Közel 1000 futó a Nagy Hideg-hegyen

2012. 11. 18.

Gyönyörű idő. Szép hagyományok. Rekordrészvétel.

Így foglalható össze a szombati Nagy Hideg-hegyi futás, amelyen több mint ezer részvevő állt rajthoz. A 7 és fél kilométeres „gyilkos” hegyi futást egy fiatal algyői kajakos, Kopasz Bálint nyerte. A mezőnyben ott volt London olimpiai bajnoka Dombi Rudolf, az ezüstérmes férfi kajaknégyes és Storcz Botond felnőtt kapitány is.

Babella Lászlóval kezdődött minden. Sok-sok évvel ezelőtt a váciak kiváló edzője afféle őszi alapozó-edzésként hívta életre a Nagy Hideg-hegyi futást, amely mára kiterebélyesedett: a kajakosok és kenusok mellett atléták, hegyikerékpárosok, triatlonisták és evezősök is nekirugaszkodnak a terepviszonyai miatt híres-hírhedt, 7.5 kilométeres távnak.

Az élményfutás délelőttjén szó szerint ellepték a Dunakanyart a kajak-kenusok, a rajt előtti utolsó 5-6 kilométeren komoly forgalmi dugó alakult ki, annyian igyekeztek a Cseresznyefai parkolóba, ahonnan indult a táv. Akik későn érkeztek, azok már a rajtot is futva közelítették meg, olyan messze tudtak megállni autóval.

„Amikor én először részt vettem ilyen futáson, akkor csak 9-10 ember volt itt, hihetetlen, hogy most több mint 900-an vagyunk – mondta rajt előtt Kammerer Zoltán, a válogatott egyik legjobb futója.

A londoni olimpián ezüstérmes négyes többi versenyzője is futott. Pauman Dániel szerint a csapat tagjai nem csak a vízen motiválják egymást.

„Szerencsére a csapatban a többiek is jól futnak és így egymást is húzzuk az edzéseken is. Van, hogy azt gondolom, jó tempóban haladok, a Kulifai Toma pedig elmegy mellettem, ilyenkor önkéntelenül is rákapcsolok, nehogy már megverjen egy ilyen kis taknyos” – mesélte nevetve Pauman, aki korábban háromszor nyert a hegyen a kajak-kenusok külön versenyében.

A hatalmas mezőnyben ezúttal is rajthoz állt Babella László, aki szinte bizonyos, hogy a legöregebb résztvevő volt.

- Minden évben azt mondom, hogy most futok utoljára – mondta a célba kollégáinak a 73 éves mesteredző.

- Laci bácsi, majd 20 év múlva már csak sétálhatsz – válaszolták neki a fiatalabb trénerek.

A klubok ösztönzésének köszönhetően hét-nyolc éves gyerekek is lefutották a távot. A sportágból a leggyorsabb az algyőiek ifjúsági korú versenyzője, Kopasz Bálint volt, aki tehetséges kajakos és mellette magyar bajnok atlétikában is. A hölgyeknél Farkas Katalin győzött, aki korábban szintén kajakozott, míg London hősei közül a legjobb pozícióban a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán érkezett a célba. A befutó után talán Dombi Rudolf volt a legelgyötörtebb.

„Jól esett, mint egy beöntés” – mondta az olimpiai bajnok, aki 2 hete még a vízen volt és saját bevallása szerint mostanában nem sokat futott. „Komolyra fordítva a szót, jó volt mozogni, örülök, hogy eljöttem, de tényleg nagyon elfáradtam.”

Az eseményen 44 kajak-kenu szakosztály szerepelt, akik között a Magyar Kajak-Kenu Szövetség ezúttal is sorsolt ki hajókat. A kajakos szakágban a K-1-et a Dunafüred, az MK-1-et az Építők kapta meg, míg a kenusoknál a C-1-et a Kis-Tisza, az MC-1-et pedig a Dunaföldvár vihette haza.

„Az időjárás tökéletes volt, és a verseny ezúttal is idézte azokat a hagyományokat, amelyektől egyedülálló a Nagy Hideg-hegy futás” – mondta az eseményről Weisz Róbert, főszervező.

(Forrás: kajakkenusport.hu)