Két magyar arany és hét kvóta szombaton a kajak-kenu vb-n

2015. 08. 22.

Tíz döntőből nyolcban volt magyar érdekeltség szombat délelőtt a milánói kajak-kenu kvalifikációs világbajnoksáon, melyen a nyolc szám közül öt szerepel az olimpiák műsorán. Két arany-, 1 ezüst- és 2 bronzérem mellett 3 női és 2 férfi kajakos, valamint 2 férfi kenus kvóta a nap mérlege.

Rajt-cél győzelmet aratott a Szabó Gabriella, Kozák Danuta női K2-es duó 500 méteren. Fölényükre jellemző, hogy 1.210 ezred másodpreccel verték a második szerbeket, ahol szintén egy magyar: Benedek Dalma ült a hajóban.

Kozák Danuta „lélekben elengedte” az 500 egyest, most párosban Szabó Gabriellával verte a világ elitjét. „Az 500 egyeset a válogatón elengedtem, most párosra készültünk meg négyesre” - mondta a mob.hu-nak.

„Minden úgy alakult, ahogy szerettük volna. Végig kontroll alatt tartottuk magunkat és a mezőnyt, ilyen szempontból sima volt a győzelem. Úgy gondolom, magabiztosan tudtuk megnyerni a versenyt, ezt jövőre meg kell ismételnünk! Remélem, jövőre visszakapjuk a sorstól ezt a lehetőséget...” – hangsúlyozta Szabó Gabriella.

„Magasra tettük magunknak a lécet, de megugrottuk. A vébéarannyal az olimpiai kvóta is megvan. Boldogok vagyunk! Jövőre Gabi is, én is ismételni szeretnénk! Egyesre kell koncentrálni, mert az mindennek az alapja, azon felül párost is szeretnénk menni, de még át kell gondolni mindent. A válogatók meghatározóak lesznek. Minden esetre a négyes minden tagjának meg kell szerezni a kvótát Rióra - ebből kettő már megvan.”

A másik aranyérmet K2 200 méteren a szingapúri ifjúsági olimpiai bajnok Tótka Sándor és Molnár Péter gyűjtötte be, úgy hogy a nap 6. fináléjában az élen végeztek, de hibás rajt miatt a döntőt meg kellett ismételni. Az ismétlés is kiválóan sikerült és 0.031 ezredes előnnyel a mezőny élén végeztek - másodszor is... A páros az Európa Játékokon bronzéremmel mutatkozott be.

Kárász Anna is győzelemre készűlt K1 500-on, de az új-zélandi Lisa Carringtont ezen a napon nem lehetett megelőzni. Az új-zélandi végig biztosan vezetve nyert a magyar lány előtt, aki a táv második felében lassult, de sikerült megőriznie ezüstérmes pozícióját - begyűjtve a magyar csapat első érmét.

„Kicsit csalódott vagyok, de nem a második hely miatt, hanem, mert nem mentem jó pályát. A rajtom nem sikerült jól, nekimentem a rajtgépnek, emiatt kicsit rosszkedvű vagyok, de egyébként jó érzés volt állni a dobogón, hogy végre egyest versenyzem” – nyilatkozta a mob.hu-nak Kárász Anna a verseny után.

„A versenyen már nem éreztem nagy nyomást, a válogató után igen, de azt tudtam kezelni. Az, hogy most versenyeztem egyest világbajnokságon, és dobogón zártam, nem rossz eredmény!”

„A Danuta biztos nem fogja könnyen adni az ötszáz egyest, biztos nagyon fog rá készülni, de ezt elmondhatom saját magamról is. Az a célom, hogy jövőre is kivívjam otthon az egyes indulás jogát. Magyarországnak szereztem a kvótát, ez volt a feladatom, teljesítettem!”

Az olimpiai kvóta megszerzése lebegett a pekingi bajnok Vajda Attila szeme előtt C1 1000 méteren. A magyar kenus magához képest erősen kezdett, 250-nél a harmadik helyen haladt. Ezután fokozatosan hátrább szorult, s végül a hetedik helyet szerezte meg. A kvóta meglett, de teljesítményével nem volt elégedett. Mint a célbaérkezés után nyílatkozta, több körülmény is negatívan befolyásolta teljesítményét. Panaszkodott a pályára, s a felkészűlés végső szakaszában túledzettség miatt ki is kellett hagynia a felkészüléséből.

Vajda Attila elégedett és csalódott is volt egyszerre, ahogy a mob.hu-nak nyilatkozott, egyik szeme sírt, másik nevetett. „Elégedett vagyok, mert az aktuális állapotomhoz képest száz százalékosan teljesítettem. A minimális elvárás magammal szemben az volt, hogy kvótát szerezzek, ezzel a részével elégedett is vagyok, de nyilván csalódottság is van bennem, hiszen nem sikerült dobogóra állnom, amit nehéz feldolgoznom. Az a fontos, hogy a kvóta megvan, és lehet rá építkezni a következő években. Ha végzünk a vébével, kiértékeljük, mi az, amit még hozzá lehet tenni, mi az, amiből el kell venni, mit kell levonnunk ebből az egészből.

A pekingi olimpiai bajnok bevallása szerint nem a legfittebb állapotban érkezett Milánóba. „Azok a finisek, amiket tudok, vagy jó lenne, ha tudnék, ahhoz én most kevés voltam fizikálisan. Mentálisan nem, hiszen megpróbáltam mindent. Fizikálisan nem voltam olyan állapotban, hogy fel tudjam venni 750-től a versenyt. Az utolsó száz méteren már azért küzdöttem, hogy a kvótát megszerezzem! A mellettem lévő versenyző oldalhullámait megpróbáltam kihasználni a szabályok betartása mellett. Olykor a nyolcadik helyet is karistoltam, de kellett a lélek is, és végül meglett a hetedik! Nem egy top fizikai állapotban nagyon nehéz versenyezni” – fogalmazott Vajda Attila.

Az ifjúsági világgbajnok kenus Hajdú Jonatán viszont elégedett volt C1 200 méteren elért hetedik helyezésével, hiszen ez is olimpiai kvótát ért. Még fiatal, s jövőre csak még jobb lehet igérete szerint.

A sportágban a kvalifikáció nem versenyzőre vonatkozik, hanem hajóra és nemzetre. A riói kajak-kenu keretet a 2016-os válogatók után hirdeti ki majd a hazai szövetség. Amelyik magyar hajóegység, versenyző Milánóban nem tud Rióra indulási jogot szerezni, számára a jövő májusi, duisburgi pótkvalifikációs verseny jelenthet még lehetőséget. A riói ötkarikás játékokra maximum 18 indulási jogot szerezhet egy nemzet, a magyarok ugyanakkor – a női kajakos csapat összetétele miatt – legfeljebb 17-et gyűjthetnek a milánói kvalifikáviós vb-n. Egy versenyző csak egy kvótára jogosult akkor is, ha több számban végez indulási jogot jelentő helyen.

A nem olimpiai távokon Sarudi Alíz, Bodonyi Dóra K2 1000 méteren, Takács Kincső, Lakatos Zsanett C2 500 méteren a dobogó harmadik fokára állhatott fel, míg a Sarudi Pál, Forgó Christopher C2 500 méteren a negyedik helyen ért a célba.

Jól teljesítettek a szombat délutáni programban is a magyar versenyzők.
Az olimpiai számokban Vad Ninetta K-1 200 méteren és a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenupáros is döntőbe jutott – előbbi ráadásul megszerezte az olimpiai kvótát is.
Dudás Miklós K-1 200 méteren a B-döntőben folytathatja, de számára is elérhető még a riói indulói hely, ha megnyeri a B döntőt.
A nap végén rendezték meg a négyesek középfutamait. A magyar egységek a nőknél és a férfiaknál is az előfutamból, egyenes ágon jutottak be a döntőbe.
Ám a férfiak esetében érdekesség, hogy sem a német, sem a szerb csapathajó nem lesz ott a fináléban.

Vasárnap 16 számban avatnak világbajnokot, a kvótagyűjtés öt számban tovább folytatódik.