Középpontban London és a szűrővizsgálatok a MOB Orvosi Bizottságának ülésén

Középpontban London és a szűrővizsgálatok a MOB Orvosi Bizottságának ülésén

2012. 05. 31.
Megosztás

A londoni olimpia előkészületei és a válogatott keretek szűrővizsgálatai kerültek középpontba a Magyar Olimpiai Bizottság Orvosi Bizottságának május 30-ai ülésén. A dr. Balogh Péter vezette grémium megbeszélésén részt vett Molnár Zoltán, a MOB főtitkára és Medvegy Iván, a MOB sportszakmai főmunkatársa, a bizottság titkára is.

Molnár Zoltán a közelmúlt és a közeljövő eseményeiről adott tájékoztatást. Mint elmondta, a MOB elnöksége a jövő héten dönt a londoni olimpiai csapat és delegáció összetételéről. Jelenleg 23 sportág kvalifikált, a magyar csapatot várhatóan 150 olimpikon alkotja majd. A 150 sportolót 65 edző, szövetségi kapitány és további 28 egészségügyi szakember kísérheti el Londonba. Az utazó sportolóknak és edzőiknek legalább egy doppingellenes tájékoztató előadáson, a versenyzőknek legalább három doppingellenőrzésen részt kell venniük; nyilatkozatban kell vállalniuk, hogy tiszta módszerekkel készültek, hasonlóan fognak versenyezni – ezt edzőjüknek, szövetségi kapitányuknak, sportági elnöküknek is el kell látniuk kézjegyükkel.

A főtitkár beszámolóját követően a sportorvosokhoz fordulva megjegyezte: komoly intézményi háttér kell a magyar sport mögé. „A nagy teljesítményekhez team-munka kell, ezt pedig meg kell tanulnunk” – egészítette ki dr. Soós Ágnes, az OSEI (Sportkórház) főigazgatója. Dr. Lénárt Ágota hozzátette: „az olimpia után a stratégiai kérdések előtérbe kerülnek, muszáj lesz meghatározni az irányvonalakat!”.

Az értekezleten Medvegy Iván az olimpiai kvalifikáció helyzetéről adott tájékoztatást. Mint elmondta: május 30-áig 147 magyar kvalifikáció van Londonra, 6 sportágban pedig még nem zárult le a kvótaszerzés lehetőségének időszaka. A MOB főmunkatársa elmondta, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 28 sportágat engedélyez az olimpián, Londonban 26-ot szavaztak meg; magyar tekintetben ez a szám picit több lehet, a hazai szakszövetségi strukturálódás következtében.

A Magyar Antidopping Csoport vezetője, dr. Tiszeker Ágnes az olimpikonok doppingszűréséről beszélt. „224 fős olimpiai és paralimpiai kerettel foglalkozunk, a csapatoknál bő kerettel számolunk. Az olimpiáig 900-1100 mintavételi szeretnénk eljutni, jelenleg 600-nál tartunk, ez a szám folyamatosan növekszik.” A doktornő kiemelte az olimpikonok minimum háromszori mintaadási kötelezettségét.

Dr. Merkely Béla a kardiológiai szűrővizsgálatokat értékelte. A sportpszichológiai felkészülés helyzetéről, az igénybevett szolgáltatásokról, azok értékeléséről, a stábmunka fontosságáról dr. Lénárt Ágota beszélt, majd a jelenlévők figyelmébe ajánlott két kiadványt: „Téthelyzetben” és „Fejben dől el” címmel. Dr. Soós Ágnes az általános szűrővizsgálatokról, teljesítmény-élettani laborvizsgálatokról, statisztikával színesített előadásában adott értékelést.

Dr. Téglásy György részéről tájékoztató hangzott el a Call Center működéséről: beszámolt a betegirányításról intézményi lebontásban, a bejelentkezett olimpikonok kezeléséről. Mint elmondta, 2011 áprilisában fogant meg az ötlet, a rendszer 2011. december 20-án már működött, a megvalósításban 6 munkatárs vesz részt. Az igénybevétel statisztikájával kapcsolatban megjegyezte: eddig több mint 2800 telefonbeszélgetés zajlott a sportolók és a Call Center között.

A megbeszélést dr. Balogh Péternek, a londoni egészségügyi csapat vezetőjének beszámolója zárta. A témák közt az egészségügyi csapat felkészítésének helyzete, azon belül az utazó orvosok névsora, a versenyek helyszínei, azok rendelőtől való távolsága, maga a rendelő, a táplálék-kiegészítők, az infrastrukturális háttér szerepelt.