Mindhárom magyar egység bejutott a szerdai döntőbe

2012. 08. 06.

Dombi Rudolf és Kökény Roland kajakpárosa 1000 méteren és az 500-as női kajaknégyes is megnyerte hétfői előfutamát, így mindkét egység bejutott a szerdai döntőbe a londoni olimpián.

A győzelem mindkét számban automatikusan finálét ért.

A friss Európa-bajnok Dombi, Kökény kettős - a fiatalság és a rutin kombinációja, Kökény ugyanis 36, társa pedig 25 éves - a 12 egységet felvonultató mezőny második előfutamába kapott besorolást. Dombinak plusz erőt adhatott, hogy barátnője, az úszó Verrasztó Evelyn is ott szorított neki a lelátón. A magyarok a portugálokkal vívtak nagy csatát az első helyért, és végül magabiztosan - a portugálok megbillenését is kihasználva - nyertek.

"Mindenképpen erős pályát terveztünk, de arra nem számítottunk, hogy a portugálok ilyen nagy erőbedobásra késztetnek bennünket. Kemény menet volt" - nyilatkozott az MTI-nek Dombi.

"Még szoknunk kell a körülményeket, a hideg, kissé kemény vizet, de szerdáig lesz időnk gyűjteni a kilométereket" - mondta Kökény, aki arra a kérdésre, hogy mi a cél a döntőben, viccesen azt válaszolta, hogy minél előbb szeretnék elérni a célvonalat.
"És ha lehet, minél több ellenfelünk előtt" - tette hozzá Dombi.

A Szabó Gabriella vezette Szabó, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Fazekas Krisztina összeállítású női kvartett a házigazdák, valamint a kínaiak, a franciák, az ausztrálok és a szerbek hajójával küzdött meg első pályáján. A magyarok - akik júniusban, a zágrábi Eb-n a harmadik helyen zártak - a britekkel voltak csatában, de már féltávnál is vezettek, a célig pedig tovább növelték előnyüket, és a férfi kajakpároshoz hasonlóan fölényes sikert arattak.
Figyelmeztető jel lehet ugyanakkor számukra, hogy a másik futamot a nagy rivális németek több mint négy másodperccel jobb idővel nyerték.

"Én úgy érzem, hogy jó pályát mentünk, és nagyon fontos volt, hogy a középfutamban már ne kellejen vízre szállnunk, hiszen Danusának és Katinak tartalékolnia kell az erejét a másik számára is. A döntőig már nem tudunk együtt evezni, de gyakoroltunk eleget, úgyhogy bizakodó vagyok" - mondta a parton az olimpiai újonc Fazekas Krisztina.

A kenu egyesek 1000 méteres számában címvédő Vajda Attila az előfutam után a középfutamban is második lett, így a papírformának megfelelően továbbjutott a szerdai nyolcas döntőbe a londoni olimpia hétfői versenynapján.

A Pekingben és tavaly, a szegedi világbajnokságon is győztes 29 éves versenyzőt szűk másfél órával első pályája után ismét a rajthoz szólították, a középfutamban az első négy hely ért finálét. A piros-fehér-zöld hajpántban versenyző magyar mellett a német Sebastian Brendel, az üzbég Vagyim Menkov, a spanyol David Cal és a lengyel Piotr Kuleta pályázott eséllyel a négy közé kerülésre. Vajda a táv során ellenőrzése alatt tartotta ellenfeleit, leginkább arra figyelt, hogy a továbbjutást érő helyek valamelyikén végezzen, s végül jó hajrával a német Sebastian Brendel mögött ért célba.

Kedden a férfi kajaknégyes, Kozák Danuta (K-1 500 m) és a Kovács Katalin, Douchev-Janics Natasa duó (K-2 500 m) versenyének előcsatározásait rendezik a Dorney-tavon.