Mészáros Lajos: A lányok szépen lépegetnek előre, már a nemzetközi élvonalhoz tartoznak

2015. 01. 14.

Az U17-es kosárlabdázó lányok tavaly világbajnoki bronzéremmel zártak, közülük hárman kijutottak az ifjúsági olimpiára, ahol negyedik helyig "vitték" a magyar válogatottat, az U16-osok pedig néhány héttel ezelőtt a hazai rendezésű Olimpiai Reménységek Versenyén (ORV) nyolc nemzet legjobbjai közül kerültek ki győztesként.

"Egyre jobbak vagyunk, a lány utánpótlás-korosztályok szépen lépegetnek előre, már a nemzetközi élvonalhoz tartozunk, a teljesítményeik alapján ez bíztató a jövő szempontjából" - magyarázta a mob.hu-nak Mészáros Lajos, a MOB utánpótlás sportági vezetője. A szövetség utánpótlás szakmai koordinátori feladatait is ellátó szakember hangsúlyozta, hogy az U20-as, U18-as és U16-os Európa-bajnokságon is az erősebb mezőnyben, az A-divízióban léphetnek pályára a lányaink. A fiúkat értékelve hozzátette, ők is egyre jobban teljesítenek, de náluk sok a csapat, hatalmas a verseny, nehezebb az előrelépés.

A szakvezetés a MOB-hoz eljuttatott ORV-beszámolóban úgy fogalmazott, a rendkívül egységes, jó szellemű magyar lányegyüttes megérdemelten szerezte meg a győzelmet és nyerte meg a tornát. "Összességében egy rendkívül jó hangulatú, kiválóan megszervezett tornát sikerült megnyernie Magyar Gergely csapatának."

Mészáros Lajos beszámolt az ORV-vel kapcsolatban arról is, hogy az alapvetően visegrádi négyeknek meghirdetett versenyrendszer 2014-es korsárlabdatornájával kapcsolatban, mint rendező ország képviselője, ő kezdeményezte annak kiterjesztését. A Magyar Olimpiai Bizottság Sport XXI. programja által is támogatott viadalon így Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia mellett részt vett részt Ausztria, Románia, Szerbia és Szlovénia korosztályos, U16-os csapata is. A nyolc nemzet válogatottja két négyes csoportba került, majd a helyosztókon a csoportok azonos helyén végzettek küzdöttek egymás ellen.

"A V4-ek korábbi értekezletén megállapodás született arról, hogy a 2015-ös U16-os Európa-bajnokság előtti év kiemelt, fő versenye lesz a magyarországi ORV. A lányok a pécsi győzelmükkel így tornagyőztesként mehetnek nyáron a kontinensviadalra" - húzta alá a szakember.

Pignitzky Dorottya, a MOB Sport XXI. programjának vezetője, egyben az ORV nemzeti koordinátora igen pozitívan nyilatkozott a nyolc csapatot vendégül látó tornáról. "Dícséretes és szakmailag is előremutató, továbbá a minőséget is emeli, hogy a hazai kosárlabda-szövetség a MOB ORV- és a látványsportágak TAO-támogatásának köszönhetően nyolc-nyolc csapatra emelkedett a tornán résztvevő országok száma."

A lány ORV-t Pécsen rendezték december végén. A szakmai stáb számára jó lehetőség nyílt arra, hogy próbálgassák a játékosokat, keresve a nyári portugáliai Eb-re utazó legjobb keretet.

Az ORV-győztes csapat: Bernáth Réka, Pusztai Petra, Mérész Beatrix (Vasas Akadémia), Boros Dorka, Karagits Kíra, Foitl Emília, Lelik Réka (Csata DSE), Varga Kamilla, Szeli Kitti (Soproni Darazsak Akadémia), Soós Réka, Jáhni Zsófia (Szeged KE), Gereben Lívia (Kecskeméti KA), Juhász Dorka (Kosárlabda Akadémia Pécs); Magyar Gergely (vezetőedző), Gábor Erzsébet (edző), Bodrogváry Iván (csapatvezető), Lasztoméry András (technikai vezető), Wéber Krisztina (gyúró).

A magyar csapatból Pusztai Petrát és Juhász Dorkát a szakemberek az All-Star ötösbe jelölték, Gereben Lívia pedig a torna legjobb játékosának (MVP) járó díjat zsebelte be.

A fiúk Székesfehérváron léptek pályára. Az U16-os fiúválogatott az egy héttel korábban megrendezett Balkán Kupáról érkezett, ahol 4. helyen végzett. Az ORV-t a szlovének nyerték a lengyelek és a szlovákok előtt, Magyarország a hetedik helyen végzett. A fiúk egy nagyon erős mezőnyben tudtak tapasztalatot szerezni és fejlődni.

Váradi Attila vezetőedző úgy összegzett, a tornán nem a helyezés, hanem a játék volt a legfontosabb. "Nem régóta dolgozunk együtt, ez volt a második erőpróba, amelyen ebben az összetételben vettünk részt. Fontos, hogy megleljük a helyünket a nemzetközi mezőnyben, a Divízió A-ba igyekszünk. Nagyon örülök, hogy sikerült egy ilyen nívós seregszemlét összehozni Fehérváron, pontosan lemérhettük, hol is tartunk a felkészülésben. Nem szeretnék egyetlen játékost sem kiemelni, igyekeztem mindenkinek sok lehetőséget adni, aki kevesebbet játszott, az is kapott célfeladatokat az adott találkozókon. Úgy érzem, jó úton haladunk, hogy megtaláljuk az értékeinket és azokat a pontokat, amelyekben feltétlenül fejlődnünk kell."

A következő - idei - kosárlabda ORV-t 2015 decemberének végén, a szlovákiai Prievidzában rendezik.

(MOB/VF-MKOSZ/Lasztoméry András, Horváth Orsolya)