Ligeti Dániel Eb-bronzérmes

2014. 04. 04.

Ligeti Dániel szerezte a magyar csapat első érmét a finnországi Vantaában zajló birkózó Európa-bajnokságon; a bronzmérkőzésen legyőzte a grúz Davit Modzmanasvilit.

Barka Emese szűk másfél perc alatt 12-0-ra verte a fehérorosz vb-ezüstérmest, majd kikapott francia ellenfelétől, aki viszont az elődöntőben alulmaradt, és így Emese kiesett.
Elbúcsúzott a nap harmadik magyar szereplője, Nagy Mihály is. Nagy Mihály 0-6-ra végzett az első menetben az ukrán ellen. A szünetben Gulyás mester láthatóan megpróbálta felrázni, alighanem olyasmit mondott neki, hogy még két levitel, és megvan a technikai tus, ehelyett tessék támadni, kockáztatni. Láttunk is kísérleteket, mígnem az ukrán a hátára fordította Nagyot, aki viszont kijött belőle, és Bilocerkivszki mögé került, 1-10. Aztán csak meglett a technikai tus.

Ligeti Dani simán leversenyezte a makedónt, Barka Emese pedig úgy elverte a fehérorosz vb-ezüstérmest, mint jég a határt. Aztán bejött a filmszakadás a szőnyegen. Ligeti Danitól ezúttal csak szépítő pontra futotta az orosz Hugajev ellen. Barka Emese váratlanul kikapott a francia Basset-től, akit a folytatásban miszlikre szabdalt a lengyel Zwirydowska.
Az orosz nehézsúlyú viszont bejutott a döntőbe, Dani vigaszágra került, és miután ott a román őskövületet legyűrte, este a bronzért birkózhatott.

A harmadik hely megszerzéséhez a szemre is óriási, nála másfélszer nagyobbnak tűnő, olimpiai ezüstérmes Modzmanasvilit kellett legyőznie, és a néhány órával korábban még sokszor meggondolatlan magyar sportoló nagyon okos, összeszedett birkózással múlta felül riválisát.

„Nem biztos, hogy olyan rossz ez nekünk, egy akciót csinál minden meccsén, arra kell figyelni” - mondta még a délelőtti program végén Gulyás István szakágvezető az MTI-nek a grúz elleni meccs esélyeiről.

A összecsapást egyik versenyző sem kezdte nagy iramban, mindketten kivártak, a másikra figyeltek és fogást kerestek. Ebben valamivel Ligeti tűnt aktívabbnak, és egy perc után a vezetőbíró a grúzt figyelmeztette passzivitásért.

A mérkőzés képe nem nagyon változott a folytatásban sem, a szombathelyiek versenyzője nem tudott mit kezdeni riválisával, ezért őt is figyelmeztették, két perc után azonban Modzmanasvilit intették, és mivel fél perc alatt nem tudott akciót csinálni, így Ligeti mehetett 1-0-ás előnnyel pihenni.

A szünet után benne volt a levegőben a magyar sportoló intése, és még egy percet sem várt ezzel a bíró. Ligeti akciókényszerben volt, ám az óriási izomkolosszuson ekkor sem talált fogást, így 4:17 percnél döntetlen lett az állás, ami már a grúznak volt jó, mivel ő szerzett később pontot.

Ekkor azonban érezhetően megváltozott valami a szőnyegen, Ligeti fél perccel később gyönyörű akciót indított el, derékra támadott, majd nagy lendülettel hátára döntötte riválisát, és az ezért kapott négy ponttal óriási előnyhöz jutott.

A magyar csapat tagjai hangosan biztatták honfitársukat, akinek az utolsó percben két dologra kellett figyelnie, az intésekre és a nagy dobás elkerülésére.

Fél perccel a vége előtt aztán nagyon nehéz szituációba került Ligeti, Modzmanasvili összefogta, másodpercekig úgy tűnt, hogy eldobhatja őt, ám Ligeti nagyszerűen védekezett, sikerült lerogynia, egyúttal kikerülnie a szőnyegről, amiért egy pont járt ugyan a grúznak és egy intést is kapott Ligeti, ám ezt követően már nem volt kérdéses a magyar birkózó sikere (5-2).

„Tudtuk jól, hogy mi lesz, egy akciót indított megint. Mondjuk akkor másodpercekig könyörögtem magamban, hogy Ligeti feküdjön le valahogy, és csak két pontot csináljon a grúz. Nagyon jól birkózott most, örülünk” - nyilatkozta az MTI-nek a meccs után Gulyás István.

„Boldog vagyok. Kivételesen egy olyan világverseny volt ez, amelyen nem délelőtt brillírozok, estére meg kipukkadok, hanem fordítva. Sorozatban harmadszor győztem le Modzmanasvilit, de most volt a legfontosabb. A 2012-es Eb-ezüst és az olimpiai kvalifikáció óta ez az első nagyobb sikerem, már nagyon vártam rá” - mondta a 24 éves Ligeti, aki a 2011-es bronz és a 2012-es ezüst után pályafutása harmadik Eb-érmét szerezte.

férfiak szabadfogás

74 kg, Európa-bajnok: Anyuar Gyedujev (Oroszország), 2. Dzsabrail Haszanov (Azerbajdzsán), 3. Söner Demirtas (Törökország) és Krystian Brzozowski (Lengyelország)
a döntőben: Gyedujev-Haszanov 5-3

125 kg, Európa-bajnok: Taha Akgül (Törökország), 2. Alan Anatoljevics Kugajev (Oroszország), 3. Olekszandr Hocianivszki (Ukrajna) és LIGETI DÁNIEL
a döntőben: Akgül-Kugajev technikai tus, 1:20 percnél

nők,

55 kg, Európa-bajnok: Sofia Magdalena Mattsson (Svédország), 2. Anna Teresa Zwirydowska (Lengyelország), 3. Irina Ologonova (Oroszország) és Mimi Hrisztova (Bulgária)
a döntőben: Mattsson-Zwirydowska tusgyőzelem 1:54 percnél

69 kg, Európa-bajnok: Natalja Vorobjeva (Oroszország), 2. Ilana Kratysh (Izrael), 3. Laura Skujina (Lettország) és Alina Sztadnik (Ukrajna)
a döntőben: Vorobjeva-Kratysh tusgyőzelem 5:28 percnél

(Forrás: MTI/ birkozoszov.hu)