Kis Gergő és Hosszú Katinka döntős, Gyurta Dániel elődöntős

2012. 07. 28.

Öt egyéni és egy váltó szám előfutamaival megkezdődött az olimpia.

Cseh László és Verrasztó Dávid is kiesett 400 méter vegyesen a londoni olimpia úszóversenyeinek szombati nyitányán: előbbi kilencedik lett, azaz éppen lemaradt az esti döntőről, míg utóbbi a 22. helyen végzett.

A négy éve ezüstérmes Cseh a negyedik futamban állt a rajtkőre, s közvetlenül nagy riválisa, az amerikai Michael Phelps mellett tempózott.
Pillangón az olimpiák történetének legeredményesebb sportolója egy testhossznyira elhúzott Csehtől, aki háton ledolgozta hátrányát, s onnantól - önmagukhoz képest - kényelmes tempóban fej fej mellett haladtak a célig, s végül Phelps hét századdal bizonyult gyorsabbnak.
Az utolsó, ötödik futam előtt 4:13.40 perces idejével a negyedik helyen állt Cseh, de Lochte nyolcasában öten is gyorsabbnak bizonyultak nála, így megbosszulta magát, hogy rosszabb benyúlásával kikapott Phelpstől, s kilencedik helyen zárt.

"Nagy csalódás ez nekem" - mondta az Európa-rekordot 4:06.16-tal tartó Cseh László.
"Úgy éreztem, hogy jól megyek Phelpsszel együtt, és még maradt is bennem tartalék. Azt hittem ennyi elég lesz, nem gondoltam volna, hogy ilyen lassan úszunk."
Phelps az utolsó helyen, nyolcadikként jutott be a döntőbe.

Verrasztó messze elmaradva legjobbjától, 4:18.31 perccel csapott a célba.
"Sajnos ma semmi nem jött össze. Van ilyen, de hát olimpián még sosem úsztam. Remélem, 200-on jobban megy majd" - összegzett Verrasztó.
A számban 37-n rajtoltak.

Szilágyi Liliána a 34. helyen zárt 100 m pillangón.
Az egész magyar olimpiai csapat legfiatalabb tagja, a 15 éves tehetség a harmadik előfutamban 1:00.38 perces idővel a hatodik helyen csapott célba.
"Olyan gyors volt az egész, nem tudom, miért úsztam önmagamhoz képest rosszul, pedig jól éreztem magam a futamom előtt. Most teljesen el vagyok keseredve, hogy ennyire nem sikerült" - mondta a háromszoros olimpiai bajnok Gyarmati Dezső unokája.

Hosszú Katinka a harmadik helyen döntőbe jutott, Jakabos Zsuzsanna viszont kiesett 400 m vegyesen.
Mindkét magyar a 3. futamba kapott besorolást, s 75 méter után ki is alakult a végső sorrend: vezetett a kínai Je Si-ven (Ye Shiven), mögötte nem sokkal a szám világbajnoka, Hosszú, majd Jakabos tempózott. Utóbbi az utolsó 100-on maradt le két riválisától, de így is harmadikként csapott a célba, azonban tetemesre nőtt hátránya miatt az esti finálés szereplésről lecsúszott.

"Eléggé kiúsztam magam, de bízom benne, hogy maradt bennem, és este még jobb leszek" - nyilatkozta Hosszú az MTI-nek.
"A rajtot megelőzően nagyon izgultam, de ez az első olimpiai fellépés előtt érthető. Örülök, hogy jól ment az úszás, az pedig külön öröm, hogy először szerepelhetek olimpiai döntőben."
Hosszú 4:33.77 perces idővel került döntőbe, a kínain kívül még az amerikai Elizabeth Beisel bizonyult gyorsabbnak nála az utolsó futamban, míg Jakabos 4:37.37 perccel kilencedik lett, de több mint egy másodperccel maradt el a nyolcadik, még éppen döntős szintén amerikai Caitlin Leverenztől.

Gyurta Dániel a negyedik legjobb idővel került 100 méter mellen az esti elődöntőbe a londoni olimpia úszóversenyeinek szombati nyitónapján.
A 24 éves magyar versenyző a harmadik előfutamban 300 méterig ötödikként tempózott, majd az utolsó két hosszon nagy hajrát nyitott, s végül másodikként csapott a célba a címvédő és világbajnok dél-koreai Park Te Hvan mögött, akit azonban utólag kizártak.
Az utolsó nyolcas előtt így a legjobb idővel (3:46.77 perc) rendelkezett a szám idei Európa-bajnoki ezüstérmese, akinél végül hárman bizonyultak gyorsabbnak a negyedik futamban.
Nem jutott be a döntőbe a világcsúcstartó Paul Biedermann: a német úszó 3:48.50-nel csak 12. lett a 28 fős mezőnyben.

A Mutina Ágnes, Verrasztó Evelyn, Risztov Éva, Dara Eszter összeállítású 4x100 méteres női gyorsváltó a 15. helyen zárt a londoni olimpia úszóversenyeinek szombati nyitónapján.
A magyar négyes az első futamban az utolsó, nyolcadik helyen csapott célba 3:44.79 perces idővel, s végül csak a második futamban szerepelt görög kvartettnél bizonyult gyorsabbnak.

Az egyes versenyszámok részletes eredményét tekintse meg az eredmény oldalunkon.