Nagy József: Három úszó aranyérem megszerzésére van reális reményünk

Nagy József: Három úszó aranyérem megszerzésére van reális reményünk

2012. 07. 26.
Megosztás

Arca alapján sem lehet összetéveszteni senkivel Nagy József, egykori magyar bajnok mellúszót, aki edzőként világhírnévre jutott.

Egészen fehéres ősz haja azonban mindennél biztosabb támpontot jelent – már messziről és egyértelműen felismerhető. Szerdán délután, az olimpiai falu előterében, a magyar zászló felvonását megelőző percekben futottunk össze.

- Honnan tudta, hogy éppen a magyarok következnek?

„Teljesen véletlenül vagyok itt, hiszen én a kanadai válogatottal érkeztem Londonba” - válaszolt Nagy József. - „Persze, hogy örülök, ha találkozom honfitársaimmal is, hiszen én magyar voltam és az is maradok.”

- Bajnok volt otthon, majd edzőként is elől járt. Hogyan került ki az óceánon túlra?

„Versenyzőként nem voltak kiugró eredményeim, mindössze egyszer tudtam nyerni az Ob-n. Ez 1973-ban történt, a Spartacus úszójaként lettem bajnok 100 mellen. Ott, majd később a BVSC-ben és a Honvédban edzősködtem, s 1986-ban mentem ki először az Egyesült Államokba, Washington közelébe. Bár az egész úszósport közege elég langyos volt, de a legfőbb okot a közgazdász első feleségem előmeneteli lehetősége jelentette.”

- Az amerikai évek során nem mellesleg Ön is egy jókorát ugrott előre a szakmai hierarchiában...

„Tizenöt esztendőt töltöttem az Egyesült Államokban, ahol legeredményesebb versenyzőm, Mike Barrowman hat világcsúcsot úszott, közben 1992-ben olimpiai bajnoki címet is szerzett. 2001-ben több, személyes ok miatt mégis hazajöttem. Ismét a Honvéd következett, ahol mindig is szívesen dolgoztam az egykori mellúszó kiválósággal, Kiss Évával és a többi kollégával.”

- 2006-ban mégis újra vándorbotot vett a kezébe?

„Személyeskedés miatt kellett otthagynom a Honvédot, ahol egyébként a legjobban éreztem magam a hazai klubok közül. Három hónapig keresgéltem álláslehetőséget, majd ezt megunva, telefonáltam Kanadába, ahonnan azonnal hívtak, jöjjek! Így lettem Vancouver és térsége szövetségi edzője. Nulláról indultam, a legtöbb tanítványom akkor volt, amikor ötöt készíthettem fel egyszerre. Anna May Pierse világcsúcsa ma is áll, miközben őt két, másik tanítványom kiszorította a londoni csapatból. A tavalyi Vb-harmadik Martha McCabe és Tera van Bielen egyaránt döntőbe juthat, ott pedig minden előfordulhat.”

- És a magyaroknál mi minden történhet, ha bejutnak a legjobb nyolc közé?”

„Számos, magyar sikerre számítok. Így akár három úszó aranyérmesünk is lehet. A 200 méteres férfi mellúszásban és a 200 méteres pillangóúszásban, valamint a női 400 méteres vegyesúszásban ennek egyaránt adott a realitása. És akkor még nem említettem a több, éremre, illetve magas helyezésre esélyes, további versenyzőinket.”

- A többi sportág legjobb magyarjairól van véleménye?

„Számos magyar tévéadást is rendszeresen igyekszem nézni Kanadában – ahol már most, az olimpia előtt 2016-ig aláírt szerződésem van –, de természetesen az úszókat ismerem a legjobban. Mellettük az öttusázók állnak viszonylag legközelebb hozzám. Amikor otthon vagyok, Marosi Ádámmal rendszeresen beszélgetek. Őt is képesnek tartom bármilyen meglepetésre.

(Forrás és fotó: JochaPress)