Molnár István olimpiai bajnok vízilabdázó születésének 100. évfordulója

Molnár István olimpiai bajnok vízilabdázó születésének 100. évfordulója

2013. 01. 06.
Megosztás

A MOB Emlék és Hagyományőrző Bizottsága a Magyar Olimpiai Akadémiával közösen megemlékezést tartott 2013. január 5-én az Új köztemetőben Molnár István olimpiai bajnok vízilabdázó születésének 100. évfordulója alkalmából a bajnok sírjánál.

A sírnál az Olimpiai Himnusz elhangzása után Győr Béla a MOA Tanács tagja, a Hagyományőrző Munkacsoport vezetője köszöntötte a megjelenteket: a bajnok Katalin lányát és férjét; Varga János olimpiai bajnokot; Dr. Jakabházyné Mező Máriát, a MOA főtitkárasszonyát; Babarczy Rolandot, a Magyar Vízilabda Szövetség képviselőjét és a bizottság, valamint a munkacsoport megjelent tagjait.
Felkérte Domby Ivánt, a munkacsoport tagját, hogy tartsa meg megemlékezését.

A megemlékezés rövid tartalma:
Molnár István a felvidéki Galántán született 1913. január 5-én. 1932-től az Ferencváros, majd 1945-től a Budapesti Vasas úszója és vízilabdázója volt. Nemzetközi szintű eredményeit vízilabdázásban érte el. 1934-től 1944-ig tízszer szerepelt a magyar válogatottban. Az 1936. évi nyári olimpiai játékokon tagja volt az olimpiai bajnoki címet szerzett magyar csapatnak. 1938-ban tagja az Európa-bajnok csapatnak. Kétszeres magyar bajnok (1944, 1947). Az aktív sportolástól 1947-ben vonult vissza. 1934-től a Nemzeti Sportuszoda titkára, majd a második világháború után az OTSH (Országos Testnevelési és Sporthivatal) előadója volt. 1962-ben a Fővárosi Elektromos Művek munkatársa lett. Közben 1953-tól haláláig a Népstadion bemondójaként is dolgozott. 1983. július 1-jén hunyt el Budapesten.

Molnár Katalin és férje, Nemes Ferenc, aki faragó, népi iparművész, meghatottan köszönték meg a bizottság tagjainak, hogy így ápolják az olimpikonok, közte édesapja emlékét. Lánya néhány kedves mondattal kiegészítette az Molnár Istvánról elhangzottakat, amiből kitűnt, hogy egy nagyon jó kedélyű, családszerető ember volt, akit az uszodában is nagyon tiszteltek a tanítványok és a szakemberek, akik az egyik legjobban passzoló vízilabda játékosnak tartották.
Ezután a síremléken elhelyezésre került a család, a MOB és a MVLSZ koszorúja. Meglepetésként ekkor került fel ideiglenesen a síremlékre a Domby Iván által elkészíttetett márványtábla, amelyen a bajnok neve és az öt karika díszeleg. A sírról az eredeti márványtáblát a közelmúltban eltulajdonították. A család most készítteti az új táblát, amely a síremlék felújítása és a táblák végleges elhelyezése után méltó lesz a bajnok emlékéhez.

A Himnusz elhangzása utáni beszélgetés során a bajnok lánya, Katalin felajánlotta édesapja legértékesebb érmeit és diplomáit a Magyar Sportmúzeum számára. A főtitkárasszony tolmácsolta, majd telefonon keresztül maga a bajnok lánya is közölte ezt Dr. Szabó Lajossal, a Magyar Sportmúzeum igazgatójával, aki őszinte köszönettel és örömmel vette a nem mindennapi felajánlást.

(Fotók: Domby Iván)