MVM EHF FINAL4:  Megvédte BL-címét a Győr

MVM EHF FINAL4: Megvédte BL-címét a Győr

2014. 05. 04.

Megvédte címét a női kézilabda Bajnokok Ligájában a Győri Audi ETO KC, amely az első négyes döntő vasárnapi fináléjában 27-21-re legyőzte a 2012-es bajnok montenegrói Buducsnoszt Podgoricát a budapesti Papp László Sportarénában. A sorozat legeredményesebb játékosa Görbicz Anita lett 87 góllal.

A Győr remekül játszott a döntő első félidejében, minden téren - támadásban, védekezésben, kapusteljesítményben - jobb volt ellenfelénél, már 12-6-ra is vezetett, a szünetben pedig 15-10 volt az állás. A folytatásban hatékonyabban játszottak a vendégek, de az ETO újabb diadala nem volt kérdéses.

A női BL történetében ez a negyedik címvédés, ezt megelőzően az osztrák Hypo NÖ (1995-ben), valamint a dán Slagelse (2005-ben) és Viborg (2010-ben) volt képes hasonló bravúrra.

A Győr és a Buducsnoszt korábban 12-szer találkozott az európai porondon, hatszor nyert az ETO, négyszer döntetlen született, és kétszer a Podgorica győzött. A BL mostani kiírásában a győriek csupán kétszer veszítettek pontot, mindkétszer a montenegróiakkal játszottak döntetlent. Döntőben eddig kétszer meccseltek. A 2006-os KEK-fináléban a Győr hiába ért el 25-25-ös döntetlent Podgoricában, a Buducsnoszt 26-23-ra győzött Győrben, így övé lett a serleg. A 2012-es BL-döntőben az ETO kétgólos előnyt (29-27) szerzett a veszprémi „hazai" pályán, de a rivális otthon 27-25-re nyert, így idegenben lőtt több góllal nyert.

A mostani fináléban már pályára léphetett Milena Knezevic, aki március 9-én, a középdöntőben szándékosan lefejelte Görbicz Anitát, és tettéért csupán két mérkőzésre szóló eltiltást kapott. A podgoricai játékos óriási füttyöt kapott a bemutatáskor és szinte minden labdaérintésekor.

A csarnokban csaknem 300-an drukkoltak a Buducsnoszt sikeréért, 9700-an viszont a győriekért szorítottak.

Lunde védéseinek köszönhetően hamar ellépett az ETO, az első vendéggól a 7. percben esett. Elöl nem hiányoztak a gólok, de kellett az is, hogy Cvijicet kiállítsák. Ez alatt 5-2 lett az állás, majd Knezevicet kellett ápolni, amikor összeütközött Lundéval. Hírnevéhez hűen hiába volt kemény a Buducsnoszt védelme, a sokat mozgó győriek rendre át tudtak hatolni a falon, és a 14. percben már 7-2-re vezettek. Időt kértek a montenegróiak, ezt követően Neagu révén faragtak a hátrányukból. Rendezte sorait a Győr is, Amorim pillanatai következtek (23. perc: 12-6), majd a Podgorica két lövője, Dalby és Neagu a szünet előtt megrázta magát, így 15-10-zel vonultak el a pihenőre a csapatok.

Kovacsics a folytatásban kidőlt, a nyáron éppen Győrből Podgoricába igazoló Bulatovic lövése találta fejen. Hatékonyabb lett a Buducsnoszt támadójátéka és Woltering révén a kapusteljesítménye is, így a vendégek megkezdték a felzárkózást (38. perc: 17-14).

Nagy volt a rohanás, mindkét oldal sokat hibázott, így egy időre „befagyott" a 18-14-es állás. Amorimot és Knezevicet is a kiállították, a kisebb hullámvölgyből pedig az Audi jött ki előbb, és nyolc perccel a vége előtt 23-18-ra elhúzott. Ekkor időt kért a Podgorica, de ezzel sem tudta megakadályozni, hogy a hajrá hazai „örömkézilabdát" hozzon. Az 56. percben Kovacsics piros lapot kapott Knezevic letaglózásért, ekkor paprikás lett a hangulat a vendégszurkolók szektorában, de a rendfenntartók – és még a Buducsnoszt vezetői, hivatalos személyei is – közbeléptek. A végén Cvijic szenvedett fejsérülést, hordágyon kellett levinni.

A tavaly triplázó győrieknek a mostani idényben a BL- és a Magyar Kupa-győzelem ismét sikerült, az NB I-ben pedig döntősök az FTC ellen.

A női BL-ben most játszottak először négyes döntőt, s ha az európai szövetség elégedett lesz a budapesti rendezéssel, esély van arra, hogy a Papp László Sportaréna sokáig helyszíne lehessen a Final Fournak.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA,

DÖNTŐ:

Buducsnoszt Podgorica (montenegrói)–GYŐRI AUDI ETO KC 21–27 (10–15), Budapest, Papp László Sportaréna, 9500 néző. Vezette: C. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
BUDUCSNOSZT: Woltering – R. Petrovics 1/1, Neagu 7, Cvijics 4, Sz. Lazovics, Byzdra 1, Mehmedovics 1. Csere: Zderic (kapus), Jezic, Dalby 5, Knezsevics 2, Gjorgjievszka
GYŐRI ETO: Lunde – Bognár-Bódi 2, Bulatovics 3, Görbicz 7/2, Löke 4, Amorim 4, Kovacsics 2. Csere: Herr O. (kapus), Tervel, Hornyák Á., Orbán A. 4, Korsós 1, Soós, Hornyák D., Sirián
Kiállítások: 10, ill. 4 perc Piros lap: Kovacsics (56. p.) Hétméteresek: 1/1, ill. 2/2

Korábban:
A 3. helyért:
Vardar Szkopje (macedón)-Midtjylland (dán) 34-31 (14-12)

Rövid ünneplést tervez Ambros Martin

A győriek "Győztes 2014", illetve "Winner 2014" feliratú zöld pólóban vették át az aranyérmeket a Papp László aréna küzdőterén felállított dobogón.
A díjakat Jean Brihault, az európai szövetség (EHF) elnöke és Michael Wiederer főtitkár adta át.

Görbicz Anita a gólkirálynak járó labdát, Katrine Lunde pedig a négyes döntő legjobbjának járó serleget is megkapta.

Az ünnepség után Ambros Martin elmondta: tudták, hogy nehéz lesz a Final Four, de a játékosok megbirkóztak a feladattal.

"Amikor a játék dominált és nem a verekedés, akkor érezni lehetett, hogy csak mi győzhetünk. A szezonban van még egy fontos feladatunk, a magyar bajnoki cím megvédése. Most jöhet egy kis ünneplés, aztán arra kell figyelnünk" - nyilatkozott.

Görbicz is úgy érezte, hogy jobb volt a Győr, de egy pillanatra sem lehetett kiengedniük:
"Abból már az elődöntőben baj volt. Nagyon jók voltunk az egész BL-ben, egyszer sem kaptunk ki, ez is bizonyítja, hogy méltó helyre került a trófea, és megérdemelten védtük meg a címünket."

Lunde elmondta, az volt a terv, hogy a Buducsnoszt beállósa ne sok labdát kapjon, és inkább az átlövéseket erőltesse az ellenfél. "Ez szinte végig sikerült, így aztán nagyon köszönöm a társaknak, hogy segítették a feladatomat. Negyedszer nyertem BL-t, de ezt nem lehet megunni!" - örvendezett.

A 18 éves Korsós Dorina hétfőn már BL-győztesként kezdi meg az érettségi vizsgáit.
"Nekem még a tanulással is kellett foglalkoznom, de nagyszerű társaim vannak, és így könnyebb elviselni fiatalon a terhet. Majd később megmondom, mi nehezebb: BL-t nyerni vagy érettségizni" - tette hozzá tréfásan.

A mindkét nap remeklő Eduarda Amorim nagyon élvezte a Final Fourt:
"Nagyon jó volt a hétvége, igazi ünnep, és ami a lényeg: ismét mi nyertük a Bajnokok Ligáját. A közönség fantasztikus volt, bízom benne, hogy sok ilyen sikerben lesz még részünk."

Dragan Adzic, a Podgorica vezetőedzője gratulált a Győrnek:
"Nem volt véletlen, hogy a Győr nyert, hiszen fantasztikus csapat, ráadásul hazai pályán is játszott. Sajnos voltak sérültjeink, talán ha nincsenek, akkor szorosabb lett volna a finálé."

A BL-győztes Győr csapata:
Katrine Lunde, Heidi Löke, Hornyák Dóra, Korsós Dorina, Herr Orsolya, Görbicz Anita, Kovacsics Anikó, Eduarda Amorim, Soós Viktória, Raphaelle Tervel, Orbán Adrienn, Szepesi Ivett, Sirián Szederke, Boczkó-Hornyák Ágnes, Katarina Bulatovic, Bognár-Bódi Bernadett, vezetőedző: Ambros Martin, edző: Danyi Gábor

Három győri a kézi BL All Star-csapatában

Három győri játékos, az irányító Görbicz Anita, a balátlövő brazil Eduarda Amorim, illetve a jobbátlövő montenegrói Katarina Bulatovic is helyet kapott a női Bajnokok Ligája mostani szezonjának álomcsapatában.
Az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) honlapján több mint 18 ezer szurkoló adta le szavazatát.

A címvédő Győrhöz hasonlóan a Budapesten zajló négyes döntőben érdekelt Buducsnoszt Podgoricából is három játékos került a legjobbak közé: kapusposzton a német Clara Woltering, a balszélső Majda Mehmedovic, valamint legjobb védőnek választott Suzana Lazovic.

A beállósok között a Final Four egy további résztvevőjét, a Vardar Szkopjét erősítő Ana Djokic végzett az élen, csapattársa, Jovanka Radicevic pedig a jobbszélsők különversenyét nyerte meg.