Közös szellemi olimpiát tervez a Magyar és a Szlovák Olimpiai Akadémia

Közös szellemi olimpiát tervez a Magyar és a Szlovák Olimpiai Akadémia

2015. 01. 18.
Megosztás

Erről január 14-én tartott megbeszélést Pozsonyban, a Szlovák Olimpiai Bizottság székházában a két nemzeti olimpiai akadémia küldöttsége.

Az eseményen magyar részről dr. Jakabházyné Mező Mária a Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) főtitkára, Győr Béla és Szijj Lilla a Magyar Olimpiai Akadémia Tanácsának tagjai, Garai Krisztián, a p92 Kft. ügyvezető igazgatója; szlovák részről pedig PhD. dr. František Chmelár, a Szlovák Olimpiai Bizottság elnöke, dr. Vladimir Miller alelnök, Magr. art. Ivana Motolikova, a bizottság olimpiai mozgalomért felelős részlegének igazgatója; továbbá Prof. Miroslav Bobrík, PhD., a Szlovák Olimpiai Akadémia elnöke, Doc. PaedDr. Viera Bebčáková, PhD. alelnök, Katarína Ráczova a sport, tolerancia és Fair Play szlovákiai nagykövete valamint Mgr. Mojmír Gaško, a Szlovák Olimpiai Bizottság új média és elektronikus hírközlési részlegének munkatársa vett részt.

"Először Chmelár elnök köszöntötte a magyar vendégeket és bemutatta munkatársait, majd magyar részről ugyanezt a főtitkárasszony tette meg. A megbeszélés folyamán Katarína Ráczova (Rácz Katalin) tolmácsolt. Chmelár elnök úr elmondta, hogy régóta figyelemmel kísérik a Magyar Olimpiai Bizottság és Akadémia munkáját, abban sok dolog példaadó a számukra. A hagyományőrzés, az olimpiai iskolák rendszere, a szellemi vetélkedők mind olyan témák, amelyeket ők is szeretnének meghonosítani Szlovákiában. Ezen a találkozón a magyar szellemi olimpiai vetélkedők rendszerével szerettek volna megismerkedni" - ismertette Győr Béla, aki a jelenleg is működő számítógépes programot mutatta be, amely a Magyar Olimpiai Akadémia és a Magyar Diáksport Szövetség által rendezett Dr. Mező Ferenc Szellemi Diákolimpián került alkalmazásra és melyet a p92 Kft. tervezett. A MOA Tanácsának tagja ismertette a témakörök, kérdéscsoportok összeállításának módszereit, a verseny feltételeit, segédleteit, a felkészülés részleteit, időkorlátokat, a nyereményeket, az elődöntőhöz és a döntőhöz kapcsolódó érdekességeket.

"A házigazdák komoly érdeklődést mutattak, elismerésüket fejezték ki, illetve szándékukat és támogatásukat egy esetleges közös vetélkedőrendezés megvalósítására" - tette hozzá.

Szijj Lilla ismertette az előzetesen elkészített magyar javaslatot a további munkához.

Garai Krisztián, a p92 Kft. ügyvezető igazgatója a felmerült kérdésekre elmondta, hogy a cégük képes rövid időn belül a számítógépes program angol nyelvű változatának elkészítésére és jelezte, megtiszteltetés számunkra, hogy részt vehetnek ebben a munkában.

"Az elnök úr és a főtitkárasszony az alábbi megvalósítási ütemtervben állapodott meg. Első évben egy szlovák-magyar verseny indul a középiskolás korosztálynak angol nyelven. A két olimpiai akadémia a költségeket közösen fedezi. A költségekhez a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnál pályázatot nyújtanak be az akadémiák. Az első döntő helyszíne Budapest lesz. A fődíj egy nemzetközi tábori részvétel a Magas Tátrában 2016 nyarán. További nyeremények: meghatározott informatikai eszközök, könyvjutalmak. Megállapodás született az időbeosztásról is. 2015 májusban a témakörök meghatározása, a kiírás elkészítése; júniusban tájékoztatók, felhívások kiküldése a középiskolákba; szeptemberben jelentkezési határidő, a két próbaforduló indítása; október elején az első online forduló, karácsonyig a hét online forduló lebonyolítása; 2016 februárban döntő az online fordulókban legjobban szerepelt négy magyar és négy szlovák csapat részvételével" - tájékoztatta a mob.hu-t Győr Béla.

Dr. Jakabházyné Mező Mária és dr. František Chmelár a megbeszélés végén összegezték a hosszú távú célokat: a két fél megegyezett a közös rendezés véghezvitelében; középtávú célként tűzték ki a kezdeményezés V4 (Magyarország, Szlovákia, Lengyelország, Csehország) szintre bővítését, majd hosszútávon a Nemzetközi Olimpiai Akadémia segítségével és hozzájárulásával világversennyé emelését.

A két fél képviselői májusban Budapesten folytatják a megbeszéléseket.

(MOB, MOA/Győr Béla, fotó: Győr Béla és Szijj Lilla)