Koronglövőink vb-éremmel kvalifikálnának Rióra

2015. 08. 18.

A sportlövő világkupaversenyek befejeződtek, ezzel a sportág olimpiai kvótaversenyei a hajrához érkeztek. Eddig 5 magyar sportlövő vívta ki a riói olimpia indulási jogát, 3 férfi puskás és 2 női pisztolyos.

A magyar olimpiai csapat első olimpiai kvótáját a női pisztolyos Tobai-Sike Renata szerezte, majd őt követte a puskás Sidi Péter, aki ezzel már az ötödik olimpiájára készülhet.

Csonka Zsófia a maribori Európa-bajnokságon a női sportpisztolyos 30+30 lövés számát megnyerve szerzett indulási jogot az olimpiára. Ezzel ő a negyedik olimpiáján vehet részt.

Az Európa-bajnokságon a puska fekvő versenyszámban Szabián Norbert (a képen fent) ugyan lemaradt a dobogó harmadik fokáról, de egyéni csúccsal, a negyedik hellyel ő is kvótát szerzett.

A nanjingi ifjúsági olimpiai bajnok Péni István sem akart lemaradni Rióról. Az év során többször is minimális különbséggel maradt le a döntőről. Nem volt ez máskép az utolsó világkupa versenyen az azeri Gabalában sem. Kilencedik lett, egy tizeddel lemaradva a fináléról, de ez a helyezés is olimpiai kvótát ért.

Öten már ott lehetnek az olimpián, de hátra van még a koronglövők világbajnoksága, ahol szeptember 9-18. között duplatrapban, trapban és skeetben is két-két kvóta megszerezhető. Gerebics Roland Sydneyben 5., Pekingben 9. volt az olimpián, Bognár Richárd Londonban végzett a pontszerző 6. helyen. Most mindketten megpróbálják ismét kiharcolni az olimpia részvétel jogát a vb-n. Trapban Hegyi Norbert az idei első világkupán a mexikói Acapulcoban éppen csak lemaradt 5. helyével a kvótáról, a bakui Európa-játékokon pedig Szollár András állt közel a döntőhöz. A fiatal Romano Mario is volt már idén 1 korongra világkupán a finálétól. A nők skeet számában is egyre javuló teljesítményt mutat Pongrátz Bianka - tehét többen is megcélozzák Lonátóban az olimpiai kvótát.

„Nagy feladat előtt állnak koronglövőink a világbajnokságon, hiszen ez az utolsó lehetőség, hogy olimpiai kvótát szerezhessenek, de természetesen a vb-érmes helyezésekbe is szeretnének beleszólni. A mezőny igen erős. A legutóbbi világkupán a maximális 125 korongot teljesítve sem lehetet megszerezni az olimpiai kvótát. A 2 duplatrapos és a 3 trapos sportolóimat is képesnek tartom a kvalifikációra. Az adott pillanatban a jó összpontosításon, koncentráláson sok múlhat. Idén négy alkalommal is egy korongon múlt a fiúk döntőbe jutása. Miért ne sikerülne ez most, az év legfontosabb versenyén? De ne feledkezzünk meg egyetlen női skeetesenkről sem, ő is okozhat meglepetéseket" - mondta a mob.hu-nak Putz István szövetségi edző, aki korábban maga is szerepelt két olimpián.

A jövő év elejére is marad még egy utolsó lehetőség a puskás, pisztolyosok számára a kvótaszerzésre, hiszen Győr városa rendezi 2016. február 24-27-én a légfegyveres Európa-bajnokságot, ahol minden számban három kvóta kerül még kiosztásra. Női puskásaink még adósak a kvótával, de az elmúlt év légpuskás Európa-bajnoka, Miskolczi Júlia, továbbá Zwickl-Veres Kata odaérhet Győrben a kvótához. Női pisztolyban Nemes Adrienn is szeretné megragadni az utolsó lehetőséget.

A sportlövészetben a sportolók nemzetüknek szerzik az olimpiai kvótát. Egy versenyszámban nemzetenként 2-2 lövő állhat rajthoz. Mivel a riói 3 olimpiai férfi puskás versenyszámra 3 magyar is jogot szerzett az indulásra, így válogatóversenyekkel döntik el sportolóink, hogy melyik számban kik képviselhetik hazánkat az olimpián. Női pisztolyban két versenyszámot rendeznek, így a pillanatnyi két kvótás helyünkkel mindkét hölgy indulhat mindkét versenyszámban.