Kettős norvég vb-siker a női 10 km versenyében

2013. 02. 27.

A norvég Therese Johaug nyerte a női sífutók 10 kilométeres szabadstílusú versenyszámát az olaszországi Val di Fiemmében zajló északisí-világbajnokságon.

A váltóban olimpiai és világbajnok, 24 éves síző mögött honfitársa, a pályafutása 11. vb-aranyáért küzdő Marit Björgen ért célba a második helyen.
Johaug ezt megelőzően egyéniben egyszer nyert vb-n, mégpedig két éve, Oslóban, ahol 30 kilométeren bizonyult a legjobbnak. A háromszoros ötkarikás bajnok Björgen a mostani vb-n egyéni sprintben, és a 2x7,5 kilométeres üldözéses versenyben diadalmaskodott.
A harmadik helyen az orosz Julija Csekaljeva végzett, több mint 30 másodperccel lemaradva Johaugtól. A 78 versenyzőt számláló mezőny egyetlen magyar indulója, Szőcs Emőke 69. lett.

sífutás, női 10 km (szabadstílus),
világbajnok: Therese Johaug (Norvégia) 25:23.4, 2. Marit Björgen (Norvégia) 10.2 másodperc hátrány, 3. Julija Csekaljeva (Oroszország) 32.7 mp h.,...69. Szőcs Emőke 4:29.9 perc h.

A síugrók kapják a legtöbb pénzt a vb-n

A síugrók részesülnek a legmagasabb díjazásban az olaszországi Val di Fiemmében zajló északisí-világbajnokságon.

A két éve, az oslói vb-n bevezetett jutalomból ezúttal a síugrók 58 500 eurón (17,5 millió forint) osztoznak. A norvég Anders Bardal a normálsáncon aratott szombati diadalával 23 350 eurót (7 millió forint) keresett, több mint kétszer annyit, mint az északi összetettben aranyérmes francia Jason Lamy Chappuis (10 800 euró/3,2 millió forint).

A nőknél a norvég sífutó, Marit Björgen az egyéni sprintben és a 2x7,5 km-es üldözéses versenyben bizonyult a legjobbnak, így összesen 26 ezer eurónál (7,8 millió forint) tart.

A világbajnokság összprémiuma ugyanannyi, mint a szakágankénti Világkupa-versenyeké, csakhogy a vb-n csak a legjobb hat síző gazdagodik.
Az „északiak” mindazonáltal nincsenek egy kategóriában az alpesi sízőkkel: ott a világbajnokok idén fejenként 32 500 eurót (9,75 millió forint) kerestek Schladmingban.