav Kircsev (Bulgária) 1:42.155,...14. (a B döntőben 5.) Gál Péter
K–2, EB: 1. Emanuel Silva, Joao Ribeiro (Portugália) 1:31.030, 2. Sebastien Jouve, Maxime Beaumont (Franciaország) 1:31.342, 3. Raman Pjatrusenka, Vagyim Mahnyev (Fehéroroszország) 1:31.378,...5. Tóth Dávid, Kulifai Tamás 1:32.119
C–1, EB: Martin Fuksa (Csehország) 1:50.443, 2. Sebastian Brendel (Németország) 1:50.591, 3. Gyenyisz Harazsa (Fehéroroszország) 1:51.700,...7. Szabó Kristóf 1:55.297
C–2, EB: Alekszej Korovaskov, Ivan Stil (Oroszország) 1:41.067, 2. Liviu Alexandru Dumitrescu Lazar, Victor Mihalachi (Románia) 1:43.223, 3. Tomasz Kaczor, Vincent Slominski (Lengyelország) 1:43.974,A Vass András, Varga Dávid duó nem jutott döntőbe.

Nők

K–1, EB: Kozák Danuta 1:51.057 p, 2. Franziska Weber (Németország) 1:52.300, 3. Teresa Portela (Portugália) 1:52.760
K–2, EB: Szabó Gabriella, Csipes Tamara 1:43.897, 2. Karolina Naja, Beata Mikolajczyk (Lengyelország) 1:44.464, 3. Nikolina Moldovan, Olivera Moldovan (Szerbia) 1:44.565
C–2, EB: Lakatos Zsanett, Takács Kincső 2:05.875, 2. Darina Kasztcsjucsenka, Volha Klimava (Fehéroroszország) 2:06.084, 3. Natalja Maraszanova, Oleszja Romasenko (Oroszország) 2:10.988

1000m

Férfiak:
K–4, EB: Csehország 2:54.824, 2. Szlovákia 2:55.179, 3. Portugália 2:56.932,4. Magyarország (Szalai Tamás, Schenk Áron, Kucsera Gábor, Kugler Attila) 2:57.120


5000 m:

Férfiak

K-1, EB: Max Hoff (Németország) 19:47.0 p, 2. Rene Holten Poulsen (Dánia) 19:48.89, 3. Fernando Pimenta (Portugália) 19:54.71, 4. Pauman Dániel 20:00.57
C-1, EB: Sebastian Brendel (Németország) 21:48.82 2. Eduard Semetilo (Ukrajna) 22:47.68 3. Pavel Petrov (Oroszország) 22:53.95, Vajda Attilát kizárták.

Nők,
K-1, EB: Medveczky Erika 21:59.99, 2. Marina Litvincsuk (Fehéroroszország) 22:06.44 3. Faldum Bereniké (Bulgária) 22:08.01

Az éremtáblázat: (arany ezüst bronz)

Magyarország 8 5 -
Németország 6 3 2
Fehéroroszország 4 2 2
Oroszország 3 3 7
Csehország 2 - 1
Portugália 1 - 5
Bulgária 1 - 2
Szerbia 1 - 1
Dánia - 3 -
Lengyelország - 2 1
Franciaország - 2 -
Nagy-Britannia - 1 1
Románia - 1 1
Ukrajna - 1 1
Szlovákia - 1 1
Spanyolország - 1 -
Svédország - 1 -
Litvánia - - 1