Kozák Danuta és Gyurta Dániel Újpest Díszpolgára

2016. 08. 27.

Újpest város önkormányzata a riói olimpián, az Újpesti Torna Egylet színeiben dobogós, vagy pontszerző helyet elért sportolókat, edzőket tüntette ki péntek délután a városháza dísztermében. Újpest díszpolgárává avatták a riói olimpián három aranyérmet nyerő Kozák Danutát, illetve a játékokon a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Sportolói Bizottságába beválasztott Gyurta Dánielt, Kapás Boglárka pedig az Újpestért-díjat vehette át.

Tótka Sándor, az UTE olimpiai negyedik helyezett pontszerző kajakozója, Somogyi Béla, Kozák Danuta edzője és Doma Gergő, az UTE kajak-kenu-szakosztályának vezetője Újpest Önkormányzatának elismerő oklevelében részesült.

„Valamennyi Rióba utazó és tisztességgel helytálló magyar sportoló mindannyiunknak hatalmas örömöt és büszkeséget szerzett, továbbá komoly elismerést vívott ki hazánk számára. Különösen büszkék vagyunk az UTE versenyzőire, akik a Vasas mögött és a Honvéd előtt a második legeredményesebbek voltak a hazai egyesületek közül. Sporttörténelmileg fontos eredmény, hogy Gyurta Dánielt beválasztották a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Sportolói Bizottságába. Újpest városa és az Újpesti Torna Egylet történelme és jelene sem szétválasztható. Újpest polgárai és közössége is különösen megbecsüli sportolóit. Köszönjük Nektek! Újpest, a büszkeség összeköt minket! " - irta közösségi oldalán Wintermantel Zsolt, Újpest polgármestere.

Gyurta Dániel, az UTE négy éve, Londonban olimpiai aranyérmes úszója az elismerést megköszönve nagy megtiszteltetésnek nevezte a díszpolgári címet, főleg azért, mert családja jelentős része újpesti. "Amikor 2012-ben ide szerződtem, akkor úgy éreztem, hogy hazatértem" - jelentette ki.

Mint mondta, az újpesti színekben megszerzett világbajnoki és Európa-bajnoki címei után egyértelműen az volt a célja, hogy olimpiát is nyerjen.

"Ez sajnos nem sikerült. Őze István klubigazgatótól kaptam egy újabb négyéves szerződést, bízom benne, hogy Tokióban lesz lehetőségem ismét felvenni a versenyt a legjobbakkal" - mondta.

Újpest Önkormányzata 2012-ben, a londoni olimpia után teremtett hagyományt azzal, hogy (közvetlenül az olimpiai játékokat követően) Újpest legrangosabb elismeréseivel jutalmazták sikereket elért sportolóikat. Akkor az aranyat szerző Berki Krisztián tornászt és Dombi Rudolf kajakozót avatták díszpolgárrá, illetve Karakas Hedvig az olimpiai játékokon ötödik helyet elérő cselgáncsozó kapta meg Újpest Önkormányzatának Elismerő Oklevelét.

Két évvel ezelőtt Szabó Bence, a MOB olimpiai bajnok főtitkára is részesült az újpesti díszpolgári címben.

A Magyar Csapat tagjai között a riói olimpián 14 UTE-sportoló szerepelt.

Kozák Danuta, kajakos K-1 500m, K-2 500m és K-4 500m számokban nyert aranyérmet.
Kapás Boglárka úszó 800 m gyorson bronzérmes, 400 m gyorson negyedik, a 4x200 m gyors versenyszámban hatodik lett. Pontszerző, negyedik helyen ért célba Tótka Sándor kajakos K-2 200 m versenyszámban.